Vrijspraak gevraagd voor roofmoord optiek de jonge Waterbedrijf haalt stroom uit eigen zonnepark DITA 4 sm Dertig jaar voor man uit Oostburg voor moord op ex Maar liefst 1,3 hectare ofwel drie voetbalvelden beslaat het zonne park bij Hoek. „Hierop zouden vijf honderd huishoudens een jaar kunnen draaien", zegt Annette Ot- tolini. „Evides heeft in Zeeland nog een locatie bij Haamstede op Schouwen-Duiveland. Daar gaan we nu ook naar kijken. Uiteindelijk willen we op de tien locaties die Evides in Nederland heeft, in totaal 450.000 zonnepanelen hebben lig gen. Daarmee kunnen we in onze Onze kerntaak is en blijft het maken van drinkwater ogen energiebehoefte voorzien. Wellicht kunnen we zelfs meer produceren dan we nodig hebben en aan het net gaan terugleveren." Zeeland heeft dus de primeur. „Want de meeste zonuren van heel Nederland", lacht Ottolini. Evides werkt voor dit zonnepark samen met energiebedrijf Eneco. „Wij in vesteren zelf niet in het zonnepark. Onze klanten hoeven dus ook niet bang te zijn dat er kosten moeten worden doorgeschoven en het wa ter duurder wordt vanwege deze energietransitie." Zonnepanelen De zonnepanelen komen niet al leen op land. „Bij Kralingen begint volgend jaar een proef met zonne panelen op het water. In Engeland wordt dat al toegepast. Hier in Hoek hebben we drie spaarbekkens met oppervlaktewater wat gebruikt wordt voor de productie van drink water en industriewater, in totaal zeventig hectare. Daar zouden ze dan op kunnen drijven. Maar eerst moeten we goed kijken wat het ef fect daarvan op de waterzuivering is. Want onze kerntaak is en blijft het maken van drinkwater. Voor het proces van waterzuivering is zowel lucht als zon nodig. Wat ge beurt er als je het water afdekt met panelen? Gaat dan de waterkwali teit niet achteruit? Dat moet eerst goed uitgezocht worden." Evides werkt daarbij samen met andere waterbedrijven, zowel in Neder land als met buitenlandse partners. Energieneutraal worden is het eerste doel, het tweede is klimaat neutraal gaan werken. „Dat gaat over de uitstoot van CO2", legt Ot tolini uit. „In 2016 zijn we gaan kij ken wat we als bedrijf nu eigenlijk aan CO2 produceren. Dat was 55 ki- loton. We hebben bijvoorbeeld met de inkoopmanagers uitgezocht wat voor materialen we gebruiken en hoe die geproduceerd zijn. Maar ook andere delen van de bedrijfs voering zijn geanalyseerd, tot en met het koffieapparaat toe. We gaan nu uitwerken wat we moeten doen om in 2025 op nul uit te komen." Het kan effect hebben op details als het plastic lepeltje ('Misschien gaat dat wel verdwijnen.'), maar ook op omvangrijker zaken. „Bij de waterzuivering gebruiken we kool stof. Die halen we nu bijvoorbeeld uit kolen, maar je zou koolstof ook uit cocosnootafval kunnen halen en dat levert minder CO2 op", aldus Ottolini. Biobrandstof Met het autopark zijn al belangrijke stappen gemaakt. „Op onze Bies- boschbekkens varen we nu al elek trisch, de drinkwaterboten in de haven van Rotterdam gaan over op biobrandstof. We zijn al acht kilo- ton naar beneden gegaan in CO2- uitstoot. Evides heeft veel mon teursbussen op de weg. Dat zijn zware voertuigen, maar wellicht kunnen die ook elektrisch worden. In elk geval gaan we van de diesel af." Drie mannen en een vrouw waren betrokken bij de overval. Ze wilden de hennep stelen van Van Schaik (65) die een wietkwekerij op zolder had. Het slachtoffer werd zo zwaar mishandeld dat hij kwam te overlij den. Donderdag eiste de officier van justitie 15 jaar gevangenisstraf tegen de vier. Over wie wat had gedaan en wie de leiding heeft gehad lopen de verklaringen van de verdachten uit een. Ze ontkennen alle vier Van Schaik te hebben geslagen. De 22-jarige Bulgaarse verdachte K.K. was juist zelf slachtoffer in plaats van een medeplichtige, be toogde advocaat Yehudi Moszko- wicz. Zij wist volgens hem niet dat de mannen met zo veel geweld hennep wilden stelen. Hij vroeg om vrijspraak. Volgens Moszkowicz zijn de verklaringen van de drie an dere verdachten, die haar als kwade genius aanwezen, volstrekt onbe trouwbaar omdat de mannen steeds wat anders vertelden. De advocaat vroeg de rechters goed naar zijn cliënte te kijken. „Hoe waarschijnlijk is het dat zij, een meisje van op dat moment 21 Hoe waarschijnlijk is het dat zij beroepscriminelen optrommelt jaar, even een paar beroepscrimine len weet op te trommelen om een ripdeal te plegen en daarbij ook nog de lakens uit te delen. Zij vreesde voor haar eigen leven." De advocaten Alfons Bals en Mark Dunsbergen wezen erop dat de Bulgaren alleen tape en kabel binders hadden meegenomen en geen wapens. Dit bewijst volgens hen dat hun cliënten A.S. (39) en P.I. (47) niet de opzet hadden hun slachtoffer te doden. Ze vroegen daarom om vrijspraak voor roof moord. Wel kan sprake zijn van diefstal met geweld met de dood tot gevolg, waarvoor de straffen veel la ger zijn. Meer dan diefstal van hennep kan haar cliënt M.I. (39) niet wor den verweten, zei advocate Susan Koster. Volgens haar spanden A.S. en P.I. samen tegen haar cliënt. Deze twee hebben samen in één cel gezeten en zouden hun verhaal op elkaar hebben afgestemd. De raads vrouw begreep niet waarom ge sprekken tussen A.S. en P.I. niet zijn afgeluisterd. Een plastic prop in de mond werd Van Schaik fataal, was haar theorie. A.S. is hier verant woordelijk voor, zo was volgens haar uit verschillende verklaringen op te maken. Ze vond het onbegrij pelijk dat geen sporenonderzoek naar die prop is gedaan. Een blun der, vond de advocate, maar volgens officier van justitie Gerda Ooster- veld was dna-onderzoek onmoge lijk doordat de prop vol zat met slijm en bloed van het slachtoffer. De rechtbank doet op 15 novem ber uitspraak. GENT De 63-jarige F. el S. uit Oostburg heeft in hoger beroep een nog hogere straf gekregen voor de moord op zijn ex Daisy Vergrote in Zeebrugge. Hij kreeg eerder twintig jaar cel, ging in beroep en moet nu dertig jaar zitten. El S., die destijds in Oostburg verbleef, werd op 25 juli 2014 aan gehouden op verdenking van moord op zijn ex Daisy Vergrote. Haar lichaam was een dag eerder gevonden op het strand van haar woonplaats Zeebrugge. El S. heeft de misdaad steeds ontkend, maar volgens zowel het Openbaar Ministerie als de rechtbank waren de bewijzen overtuigend. Zo werd zijn dna gevonden in de hals van het gewurgde slachtoffer, en we zen telefoongegevens uit dat hij op het moment van de moord in Zee brugge was. El S. werd vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot twintig jaar cel, maar ging tegen die straf in hoger beroep. Het Hof van Beroep in Gent maakt er nu dertig jaar van. Dat was gelijk aan de eis. zaterdag 27 oktober 2018 GO Evides wil energieneutraal zijn Bij Evides Waterbedrijf in Hoek is gisteren een zonnepark van maar liefst 6153 panelen in wer king gezet. Een beginnetje, noemt directeur Annette Otto- lini het. In 2025 moet Evides Wa terbedrijf volledig energie- en klimaatneutraal zijn. Ondine van der Vleuten Hoek - Annette Ottolini Directeur Annette Ottolini van Evides bij het zonnepark in Hoek. foto peter nicolai De Bulgaarse verdachten van de Rillandse roofmoord hadden nooit de bedoeling Kees van Schaik te doden. Dat zeiden hun advocaten gisteren. Voor alle vier vroegen ze om vrijspraak. Theo Giele Middelburg - Yehudi Moszkowicz E Y E W E A R Lange Vorststra at 40, 4461JP Coes www.optiekdejonge.nl Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 Ql 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32