Judith Koelemeijer waagt zich aan biografie van Etty Hillesum Kabinet geeft prioriteit aan andere grote projecten Moeder Arduin-cliënt is blij dat haar zoon er weg is ZEELAND2 Harry Stapel is terug in de Zeeuwse turnwereld Trainer treedt in dienst bij Delta Sport Het zout maken van het water tus sen Zeeland en Brabant kost hon derden miljoenen euro's. De minis ters Cora van Nieuwenhuizen (in frastructuur en waterstaat) en Ca- rola Schouten (landbouw en na tuur) geven voorrang aan andere grote projecten die dringender zijn, zoals de Grevelingen. Zeker tot en met 2031 komt het Volkerak-Zoommeer niet aan bod, aldus de bewindslieden. Zij bena drukken dat uitstel van het in 2014 genomen besluit geen afstel is. Dat de wateren zout worden, staat wat hen betreft niet ter discussie. Nietverbaasd Gedeputeerde Ben de Reu is niet verbaasd over het uitstel. „Dat zat er al langere tijd aan te komen. Ik zou het veel liever direct hebben, maar ik begrijp heel goed dat de minis ters andere regio's prioriteit ge ven." Voor De Reu telt vooral dat het zout maken, vroeg of laat, ge beurt. Dat is nodig om de kwaliteit van het water te verbeteren. Afgelo pen jaren had het veelvuldig te kampen met blauwalg. Toerisme, recreatie, visserij en natuur zijn gediend met een zout Volkerak-Zoommeer, aldus de ge deputeerde. Hij wijst op de plannen voor het grote recreatieproject Wa terpoort aan het Zoommeer. „Dan heb je goed water nodig, zonder blauwalg. Ook de gemeente Tholen heeft ons deze week bevestigd dat zij geen jachthaven met groene soep willen." Zoetwater Voordat het Volkerak-Zoommeer zout kan worden, moet de aanvoer van zoetwater - onder meer voor boeren op Tholen - verzekerd zijn. In West-Brabant staat daarvoor een reeks maatregelen op stapel. Voor Zeeland is vooral de aanpassing van de Roode Vaart van belang. Nu er voorlopig niets verandert aan het Volkerak-Zoommeer, is De Reu vooral benieuwd of Brabant de maatregelen voor zoetwater wel uitvoert. Minister Van Nieuwen huizen dringt erop aan daarin toch te investeren. De provincie Noord- Brabant beraadt zich nog. De Reu wil uitsluitsel. „Tot nu toe heb ik De gemeente Tholen wil geen jachthaven met groene soep geen signalen dat ze de stekker eruit trekken." De droogte van dit jaar heeft di verse partijen aan het twijfelen ge bracht of het zout maken wel zo verstandig is. Boeren op Tholen en Schouwen-Duiveland haalden volop zoetwater uit het Volkerak- Zoommeer. Dat is in de toekomst niet meer mogelijk. Afgekoppeld De Reu zegt dat het Volkerak- Zoommeer zeker op langere termijn geen 'robuuste' zoetwaterbron is. De toevloed van water uit de rivie ren is niet verzekerd. Dit jaar had het volgens hem weinig gescheeld of het Volkerak-Zoommeer was tij delijk 'afgekoppeld' om het waterte kort elders in het land op te vangen. „Die dreiging zal er ook op langere termijn zijn. Er is dus geen garantie van zoetwater. Die heb je wel met een alternatieve toevoer via West- Brabant."» ZEELAND 2 m zaterdag 27 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 ZEELAND 11 GOESDe binnenstad van Goes stond gis teravond voor de vijfde keer in het teken van de Nightrun van de Stichting Jay- den. De vele deelnemers maakten wandelend of hardlopend een tocht van zes kilome ter door en rond het centrum en kwamen onderweg onder meer mooie lichtpro- jecties, muziek en ge luidseffecten tegen. De opbrengst van de zogeheten 'ci- tytrail by night' is be doeld voor de strijd tegen neuroblastoom kinderkanker. De stichting is opgericht door de ouders van de Goese jongen Jay- den, die in 2009 op bijna 3-jarige leeftijd overleed aan de ge volgen van deze ziekte. Zoommeer pas na2031 zout Het Volkerak-Zoommeer wordt voorlopig nog niet zout. Het ka binet heeft er zeker tot en met 2031 geen geld voor. Rolf Bosboom Tholen -Ben de Reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29