Puntenverlies is voor Ajax geen optie 18 Ook aflevering 185 is weer een speciale Klassieker. Het swingende Ajax in duel met het worstelende Feyenoord. De Amsterdammers die hun topvorm willen bevestigen en de Rotterdammers die eindelijk eens willen verrassen. VOETBAL AJAX - FEYENOORD Column $0 @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU Robin van Persie zei deze week iets dood normaals. Op een kinderpersconferentie had hij dat afgelopen zomer ook al gedaan, toen hem door een meisje gevraagd werd of hij: 'ook zo'n hekel had aan 020'. (Het arme kind was overduidelijk ingefluisterd door een verwarde ouder.) Van Persie antwoordde dat je tegenstanders niet moet haten. Hij zei dat je Amsterdam niet '020' moest noemen, maar gewoon Amsterdam. En dat het juist mooi is om concurrenten te hebben, en strijd, want daar worden voetbalwedstrijden al leen maar mooier van. Van Persie zei hier zulke ongelooflijk normale dingen, dat het - ook deze week weer - heel bij zonder werd gevonden. Dat is het in zekere zin ook, triest genoeg: ik kan me niet herinneren dat ik ooit een speler, aanvoer der, trainer of clubdirecteur van Feyenoord zo een voudig doch raak heb horen uitleggen dat het best wel sneu is om Ajax consequent '020' te noemen, of om een tegenstan der 'te haten'. Dat Van Persie het wel deed, zegt wat over de voetballer zelf, een volwassen man met een schitterende internationale carrière, een wereldburger die dit soort lokale frus traties stiekem een beetje ontgroeid is. Van Persie is niet groter dan Feyenoord natuurlijk, of dan de Klassieker, maar wel groter dan de hysteri sche, kleingeestige op- gefoktheid die er sinds jaar en dag omheen hangt, bij uitstek in Rotterdam. Precies dat maakte zijn boodschap ook zo ver frissend (en quasiopzienbarend). Van Persie ont deed de Klassieker niet van zijn heerlijke senti ment, of van zijn intense rivaliteit, wel van zijn haast ziekelijke vijandigheid. ook een signaal afin iets bredere zin. Het is hoog tijd dat heel Feyenoord zich eens losmaakt van die zelf gecreëerde obsessie tegenover Ajax. Het is op deze plek al vaker benoemd geloof ik: Feyenoord heeft de Klassieker in de loop der jaren te groot gemaakt, te belangrijk. Je kunt jezelf zo hardnekkig klemzetten in je haat, of in je ergernis, of in je hunkering, dat het stilaan een blokkade wordt, een loden last op je schouders. Zeker bij de Klassiekers in de Kuip zag je dat geregeld de laatste jaren: zelfs als Feyenoord veel beter was, liep het stuk tegen de onzichtbare muur van hunkering en haat die het zelfheeft ge bouwd. of hij deed een zinvolle poging daartoe. Door doodnormale dingen te zeggen, op een heel nor male toon. Niet haten. Niet zo kinderachtig en klein doen. Gewoon goed voetballen, hard je best doen, en al helemaal tegen Ajax, want dat is ook een goede club. Je wint er niet meteen Klassiekers mee, maar het is een begin. Robin van Persie ontdeed de Klassieker niet van zijn sentiment, wel van zijn haast ziekelijke vijandigheid Turners stunten met finale Geen finale Schuurs Zet een poll op internet voor de Klassieker en de uitslag is al bekend. Velen gaan ervan uit dat Ajax morgen van Feyenoord wint. Ster ker nog: de meerderheid gaat uit van een 'grote zege voor Ajax'. Ze ker nu de Amsterdammers soepel voetballen en midweeks een extra opsteker kregen met de late winst in de Champions League in het thuisduel met Benfica. Het is direct het grote gevaar, zo vlak voor de wedstrijd met Feyen oord. Natuurlijk heeft Ajax ge gronde reden om de Rotterdam mers vol vertrouwen te ontvangen. Maar dat je vooraf ook te veel ver trouwen kunt hebben, bleek eerder dit seizoen toen Ajax in Eindhoven werd overklast doorPSV (3-0). Ook toen had Ajax net een wedstrijd in de Champions League gewonnen, 3-0 thuis tegen AEK Athene. Vertrouwen Toch is trainer Erik ten Hag blij dat er na de midweekse euforie weer een grote wedstrijd volgt. „Vaak moet je de motivatie uit jezelf ha len. Nu komt die motivatie óók door de tegenstander. Een Klassie ker is ook een soort wedstrijd in de Champions League, qua beleving en gevoel. Het zal weer een intense wedstrijd worden, met veel passie en strijd, zoals dat hoort in een wedstrijd tussen rivalen. Dat maakt het extra moeilijk. We hebben veel vertrouwen, maar het mag nooit té veel zijn." Iedereen die het Nederlandse voetbal volgt, ziet dat Ajax beter voetbalt dan Feyenoord. Maar Ten Hag past wel op om dat in aanloop naar de wedstrijd te onderschrij ven. „Ze hebben een goede selectie en doen het prima. Feyenoord staat niet voor niets maar twee punten onder ons." Zulke teksten horen er een beetje bij in de dagen voor de Klassieker. Maar natuurlijk is Ajax morgen de grote favoriet. Boven dien: elke missstap in de strijd met koploper PSV is er één te veel en kan wel eens heel zwaar doorwer ken. Ajax staat nu al vijf punten achter op die andere rivaal. Punten verlies is zo bezien geen optie. Debuut Ten Hag debuteerde in januari als trainer van Ajax met een thuisduel met Feyenoord. Ajax won met 2-0. Voelt hij zich nu comfortabeler dan toen? „Er is in de tussentijd wel wat veranderd natuurlijk. Nieuwe spe lers, meer positiviteit rond het elf tal. Toen speelden we geen Euro pees voetbal en nu wel. Maar ik voel me niet per se comfortabeler. Zo'n gevoel is ook altijd gevaarlijk. Zeker voor zo'n belangrijke wedstrijd. We moeten het elke keer opnieuw be wijzen. Toen keek ik uit naar de wedstrijd en dat doe ik nu weer." We hebben veel vertrouwen, maar het mag nooit té veel zijn. Wij hebben maar twee punten meer - zaterdag 27 oktober 2018 Niet haten Bedoeld of onbedoeld gaf Van Persie daarmee Van Persie breekt die muur een klein beetje af, GO WK IN DOHA De Neder landse tur ners staan maandag bij de WK in Doha in de landenfinale. Het team van bondscoach Bram van Bokhoven (foto) kwalifi ceerde zich via een nog niet eerder vertoonde ze vende plaats. De elfde plek van Glasgow 2015 was tot dusverre het beste WK- resultaat. Vertrouwen WTA FINALS Het is Demi Schuurs (foto) niet ge lukt de halve finales te be reiken van het dubbelspel- toernooi van de WTA Fin als. De Lim burgse ten nisster was samen met haar Belgi sche partner Elise Mertens kansloos tegen Ashleigh Barty en Coco Vandeweghe: 6-1 6-4. Daniël Dwarswaard Amsterdam - Erik ten Hag (48) o O. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18