Twaalf kuub afval uit havens Mosselkwekers tegen suppletie Kapelle sneller met kiesuitslag 9 Harryvan der Maas lijsttrekker voor SGP in H£T ViSP€5TAJFAMT GELUm& GZAim heeft Harry van der Maas geko zen als lijsttrekker voor de ver kiezingen van Provinciale Sta ten. Ook is hij kandidaat-gede puteerde. Gert van Kralingen voert de SGP-kandidatenlijst aan voor het waterschap. De verkiezingen voor zowel Provinciale Staten als het water schap zijn op 20 maart. Van der Maas loopt al langer mee in de provinciale politiek. Van 2007 tot 2015 was hij lid van Provin ciale Staten en vanaf 2015 is hij gedeputeerde. Hij houdt zich onder meer bezig met mobili teit, onderwijs en kennisecono mie. Op de nummers twee tot en met zes staan Joan van Burg (sinds 2007 Statenlid), Harold van de Velde, Kees van den Berge (beide sinds 2015 Staten lid) en de nieuwkomers Hans Rottier en Wim Kok. Waterschap De kandidatenlijst voor het wa terschap wordt aangevoerd door Gert van Kralingen. Hij is lid van het dagelijks bestuur van waterschap Scheldestromen. Op de plekken twee, drie en vier staan Henk Verheuvel, Jan Willem van de Velde en Marcel Goud. Van de Velde en Goud zijn nieuwko mers. Die behandelde de bezwaren van de mosselproducenten tegen het plan de zandhonger van de Ooster schelde te stillen. Volgens Rijkswa terstaat en de provincie Zeeland verdwijnen aan het eind van deze eeuw alle droogvallende zandpla ten in de Oosterschelde, waaronder ook de Roggenplaat, als er niets ge daan wordt. Rijkswaterstaat wil de Roggen plaat met zo'n 1,7 miljoen kuub zand aanvullen. Zo hopen de over heden de platen voor de toekomst te bewaren. Dat is gunstig voor de natuur (vogels en zeehonden), de recreatie en de schelpdierenprodu centen, zo maakten de woordvoer ders duidelijk. De mosselproducenten zetten grote vraagtekens bij de nut en noodzaak van de zandsuppletie. Zij vrezen schade aan de mossel- kweekpercelen bij de zandplaten. Verder wees hun raadsman G. van der Wal de Raad van State erop dat het project juist schadelijk is voor de natuur. „Uit ervaringen met proefprojecten op de Galgeplaat, Schelphoek en Oesterdam blijkt dat het aantal vogels na de suppleties juist flink is achteruit gegaan. Dat is in strijd met de natuurdoelstellin gen", aldus de raadsman. „En uit re cente gegevens blijkt helemaal niet dat de Roggenplaat aan het ver- Uit recente gegevens blijkt helemaal niet dat de Roggenplaat aan het verdwijnen is dwijnen is. Het lijkt erop dat de ero sie de laatste jaren stabiliseert." Mocht de zandsuppletie toch schade veroorzaken, kunnen de mosselkwekers nadeelcompensatie krijgen. De kwekers vrezen dat daar weinig van terecht komt omdat de monitoring op en rond de Roggen plaat tekort zou schieten. Zodra het mis gaat, komt er een calamiteiten regeling. Maar hoe die regeling werkt, is niet erg duidelijk. Uitspraak binnen twaalf weken. VLISSINGEN Studenten en do centen van de HZ, cliënten van de reclassering en medewerkers van de gemeente Vlissingen visten de afgelopen week twaalf kuub afval uit de Vlissingse Binnenhavens en van de oevers. Het grootste deel van de troep bestond uit plastic en kapotte vis netten. De hoeveelheid jerrycans, plastic flessen en (huishoud)hand- schoenen was opvallend. Een in Door deelname aan een landelijke proef, is de kans groot dat Kapelle straks als eerste gemeente van Zeeland alle stemmen heeft ge teld. Maar met de definitieve eind uitslag komt Kapelle naar alle waarschijnlijkheid juist als één van de laatste gemeenten. Hoe dat zit legt burgemeester Huub Hiel tjes uit. Partijniveau „Op de avond zelf tellen de leden van het stembureau straks alleen een vislijn en plastic verstrikte hondshaai, een trieste krab, een laars en een bal sprongen ervoor de 'afvalvissers' het meest uit. De Vlissingse wethouder Els Verhage is vooral blij met de sa menwerking tussen de gemeente, havenbedrijven en vissers. Ocean- wide en Amels betaalden net als de gemeente een 'Seabin', een vuilnis zak die troep opzuigt in de hoeken van de havens. „De inzet van de vissers is ook prijzenswaardig. Er zijn al zeventien Zeeuwse kotters die opgevist afval in zogenoemde bigbags aan land brengen. Hun voorbeeld wordt hopelijk snel door veel collega's gevolgd." Dat zo'n vijftig studenten van de HZ en Scouting de Watergeuzen die vandaag vuilnis uit het water vissen, zich belangeloos inzetten voor het milieu vindt Verhage be moedigend en prijzenswaardig. nog maar op partijniveau. Een dag later worden in alle rust, alle stem men nog eens op kandidaatsni veau geteld. De kans op fouten maken is dan minder dan wan neer je 's avonds nog tot elf uur zit te tellen." Het is leuk als we snel zijn, maar dat is geen doel op zich. Het is geen wedstrijd Hieltjes heeft geen aanwijzin gen dat het afgelopen jaren mis ging in Kapelle. „Vorige keer was er geen enkele reden om over te gaan tot een hertelling of om aan de uitslag te twijfelen. In de toe komst wil je ook zorgen dat de ver kiezingen zorgvuldig verlopen, daarom doen we mee aan dit expe riment. Ook in onze gemeente hebben we in de loop van de jaren ervaren dat het verschil tussen een zetel of de vraag wie de grootste partij wordt soms van één stem af hankelijk is." Geen wedstrijdje De nieuwe manier van stemmen tellen wordt zowel bij de Provinci ale Statenverkiezingen in maart als bij de verkiezingen voor het Europees Parlement in mei toege past. Durft Hieltjes te voorspellen dat zijn gemeente dan als eerste klaar is? „Als we met een uitslag komen, moeten we vooral zeker weten dat-ie klopt", zegt hij. „Het is leuk als we snel zijn, maar dat is geen doel op zich. Het is geen wedstrijdje." CORDEJONGE zaterdag 27 oktober 2018 PC MIDDELBURG De SGP Mosselkwekers denken dat het ophogen van de Roggenplaat in de Oosterschelde onnodig is en nadelig voor de natuur. Voor de vogels, maar ook voor de aanpa lende mosselpercelen. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State. Jan van Ommen Den Haag - G. van der Wal Meer dan eens had Kapelle de twijfelachtige eer om als laat ste gemeente de uitslag van de verkiezingen te kunnen mel den. Daar komt volgend jaar verandering in. Joeri Wisse Kapelle - Huub Hieltjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37