m mëmm - si Hoe zat het ook alweer met Arduin? Nieuwe Tractaatweg maanden eerder open Merkendagen 3 Stichting Arduin moest half september per di rect een andere plek zoeken voor zes cliënten van het behandelcentrum in Aagtekerke. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) had na een bezoek aan het behandelcentrum 'ernstige tekortko mingen' vastgesteld in de zorg. Nadat zes cliënten waren overgeplaatst, werd het bevel opgeheven, maar hoewel het acute gevaar ge weken was, hield inspectie zorgen over de situatie bij Arduin. De inspectie eiste met een zogeheten 'aanwijzing' dat de zorg in het behandelcentrum binnen zes we ken op orde zou zijn. Twee cliënten die nog in het be handelcentrum woonden, moesten alsnog overge plaatst worden. De problemen spelen volgens de in spectie op alle fronten: de kwaliteit en veiligheid van de zorg, de deskundigheid van de medewerkers en het zorgvuldig omgaan met medicatie scoren 'onvol doende'. Arduin heeft tot 21 november om de zorg te verbeteren. Tot die tijd mogen geen nieuwe cliënten aangenomen worden. Na alle commotie kondigde Peter van Wijk eind september zijn vervroegde vertrek aan als voorzitter van de raad van bestuur. Gerton Heyne werd begin oktober aangesteld als interim-bestuurder. Aanvankelijk zou Van Wijk tot het einde van het jaar aanblijven, maar deze week werd bekend dat Van Wijk per direct werd vrijgesteld van werkzaamhe den, door een 'snelle inwerkperiode' van Heyne. september brachten inspecteurs van de IGJ een bezoek aan het be handelcentrum in Aagtekerke. De zorg was zo gebrekkig dat direct maatregelen nodig waren: zes cliënten die daar door een uitspraak van de rechter gedwongen opgeno men waren, moesten direct overge plaatst worden naar andere instel lingen. „Ik ben heel gelovig. Toen ik het hoorde, dacht ik: God heeft ein delijk ingegrepen." Wilma's zoon woonde op dat moment zo'n anderhalfjaar in het behandelcentrum. Hij had al een heel verleden aan instellingen ach ter zich: thuis wonen ging al niet Ik heb liever dat hij ver weg gelukkig is, dan dichtbij in de hel op aarde meer, toen hij ongeveer 8 jaar was. „Hij heeft een verstandelijke beper king, en een vorm van autisme en gedragsproblemen", legt Wilma uit. Vanaf het moment dat hij in het behandelcentrum woont, gaat het bergafwaarts met haar zoon, zegt Wilma. Hij wordt vaak opgesloten. „Hij had geen levenslust meer. Hij lag de hele dag op z'n bed. Hij begon zichzelf te verwonden. Hij is een half jaar lang in afzondering ge plaatst. Hij zat zwaar onder de me dicijnen, en kwam kilo's aan omdat hij niet bewoog. Mijn hart brak. Ik voelde me zo machteloos." Wilma kaart de problemen aan bij de bege leiders, gedragsdeskundigen en ook bij de inspectie. Ze schakelt ook het Adviespunt Zorgbelang in. „Ik wilde hem daar weghalen, maar dat lukte niet. Er zijn overal wachtlijs ten, werd gezegd. Ik stond met m'n rug tegen de muur." Ze refereert aan Mohammeddien Salarbux, die ook in het behandelcentrum woonde. Hij werd eind juni dood gevonden in het centrum in Mid delburg. „Ik was zo bang dat mijn zoon de volgende was die ze zou den vinden." Volhouden Wilma belt haar zoon als ze hoort over de maatregelen van de inspec tie. „Ik zei tegen hem: je moet vol houden. De redding is onderweg." Na een korte crisisopname in Amersfoort wordt Wilma's zoon naar een locatie van zorginstelling Pluryn in Groesbeek gebracht. „Hij moest natuurlijk even wennen, maar het ging snel beter met hem. Hij zei tegen me: 'ze behandelen me hier als een mens'. Pas wilde hij overdag terug naar bed, omdat hij dat gewend was. Maar dat lieten de begeleiders niet toe. Ze zijn lekker een stuk met hem gaan wandelen." Voor Wilma, die zelf geen auto rijdt, is het lastig om haar zoon vaak te bezoeken. „Maar ik heb liever dat hij ver weg gelukkig is, dan dichtbij in de hel op aarde. Ik zie de toekomst weer positief in. En al moet ik voor de deur gaan liggen, hij gaat nóóit meer terug naar Aag tekerke." April 2019: dan zou de nieuwe Tractaatweg worden opgeleverd. Die deadline is ruimschoots ge haald, want de verdubbelde weg wordt volgende week woensdag al officieel geopend. Ruim vijf maanden eerder dan gepland rijden automobilisten dus over vier banen tussen Goes en Zelzate. De werken zijn onder meer zo snel afgerond doordat de provincie Zeeland, anders dan bij de verdubbeling van de Sloeweg, voor de werken een aparte BV heeft opgericht: de Tractaatweg BV. Die is ook verantwoordelijk voor de aanleg van het ongelijk vloerse knooppunt in de Sloe- weg/Bernhardweg bij 's-Heeren- hoek. In het voor jaar van 2019 staat de oplevering daarvan gepland. Daarna telt de weg van de A58 tot de Belgische grens twee keer twee banen met ongelijkvloerse krui singen. De aansluiting op het Bel gische wegennet bij Zelzate blijft voorlopig nog wel uit twee enkele banen bestaan. In 2021-2022 staan aanpassingen aan de R4 richting Gent op de planning. Gedeputeerde Harry van der Maas opent de verdubbelde Trac taatweg samen met vertegen woordigers van aannemer Boska lis en Tractaatweg BV. Tot 40% korting op Jori showroommodellen zaterdag 27 oktober 2018 inspectie was redding' De zoon van Wilma de Vos is overge- plaatst naai- een instelling in Groesbeek. .-■* -paar ging het al snel beter met hem. - „Pas wildé hij overdag terug naar bed, j. -' orridl&t hij dat gewend was. Maar dat lie- v» ten de begeleiders niét toe. Ze zijn lek- r een stuk met hem gaan wandelen." ,V t Jjfj TER ILLUSTRATIE/ROBIN VAN LONKHUI JSEN/ANP - Wilma de Vos, moeder Bob Maes Axel Pacific van 1 t/m 4 november Merkendagen met een Italiaans tintje 1 november geopend van 10:00-18:00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1= verdieping Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31