<D con DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 MILJARDAIR JAPANSE INVESTEERDER Heeft Japanner Masayoshi Son, een van de grootste investeerders in tientallen succesvolle (internet)bedrijven als Uber, Spotify, Snapp en Alibaba zijn hand overspeeld? En is dat erg? *1 We zijn een paar dagen aan het uitwaaien op Ter schelling. Zo'n eiland waaraan alle hectiek van het leven voorbij lijkt te gaan. Oer-Hollandse huisjes in de dorpen, vogels die kwetteren van verrukking door al het lekkers op het Wad. Dit Wad is de enige plek ter wereld waar de zeebodem zich elke zes uur in volle glorie toont. Het is adembenemend mooi en alleen daarom al de we- relderfgoedstatus van Unesco waard. Van de nieuwsberichten in de zomermaanden over jongeren met drank en drugs, is geen spoor te bekennen. De jeugd oogt blakend gezond en kauwt vooral cranberry's in plaats van xtc. Maar achter deze heerlijke rust schuilt dreigend onheil waarover men hier liever zijn kop in het zand steekt. De Terschellinger nieuws site Skylgenet meldt er slechts een kort feitelijk geschreven bericht over: 'Waddenzee kan nog deze eeuw verdrinken'. Verder niets, geen reacties, geen ingezonden brieven, geen acties die op touw worden gezet. Helemaal niets. Dit stoïcijns niet-reageren wordt ook wel een 'Black Elephant' ge noemd. Het is een combinatie van twee gezegden. De eerste is 'The Elephant in the room', wat wil zeg gen dat er een zichtbaar probleem is, maar niemand praat erover. De tweede is een 'Black Swan', iets dat zelden voorkomt maar grote gevol gen heeft. Een 'Black Elephant' is een combinatie van die twee: iets dat zeer waarschijnlijk gaat gebeu ren, nare consequenties heeft, maar waar toch niemand het over wil hebben. Het probleem is de stijgende zee spiegel in combinatie met een da lende grond. De zeespiegel gaat hier naar verwachting 80 cm hoger lig gen aan het begin van de volgende eeuw. Er spoelt bij lange na niet ge noeg zand aan om deze stijging te compenseren. Als de zeespiegel zo stijgt is het Wad ten dode opge schreven. Kinderen die nu op het eiland worden geboren zullen hun kleinkinderen waarschijnlijk alleen voorlezen over de wadden die er ooit waren. Flitsen Ik snap best dat Terschellingers het er liever niet over hebben, want wat kun je eraan doen? Het voorkomen van zeespiegelstijging is een we reldwijde uitdaging waaraan zelfs onze politici in Den Haag slechts een klein beetje kunnen bijdragen. In politiek Den Haag verschuift ondertussen de aandacht van 'voor komen van' naar 'aanpassen aan'. Zo werd onlangs met veel trots door Minister Cora van Nieuwen- huizen een wereldwijde commissie opgezet voor klimaataanpassing. Ze zal het ontkennen, maar dit gaat natuurlijk ten koste van de wils kracht en het budget gericht op het voorkomen van zeespiegelstijging. 'Stijging voorkomen'of je 'eraan aanpassen', wat maakt het uit, zult u denken. Maar voor de Wadden kan het een vraag van leven of dood Dit natuuwonder kan zich niet meer aanpasssen dan het nu al doet zijn. Dit natuurwonder kan zich niet meer aanpassen dan het nu al doet. De kans dat de Waddenbewo ners in Den Haag gehoord worden is klein, ben ik bang. Voor een poli ticus is aanpassen veel aantrekkelij ker dan voorkomen. Voorkomen betekent uitstoot omlaag brengen. Dat doet de burger of de industrie pijn, terwijl de voordelen van scho nere lucht en een lagere zeespiegel onzichtbaar zijn. Een politicus die geld besteedt aan aanpassing toont niet alleen iets zichtbaars als een dijk of een deltawerk, het levert ook kennis op die we prima in het bui tenland kunnen verkopen. Het besef dat dit eindig is maakt onze wandeltocht door het Wad nog indrukwekkender. Randstad KPN Arcelor Mittal Signify n Hoogstwaarschijnlijk hebt u nog nooit van Masayoshi Son gehoord. Hij is een Japanse superinvesteerder, met een beleggingsfonds van 100 miljard dol lar. Son koopt alles wat los en vast zit, boekt het ene zakelijke succes na het andere. Zijn methodes lijken zich al leen langzaam tegen hem te keren. Vooral zijn innige band met zijn be langrijkste geldschieter zou wel eens zijn Waterloo kunnen worden. Hij gaat namelijk goed om met de uiterst omstreden Saoedische kroonprins Mohamed bin Salman. Voorlopig lacht de toekomst Son nog toe. Ondernemer Mike Cagney merkte eerder op dat het hem niet zou verba zen 'wanneer Son op een dag binnen loopt en opstijgt'. Cagney is medeop richter van SoFi. Een fintechbedrijf, waar de Japanse zakentycoon ook in investeerde. Het zegt iets over het bijna godde lijke aanzien dat Son kent in de tech nologiewereld. Met zijn Softbank Vi sion Fund (SVF) haalde hij binnen de kortste keren 100 miljard dollar op om te investeren in techbedrijven. Dat is meer geld dan alle andere investe ringsfondsen in techbedrijven teza men beheren. Computersoftware Son begon met ondernemen in de ja ren zeventig. Zijn eerste bedrijf, Soft bank, brengt computersoftware aan de man. Vijfjaar later is Softbank de grootste softwareverkoper van Japan. Als Son iets wil bereiken, gebeurt het ook, zeggen mensen die hem kennen. Ze wijzen naar zijn afkomst. Als zoon van Koreaanse immigranten in Japan werd hij gepest, en als kind buitenge sloten. Dat vormde zijn karakter en zijn wil om te winnen. Gefrustreerd door de lage internetsnelheid die Ja pans grootste telecombedrijft op dat moment aanbiedt, wisselt hij de soft warewereld in voor de telecomsector. In de jaren daarna vormt hij Softbank om tot de grootste Japanse telecom- aanbieder en begint aan een interna tionale opmars. In de jaren negentig investeerde Son ook in internetbedrijven. Onder meer in de tot dan toe onbekende internet winkel Alibaba, waar hij voor 20 mil joen dollar een belang van 15 procent in kocht. Sons zaken liepen goed, tot de internetbubbel, die ook onze eigen Nina Brink van World Online de kop kostte, in 2000 barst. Crash Softbank gaat keihard onderuit als de aandelenkoersen van Sons internetbe drijven volledig in elkaar storten. Het aandeel Softbank keldert van ruim 3100 euro naar 52 euro en Son verliest naar schatting zo'n 70 miljard dollar. Die crash gooit hem met een reuzen zwaai uit de top van de rijkste mensen ter wereld. Son geeft ondanks dit grote verlies niet op. Zijn investering in Alibaba blijkt vervolgens een van de beste in vesteringen ooit. Het is inmiddels meer dan 100 miljard dollar waard. Ook andere investeringen, in bedrij- @sandraphlippen Het Wad Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het economisch bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. Wereldwijd hebben fairtradeproducten vorig jaar 8,4 miljard euro opgeleverd, een groei van 8 procent. De grootste markten voor fairtrade- goederen waren het VK, Duitsland en de VS. In Nederland brachten le vensmiddelen met het fairtradekeurmerk 290,3 miljoen euro op. De Britse bank Lloyds mag geen onderscheid maken in mannelijke en (lagere) vrouwelijke pensioenen. Dit oordeel van het Britse hof kost Lloyds een half miljard pond (564 miljoen euro). De uitspraak kan ver gaande gevolgen hebben voor duizenden andere Britse bedrijven. O m Een van de wei nige stijgers in de AEX. zaterdag 27 oktober 2018 De telecomgi- gant kon ook geen potten bre ken. Het staalbedrijf deelde in de al gehei malaise. De oude lichtdivi- sie van Philips was de grootste daler in de AEX. E o GO Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14