Een sateetje voor het apenkooien GIPHARTS KOOKEILBND Saté in pindasaus Vlees in ruil voor seks: een mensenmannetje dat een mensenvrouwtje romantisch uit eten neemt, handelt uit een oeroud evolutionair principe. Eten en seks, het blijft een moeilijke combinatie. Ifyou love me, don'tfeed me. Dit was de tekst op de muur van een studente met wie ik een jaar of dertig geleden een afspraakje had. Het meisje was een enigs zins voluptueuze schoonheid en de wenk aan haar wand ge tuigde klaarblijkelijk van het gevecht dat ze aan het voeren was met lijnen afvallen. Daar stond ik dan, in de deurope ning, met een halve kilo choco lade als cadeautje. En dat terwijl ik handelde uit een oeroud evolutionair prin cipe, want eten en seks hebben veel met elkaar te maken. Ten eerste zijn het beide zoge naamde driften: zonder eten gaan we dood en zonder seks sterven onze genen uit. Van veel apensoorten is be kend dat zij regelmatig voedsel met elkaar delen. Als ze dat doen is dat in de regel niet be langeloos en zit er geheid een dubbele agenda achter. En vaak is dat: seks. Wetenschappers zagen dat groepen mannelijke chimpan sees en makaken die een prooi dier hadden gevangen, gedeel- ten van het vlees niet zelf veror berden, maar weggaven aan vrouwtjes. Om precies te zijn: ovulerende vrouwtjes. In evo lutionaire psychologie wordt dat meatforsex genoemd, ofte wel de 'vlees in ruil voor seks'- theorie. Mannetjes die stukjes biefstuk weggaven en daarvoor door de vrouwtjes in natura werden beloond, hadden een iets grotere kans op het krijgen van nageslacht dan mannetjes die dat niet deden. Ergo: eten delen en ontvangen is sommige apensoorten ingeschapen. waarom het bij een date vaak als romantisch wordt gezien dat mensenmannetjes mensen vrouwtjes mee uit eten nemen om hen lekker te fêteren. Uiter aard rekenen de mannen ver volgens af, hoewel in het hui dige tijdperk de rekening ook vaak wordt gedeeld (al wordt dat nog steeds als minder man nelijk ervaren). Hoewel de evolutionaire band tussen eten en seks sterk is, hoeft dat niet altijd goed uit te pakken. In een vroeger leven bezocht een schrijvende kennis van mij eens een parenclub, 'uit professionele nieuwsgierigheid' (natuurlijk, joh). Voorafgaand aan de erotische apenkooi moest het hele gezelschap in de seksboerderij eerst een vorkje prikken om elkaar te leren ken nen. Op de plek waar een uur later zou worden gegangbangd stond een enorme schaal met honderden satéstokjes en pin dasaus. Van de aanblik van al dat kauwende volk werd mijn kennis toch niet bepaald opge wonden, vertelde ze later mis troostig. Eten en seks, het blijft een moeilijke combinatie. 40 Eten FOTO KOEN VERHEIJDEN Voor 4 personen, maar makkelijk uit te breiden naar 40 800 tot 1000 g biologisch kippenvlees, in blokjes 24 satéstokjes Voor de marinade: 3 tenen knoflook, geraspt 1 sjalot, dun gesneden 1 rood pepertje, fijngema len in de vijzel (met of zonder pitjes) Dit gedrag zou verklaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 128