10 Waar blijft Gutiérrez toch bij PSV? Zelfs als ze niet meedoen, zijn ze tóch het gesprek Mazraoui zat recent zelfs nog zonder contract, 20 Noussair Mazraoui is hot bij Ajax. Na zijn twee goals in de Champions League tegen Bayern München en Benfica. Morgen speelt hij zijn eerste Klassieker. Over zijn atypische route naar de top. EREDIVISIE Programma Stand Topscorers Frank Rijkaard was de coach van FC Barcelona, Bernd Schuster die van Real Madrid. Lionel Messi was de dag ervoor geblesseerd geraakt, maar de Nederlandse trainer hoefde niet de wanhopen: Ronal- dinho, Eto'o en Iniesta vormden zijn aanval, in het eigen Camp Nou. De Koninklijke kwam op be zoek met Raül als grote ster, en naast en achter hem Van Nistel- rooy, Sneijder en, als invaller, Rob ben. Real won, met t-o, door een doelpunt van Baptista. Het was 23 december 2007. De laatste Clasico waarin Messi noch Cristiano Ronaldo meespeelde. De Portugees speelde toen nog bij Manchester United en debuteerde pas in november 2009 in het duel tussen de twee aartsrivalen. Messi was al in november 2005 voor het eerst van de partij. Morgen is het pas de derde keer in die dertien jaar dat hij niet zal meespelen; een gebroken spaakbeen houdt hem op de tribune. Geen Ronaldo; dat was al langer bekend sinds hij afgelopen zomer naar Juventus vertrok. Messi kwam vorig weekeinde ongeluk kig ten val in Sevilla. En dus gaat het, ondanks beider afwezigheid, vooraf aan deze Clasico tóch weer over die twee. Over hun doelpun ten: 26 voor Messi in 38 duels met Real; 18 uit 30 voor Ronaldo. Ze zullen gemist worden, onge twijfeld, al zal Camp Nou er niet minder vol om zitten. De suppor ters kunnen zich genoeg histori sche, spannende, wervelende Clasicos herinneren in het pre- Messi/Ronaldo-tijdperk. Met an dere helden. Voor de Catalanen de 5-0 van Cruijff en de zijnen in Madrid, in 1974, of de hattrick van Romario (5-0 ook, in 1994). Voor de Madrilenen ook zo'n 5-0, in 1995, met een hattrick van Zamo- rano, of de 4-2 in 2005, met Los Ga- lacticos als Beckham, Zidane, Figo en (Braziliaan) Ronaldo. Grote vraag Toch is de grote vraag deze week in Spanje hoezeer de twee verweesde ploegen hun sterren van het laat ste decennium zullen missen. Barga lijkt in het voordeel, nadat het woensdag, met Rafinha als vervanger van Messi, overtuigend en met mooi ploegenspel Interna- zionale in de Champions League versloeg. Real, daarentegen, wor stelt al heel het seizoen met het plotse vertrek van Ronaldo en het gemis van zijn doelpunten. De lading complimenten die Noussair Mazraoui (20) de laatste weken krijgt, voelt wat ongemak kelijk. Simpelweg omdat het suc ces de rechtsback van Ajax een beetje overvalt. Twee keer scoren in de Champions League en de so ciale mediakanalen slaan op tilt. „Dat voelt gek. Omdat je er vooraf geen rekening mee houdt. Het overkomt me. Nu kijken hoe ik met de situatie om ga." Daarom trapte hij zelf afgelopen week bewust op de rem. Tegen vrienden die ook twee dagen later nog over de winnende op Benfica begonnen, zei hij: „Jongens, het is nu wel mooi geweest. Ik neem hen het enthousiasme niet kwalijk, hoor. Het is ook om mezelf te be schermen." Zijn route naar Ajax 1 was een gecompliceerde. Een atypische bo vendien. Nooit werd hij genoemd bij de grootste talenten van de op leiding. Veel sterker: hij hing er soms een beetje bij. Een jaar op de bank bij Bi. Als tweedejaars A-ju nior nóg een seizoen Ai. En recen ter: als enige speler van Jong Ajax zonder contract. Dan vertrok hij om 06.30 uur met het openbaar vervoer vanuit Alphen aan den Rijn om bij aankomst te zien hoe zijn ploeggenoten aan kwamen rijden. In een auto van de club. „Ik heb niet het normale pad be wandeld", zegt Mazraoui. „Dat maakt het voor mij eigenlijk extra mooi. Als je verwacht dat je het eerste haalt, voelt het moment dat het gebeurt vanzelfsprekender. Ik waardeer het nu misschien meer." Er waren in de jeugd genoeg momenten dat hij het niet zag zit ten. „Kijk, voetbal is alles voor mij. Maar ik werd ongelukkig van mijn bijrol in de jeugd. Dat doet pijn, hoor. Ik deed vwo en dacht: ik moet me maar vol op de studie richten. Ik hield en houd van dis cussiëren, dus in mijn achterhoofd speelde de gedachte om rechten te studeren om advocaat te worden. Maar nu ben ik dus hier." 'Klassiekertje' Om morgen zijn eerste Klassieker te spelen. „In de jeugd speelde ik dus nooit de grote Klassiekers te gen de jeugd van Feyenoord. Ajax A2 tegen Feyenoord A2. Dat was mijn 'Klassiekertje'. Nu de echte. Geweldig duel om naar uit te kij ken. De topduels volgen elkaar nu heel snel op. Wij veel beter dan Feyenoord? Ik heb nog niemand gehoord binnen de selectie die zegt: 'We rollen ze even op'. Een Klassieker moet je winnen, anders ga je dat heel lang horen." Erik ten Hag liet Mazraoui vorig seizoen debuteren in het eerste elftal, in het thuisduel met NAC (3-1,4 februari 2018). De verdedi ger moet lachen. „De derde trainer op een rij die het in mij ziet zitten. Dat was ik helemaal niet gewend." Die andere twee zijn Michael Reiziger en Marcel Keizer die Mazraoui als trainers van Jong Ajax onder hun hoede hadden. Vooral Keizer, eind vorig jaar ontslagen als trainer van Ajax 1, noemt Mazraoui als cruciale scha kel. „Hij heeft zich er hard voor ge maakt dat ik alsnog een contract kreeg. We hebben heel soms nog weieens contact. Dan stuurt hij een appje dat hij trots op me is. Mooi, ik ben hem nog altijd erg dankbaar." Mazraoui koos recent om defini tief voor Marokko te spelen en maakte tegen Malawi ook al zijn debuut: in het thuisduel met Ma lawi (3-0,0 september 2018) voor hij op de bank. „Dat vindt hij zeker lastig", zei trainer Mark van Bom mel er gisteren over. „Net zoals alle andere jongens die niet veel spelen. Dat is heel normaal. Wij praten heel bewust altijd over het team en iedereen moet daarin mee. Of je nou 1 of 100 euro hebt gekost, geeft geen garantie dat je gaat spelen. Wij proberen het elftal op te stellen, waarmee wij denken dat we de meeste kans maken om te winnen." Met de term 'weggespeeld' liet Van Bommel duidelijk merken hoe hij over sommige fases van PSV- Tottenham dacht. Het was voor hem geen reden om 'Guti' te bren gen. PSV koos voor een andere be zetting en Van Bommel lijkt niet van plan om vanavond bij FC Gro ningen mutaties aan te brengen. Ongeveer acht miljoen euro be taalde PSV twee maanden geleden voor Mexicaans international Érick Gutiérrez. Waar landgenoot Hirving Lozano in Eindhoven vanaf dag een het vertrouwen kreeg en waarmaakte, staat 'Guti' amper op het wedstrijdveld. En dat terwijl hij in iets meer dan honderd minu ten via drie goals toch aantoonde iets toe te kunnen voegen aan PSV én Lozano te kunnen vinden. Krijgt hij nog een kans? Ook deze week, toen het bij PSV in het Champions Leagueduel met Tottenham Hotspur niet liep, bleef zaterdag 27 oktober 2018 GO SPEELRONDE Vanavond 18.30 uur ADO Den Haag - NAC 19.45 uur De Graafschap - Excelsior FC Groningen - PSV 20.45 uur PEC Zwolle - Heracles Morgen 12.15 uur Vitesse - Fortuna Sittard 14.30 uur Ajax - Feyenoord Willem II - FC Utrecht 16.45 uur AZ - sc Heerenveen 1. Peterson (Heracles), De Jong, Lozano (beiden PSV) 4. El Khayati (ADO Den Haag), Pereiro (PSV), Sol (Willem II) gespeeld w 9 V Pt (v-t) 1 PSV 9 9 0 0 27 (36-3) 2 Ajax 9 7 1 1 22 (25-4) 3 Feyenoord 9 6 2 1 20 (20-10) 4 Heracles 9 6 1 2 19 (23-19) 5 VW 9 4 2 3 14 (10-9) 6 AZ 9 3 3 3 12 (18-15) 7 Vitesse 9 3 3 3 12 (14-11) 8 Excelsior 9 3 3 3 12 (13-15) 9 FC Utrecht 9 3 3 3 12 (10-12) 10 ADO Den Haag 9 3 2 4 11 (13-20) 11 Willem II 9 2 4 3 10 (17-18) 12 sc Heerenveen 9 2 4 3 10 (20-22) 13 Fortuna Sittard 9 2 4 3 10 (17-19) 14 PEC Zwolle 9 3 1 5 10 (9-14) 15 FCEmmen 9 2 2 5 8 (10-24) 16 De Graafschap 9 2 1 6 7 (7-20) 17 NAC 9 1 1 7 4 (10-23) 18 FC Groningen 9 1 1 7 4 (5-19) Vanaf het moment dat Cristi- ano Ronaldo in 2009 voor Real Madrid tekende, werd de Cla- sico een duel tussen hem en Lionel Messi. Hoe zal FC Barce- lona - Real, morgen in Camp Nou (17.15 uur), zonder die twee zijn? Edwin Winkels Barcelona 'Ik heb niet het Daniël Dwarswaard Amsterdam Er klonk veel klaroengeschal na de komst van Érick Gutiérrez naar PSV. Maar voorlopig komt de Mexicaanse middenvelder nog amper in actie. Rik Elfrink Eindhoven Érick Gutiérrez (r) en Hirving Lozano bij PSV. foto proshots Cristiano Ronaldo reikt Lionel Messi een helpende hand. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20