'Elina Svitolina oogt hier gretig' Kiki Bertens loopt binnen 23 TENNIS WTA FINALS Kiki Bertens (26) leert dit jaar in sneltreinvaart hoe het is om een ster te zijn. Vandaag speelt ze de halve finale van de WTA Finals, een partij om een half miljoen euro. De twijfelaar van weleer straalt nu zowaar zelfvertrouwen uit. De langste rally van de dag speelde Kiki Bertens gisteren na haar partij. Toen Naomi Osaka na één verloren set (6-3) geblesseerd moest opge ven, werd er een Singaporees meisje van nog geen twee turven hoog uit het publiek geplukt om nog een balletje te slaan met de winnares en halvefinaliste van de WTA Finals. Bertens, een kinder vriend, trof een natuurtalent. De rally werd na een ruime minuut ruw onderbroken door de ceremo niemeester. „Anders wordt Kiki alsnog moe." Bertens kon er wel om lachen. Ze had logischerwijs een bijzonder goed humeur. Dat had niet te ma ken met het feit dat ze van dat ene setje weer een paar ton rijker was geworden. „Hoort erbij, hè", zei ze over het prijzengeld van het einde- jaarstoernooi. „Lekker voor als ik maandag op vakantie ga", lachte ze. „Natuurlijk zijn het absurde bedra gen. Mensen zijn kennelijk bereid om naar ons te kijken, in het sta dion of op tv. Er gaat veel geld om in tennis, dus we zullen het wel ver dienen. Je hoort mij niet klagen, maar het verandert voor mij verder helemaal niets." Zelfs niet als Bertens het toer nooi, na de vier grand slams het be langrijkste van het jaar, zou winnen en ruim 2 miljoen dollar mag bij schrijven. Haar bekendheid in bin- nen- en buitenland zal fors groeien, dat wel. Ster in wording Maar ze zal geen Porsche kopen, verhuizen van Breda naar Monaco of een vriendenkring vol BN'ers om zich heen verzamelen. Met haar vriendinnen thuis praat ze nooit over tennis. Ze zijn trots op haar, maar volgen het allemaal niet zo goed. Bertens vindt het prettig om een leven naast het tennis te hebben, het liefst zo anoniem mogelijk. De glossy's hoeven niet te bellen voor een fotoshoot in spannende kle ding. Bertens is een ster in wording, tegen wil en dank. Het sportieve gedeelte van het proces van sub- naar wereldtopper voltrekt zich dit jaar ineens in sneltreinvaart. Een jaar geleden verliet ze Singapore doodongelukkig en vol twijfel, na Ik heb nu alle topspeelsters een keer verslagen. Mijn zelfvertrouwen is daardoor gegroeid deelname aan het dubbeltoernooi. Maar maandag kan ze het vliegtuig in stappen als nummer 5 van de wereld in het enkelspel, mocht ze het toernooi winnen. „Ongelooflijk dat ik in de halve finales sta, dat be tekent echt veel voor me." Ze is een geboren twijfelaar, dat weet iedereen die weieens een in terview van Bertens heeft gelezen of een partij van haar heeft gezien. Maar het schuchtere en nuchtere Hollandse meisje is hard bezig alle redenen om aan zichzelf te kunnen twijfelen te verjagen. Bravoure of kapsones zal ze niet snel krijgen. Afgelopen maandag, na de verlo ren eerste set tegen Angelique Kerber, dacht ze nog heel even: hoor ik hier wel thuis? Maar het zijn tegenwoordig niet meer dan her- senkronkels, negatieve gedachten die even opkomen en ze snel weer verbant omdat ze zich eindelijk be wust is van haar eigen kwaliteiten. Reserve Bertens dacht anderhalve week ge leden nog dat ze reserve zou zijn bij de WTA Finals. Vanochtend (10.00 uur) speelt ze de halve finale tegen Elina Svitolina. Het niveau van Bertens is goed, op momenten in drukwekkend. Elke partij slaat ze een paar punten die het traditio nele filmpje met 'hot shots' kunnen halen. Ook tegen Osaka, die de eer ste zes games nog nergens last van leek te hebben en prima speelde. Het was Bertens' twaalfde zege op een speelster uit de top 10 sinds mei van dit jaar. En dat is iets wat de afgelopen vier jaar alleen door Serena Williams en Caroline Wozniacki is gepresteerd. Ter illu stratie: tot 2018 had ze in totaal maar drie van die top 10-zeges. „Voorheen dacht ik over de top speelsters: daar kan ik nooit van winnen. Ik hoopte een paar games te kunnen pakken. Nu heb ik ze al lemaal een keer verslagen en weet ik dat ik dat opnieuw kan. Mijn zelf vertrouwen is daardoor gegroeid. En ik ben beter gaan tennissen." Ze straalt uit dat ze nog niet klaar is in Singapore. Het tennisjaar is lang en zwaar geweest, die één of twee dagen extra maken ook niet meer uit. HALVE FINALES PRIJZENGELD zaterdag 27 oktober 2018 PC 'Dit betekent heel veel' Rik Spekenbrink Singapore FTCiki Bertens zit in Singa pore steeds beter in haar vel. FOTO GETTY IMAGES - Kiki Bertens (26) SINGAPORE Kiki Bertens speelt vandaag om 10.00 uur tegen Elina Svitolina (foto), de ongeslagen winnares van de andere poule. Ze trof de Oekraïense (24) twee keer eerder. In r 2016 verloor Bertens in het eindejaarstoer- nooi van Zhuhai in drie sets. Dit jaar in Cincinnati waren de rollen omge draaid, op weg naar de titel was Bertens in de kwartfinales in twee sets te sterk. Volgens coach Raemon Sluiter was dat haar beste partij van dit jaar. „Maar Svitolina oogt hier gretig." Programma Vandaag 10.00 uur: Bertens (Ned/8) - Svitolina (Oek/6). 1 Gevolgd door: Stephens (VS/5) - Pliskova (Tsj/7). Morgen Finale 13.30 uur. TV: FOX Sports 5. Het is een topjaar voor Kiki Bertens, zowel sportief als fi nancieel. Het prijzengeld van dit seizoen gaat richting de drie miljoen euro. Een over zicht van haar inkomsten (in euro's.) Tot 2018: 2.939.734 In 2018, tot Singapore: 2.335.319 Totaal, tot Singapore: 5.277.680 In Singapore: 400.315 (startgeld 132.270 plus 2x134.022 voor groepszeges) Daar kan nog bij komen: 35.000 (nederlaag halve finale) of 516.818 (verliezend fina list), of 1.532.936 (titel). Per jaar 2009: 6977 2010:17.546 2011: 32.185 2012:175.110 2013: 242.568 2014: 275.714 2015: 324.149 2016: 939.909 2017: 925.893 Totaal: 2.939.734

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23