ACHTER DE SCHERMEN 8 De ambulance staat te blinken in het zonnetje aan de Koegorsstraat in Terneuzen. Judith d'Haens (45) staat relaxt met haar collega's te kletsen onder het genot van een koffietje. Die relaxte sfeer kan in één seconde omslaan in totale focus. Mocht de pieper van Judith afgaan, moet ze samen met de ambulancechauffeur binnen één minuut in de ambulance zitten en kan er zomaar weer een leven in haar handen liggen. De ambulance wordt aan het begin van de dag al tijd gecontroleerd. Lig gen alle materialen op de juiste plaats, is er voldoende zuurstof aanwezig en werken alle materialen naar behoren? De wa gen wordt schoongemaakt voor het geval er een bloedspetter over het hoofd is gezien. Er zijn weinig beroepen die uitgevoerd worden in zo'n kleine ruimte. Toch is het volgens Judith een van de mooiste beroepen van de wereld. „Je maakt zoveel uiteenlopende dingen mee in deze ruimte en daarbuiten. Dat kan van een spoedbevalling tot een ernstig ongeluk zijn. Saai is het nooit!" Briefing Al 28 jaar is Judith in dienst bij ZorgSaam, waarvan 11 jaar als am- bulanceverpleegkundige. Met de ziekenwagen rijdt ze rond in het gebied van Sluis tot Nieuw-Na- men, maar ook boven de Wester- schelde is ze weieens te vinden. Wanneer Judith een ambulance inspringt weet ze vaak niet waar voor ze opgeroepen wordt. De briefing vindt pas plaats in de auto zelf. „Vervolgens neem je samen met de chauffeur verschillende scenario's door over hoe je op de locatie te werk kan gaan en welke materialen er mee gaan." Na een kwartier moet de ambulance op de plek van bestemming zijn. „Op locatie stel je eerst jezelf veilig, daarna pas je eerste hulp toe bij de patiënt en blijf je observeren. Ook moeten er in korte tijd be langrijke beslissingen worden gemaakt. Hoe ernstig is deze situatie? Moet de pa tiënt mee naar het zie kenhuis, en zo ja, naar Terneuzen of misschien toch Gent?" Deze beslis sing is vol gens Judith een van de moeilijkste. „Je ziet niet altijd gelijk hoe ernstig iemand er aan de binnen kant aan toe is. Aan de andere kant is deze verantwoording ook iets wat het beroep bijzonder maakt. In het ziekenhuis beslist de arts, hier moet je dat zelf doen." Na de handelingen op locatie rijdt de ambulance zo nu en dan, „Soms ben je juist degene die in zulke crisissituaties het verschil kan maken. Als dat niet het geval is moet je rust vinden in het feit dat je alles hebt gedaan om die gene nog te redden." met een snelheid van maximaal 160 kilometer per uur, naar het ziekenhuis. Dat kunnen angstige minuten zijn voor de patiënten. „Je probeert patiënten gerust te stellen door zo duidelijk mogelijk te zijn over wat er gaat gebeuren", aldus Judith. Bij ernstige situaties is het ook een kunst voor Judith zelf om rustig te blijven. Heftige ongevallen met jonge mensen, kinderreanimaties of mensen die zichzelf verhangen. Het is een greep van situaties die Judith soms moeilijk van haar netvlies krijgt. Hoe ze hier mee omgaat? Stilte Stil is het in de ambulance dus bijna nooit. Van de briefing tot de loeiende sirenes. Vervolgens het communiceren tussen de col lega's en het contact met de pa tiënt tijdens de rit naar het zie kenhuis. En onderweg terug naar de ambulancepost, wordt er geë valueerd met elkaar. Uiteindelijk wordt de ambulancedeur dicht gegooid en wordt de plek waar de meest heftige emoties samenko men toch even gevuld met stilte. Maar voor hoelang? Dat blijft al tijd de vraag. zaterdag 27 oktober 2018 Dunne lijn tussen leven en dood Denise van Minnen Judith d'Haens tijdens haar werk als ambulanceverpleeg- kundige. fotos camileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36