m I 11 BIOGRAFIE JUDITH KOELEMEIJER Ondanks de wereldwijde belangstelling voor de brieven en dagboeken van Etty Hillesum had nog niemand zich gewaagd aan een biografie. Binnenkort is dat verleden tijd. Judith Koelemeijer, au teur van literaire non- fictie als Het zwijgen van Maria Zachea en He melvaart, werkt aan de allereerste biografie over Hille- sums leven en werk. „Wat voor mens zat er eigenlijk achter de halve heilige die er soms van haar wordt gemaakt? Dat vind ik inte ressant." Koelemeijer las Hillesum als student Nederlands. „Toen me ge vraagd werd of ik een biografie over haar wilde schrijven, heb ik mijn editie van het Verzameld Werk van Hillesum uit de jaren tachtig eerst maar eens uit de kast gepakt. Literaire jeugdhelden val len vaak van hun voetstuk als je ze herleest, maar ik was opnieuw onder de indruk van hoe diepzin nig en rijk de dagboeken en brie ven zijn. Je kunt haar werk op ver schillende manieren lezen; het heeft zowel persoonlijke, psycho logische als filosofische en ook historisch interessante aspecten. En het is heel goed geschreven, ze ker de Westerbork-brieven. Die vormen een belangrijke getuigenis van de Holocaust. Als je haar werk leest, voelt ze als een intieme vriendin die alles met je deelt en van wie je dus alles weet. Maar gek genoeg weten we over het leven van Etty Hillesum - vooral in de tijd van vóór het dagboek - juist opvallend weinig." Megaklus Vier jaar geleden begon Koelemei jer aan haar werk. In 2020 komt de biografie uit. „Het is een mega klus. Etty leefde een kort maar rijk leven. Elk spoortje kost veel tijd om uit te zoeken. Er bestaat na tuurlijk veel secundaire literatuur over Etty, maar ik ben ook steeds op zoek naar nieuw materiaal. Ik heb gelukkig de meeste kinderen van oude vrienden van Etty terug gevonden, en ben soms verbaasd over hoeveel zij nog weten - of over wat ik bij hen op zolder nog aantref aan documenten of corres pondentie. Ik ben bijvoorbeeld net naar Israël geweest. Daar heb ik de dochters van Liesl en Werner Levie opgezocht. Etty kwam in de oorlog veel bij dit Joodse gezin thuis. Vooral de oudste kon zich nog belangrijke zaken herinneren. Over Etty, over haar ouders, het huis waar zij woonden, het be zette Amsterdam en hun eigen de portatie. Uit de dagboeken kennen we Etty's verhaal over de Levies. Maar de Levies hebben natuurlijk ook een verhaal over zichzelf en over Etty." Perspectieven Tijdens haar onderzoek is Koele meijer steeds op zoek naar nieuwe perspectieven - die het eigen ver haal van Etty aanvullen, of soms ook tegenspreken. „Ik vind juist de contradicties in iemands leven erg interessant. Denk aan Etty's be sluit om niet onder te duiken ter- wijl ze daartoe wel aangemoe digd en uitgenodigd wordt. Ze schrijft in haar dagboek dat ze 'het lot van haar volk wil delen'. In de literatuur over Etty Hillesum wordt deze zinsnede eindeloos herhaald, alsof het een onwankel baar feit is. Maar ik vraag me dan af: twijfelde ze nooit aan deze Ik vind juist de contradicties in iemands leven erg interessant overtuiging? En wat zijn de achter gronden van deze keuze? Wie be greep het in haar omgeving, en wie niet? En onder wiens invloed stond ze op dat moment?" Koelemeijer wil een verhalende biografie schrijven, voor een breed publiek. „Ik schrijf niet in het bijzonder voor Hillesum-ken- ners of zelfs -liefhebbers, maar voor iedereen die geïnteresseerd is in een heel interessant leven van een heel interessante persoonlijk heid. Wat de dagboeken en het le ven van Hillesum laten zien is de enorme kracht van de geest. Een kracht waar je altijd op kunt te rugvallen, onder wat voor om standigheden dan ook. Als je daarin durft te geloven, en als je je erin traint, dan is er altijd een plekje waar niemand je kan raken. We leven in een tijd waarin er zoveel op ons afkomt, we wor den elke dag geconfronteerd met enorm veel informatie en keuze mogelijkheden. Dat brengt voor velen onzekerheid en stress met zich mee. Dan is het volgens mij een heel belangrijke boodschap: wat vind ik nu eigenlijk, waar sta ik in dit verhaal, in deze wereld. Hoe houd je onder zulke omstan digheden vast aan je eigen over tuigingen en kun je het goede doen? Etty hield vast aan het goede in een tijd die werd gedo mineerd door haat. Zulke mensen zijn er niet zo veel, die moet je koesteren." zaterdag 27 oktober 2018 GO Etty Hillesum leefde een kort, maar rijk leven In 2020 verschijnt een bio grafie over Etty Hillesum. Eind november is het 75 jaar geleden dat Hillesum in Auschwitz werd ver moord. Ze was 29 jaar. De in Middelburg geboren Hil lesum liet dagboeken en brieven na die in vele lan den werden uitgegeven. In aanloop naar haar sterfda tum vertellen vijf mensen over hoe het dagboek van Etty Hillesum hen inspi reert. Vandaag aflevering 1: Bio grafe Judith Koelemeijer. Anna de Bruyckere Judith Koelemeijer. fotoannaleenlouwes -Judith Koelemeijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39