Wat is de functie van het staatsbezoek? I EUWS 11 Vraaa bii het nieuws Auto verkopen? ikwil van mijn VERKIEZINGEN BRAZILIË 'Hij heeft al één arm door de sjerp', zeggen ze in Brazilië. De voor sprong van de 63-jarige Jair Bolso naro is zo groot (56 tegen 44 pro cent) en zijn aanhang zo trouw, het kan niet anders of hij krijgt op 1 januari de presidentiële band omgehangen. Maar ook in de slot fase van de verkiezingscampagne laat de extreemrechtse Bolsonaro dagelijks van zich horen met uit spraken tegen geweld, corruptie, minderheden en het 'linkse wan beleid' van de afgelopen jaren. Zo kondigde hij afgelopen week een 'grote schoonmaak' aan onder zijn linkse tegenstanders. „We gaan de rode criminelen van de kaart vegen. Ze moeten weg of naar de gevangenis", aldus Bolso naro in een toespraak via Face- book. Hij beloofde ook tegenkan didaat Fernando Haddad in de cel te gooien, 'waar hij zal wegrotten met die dronkenlap Lula' (de we gens corruptie vastgezette oud president en voormalig leider van de Arbeiderspartij, red). Het klinkt als 'Brazilië: hou er van of ga weg', de slogan van de militaire dictatuur die van 1964 tot 1985 de dienst uitmaakte. Voor malig legerkapitein Bolsonaro heeft zijn bewondering voor het militaire bewind en het martelen van politieke tegenstanders nooit verbloemd. „De enige fout die toen is gemaakt, is dat er te veel is gemarteld en te weinig gedood", zei hij ooit. Intussen loopt een aantal ge pensioneerde generaals zich warm om deel te nemen aan de nieuwe regering van Bolsonaro, die met zijn voormalige commandant Hamilton Mourao ook al een oud- generaal als beoogde vicepresident heeft. De 70-jarige viersterren- generaal Augusto Heleno Ribeiro, die als bevelhebber van de VN- vredesmissie op Haïti ervaring opdeed met het uitschakelen van criminele bendes, lijkt de vol gende minister van Defensie te worden. In die hoedanigheid wordt hij verantwoordelijk voor de aanpak van de criminaliteit in Brazilië, waar jaarlijks zo'n 64.000 doden vallen door geweld. Bolso naro wil politie en leger bevoegd heden geven om verdachten dood te schieten. Iedereen die dat wil, mag van hem een wapen bezitten. Scheppingsverhaal Alessio Ribeiro Souto, een drie- sterrengeneraal buiten dienst, is de voornaamste kandidaat voor Onderwijs. Souto heeft al gezegd dat op school niet de evolutie theorie moet worden onderwe zen, maar het scheppingsverhaal. Hij wil ook de geschiedenisboeken aanpassen: de staatsgreep van 1964 en dictatuur moeten voortaan 'een beweging tegen het commu nisme' worden genoemd. Oswaldo Ferreira (64), een ge pensioneerde viersterrengeneraal die Bolsonaro kent van hun mili taire opleiding, zou minister van Infrastructuur worden. Hij be klaagde zich al openlijk over de strenge milieuregels voor bouw projecten. Bolsonaro wil af van die regels, de landbouwsector vrij spel geven en de kap- en mijnbouw- beperkingen in de Amazone op heffen. Hij dreigde al het klimaat verdrag van Parijs op te zeggen. De drie oud-generaals komen al maanden geregeld bij elkaar in een hotel in hoofdstad Brasilia, waar ze voorstellen bespreken voor Bolso- naro's regeringsperiode. Het trio wordt aangevuld met Paulo Gue- des, Bolsonaro's rechterhand op het gebied van de economie. Gue- des, opgeleid aan de Universiteit van Chicago, moet als superminis ter van Financiën, Industrie en Handel de ingestorte economie vlot trekken. Overheidstekort Voornaamste actiepunt is het te rugdringen van het enorme over heidstekort, vooral veroorzaakt door een inmiddels onbetaalbaar en vrij riant pensioenstelsel. Voor de noodzakelijke herziening moet de Grondwet worden gewijzigd, waarvoor minimaal twee derde meerderheid in het Congres nood zakelijk is. Bolsonaro en Guedes zullen allianties moeten smeden om voldoende steun te vinden. Daarnaast wil Guedes zo'n vijf tig overheidsbedrijven in de olie- en elektriciteitssector privatiseren. Dat leidde tot frictie met Bolso naro, die daar in zijn bijna dertig jaar als parlementariër altijd tegen stemde. Ook de militairen zijn niet enthousiast. Zij vrezen dat China zich stort op de uitverkoop van cruciale bedrijven en zien dat als ongewenste inmenging in de nationale veiligheid. Wat waren de plaatjes mooi, van Willem- Alexander en Maxima in Londen. Het is een circus, maar wel een belangrijk circus. Omdat ook staatshoofden het fijn vinden om een paar dagen achter elkaar intensief contact met elkaar te kunnen hebben, en dat geldt evenzeer voor de meereizende ministers. Het contact tijdens zo'n staats bezoek gaat veel verder dan een vluchtige ontmoeting tijdens een werkbezoek of een internationale top. Dat is ook zo. Eigen waarne ming bij het staatsbezoek van het koningspaar aan Australië in 2016: in het bijzijn van de koning en koningin tekende Luc Kox in Sydney namens zijn Amersfoortse werkgever Eliquo een contract met de Australische Downer Group. Kox vertelde destijds: „Vaak lijkt het ondertekenen van zo'n contract een toneelstukje dat maanden geleden al is bedacht, maar over deze ver bintenis is twee dagen geleden nog onderhandeld. Vaak blijft zoiets dan oneindig in het luchtledige hangen, maar nu hadden we dankzij het staats bezoek een harde deadline. De mensen van de Downer Group vinden het maar wat mooi om op zo'n podium, met het koninklijke gezelschap op bezoek, hun handtekening te zetten. Die troef hebben wij wel ingezet." Nee, maar in Londen was het signaal dat koning-koopman Willem-Alexander bleef afgeven wel heel belangrijk in economisch opzicht. Zijn boodschap: brexit of niet, vergeet niet dat we buren aan de Noordzee zijn, laten we vooral zakendoen met elkaar. Ontvang gratis en vrijblijvend een bod. zaterdag 27 oktober 2018 Presidentskandidaat Jair Bolsonaro geeft een pop van zijn voorganger Luiz Lula een schop na. foto epa De generaals lopen zich warm Alleen een miraculeuze wen ding kan de extreemrechtse populist Jair Bolsonaro nog af houden van het Braziliaanse presidentschap. De contouren van zijn beleid tekenen zich inmiddels af. Joost de Jong Rio de Janeiro Ferreira. Oswaldo FOTO REUTERS Augusto Heleno Ribeiro Pereira. Alessio Ribeiro Souto. FOTO ESTADAO Jeroen Schmale Het zag er allemaal schitte rend uit, de pracht en praal in Londen rond het staats bezoek van ons koningspaar. Maar waarom bestaat dat fenomeen eigenlijk? Je hoort vaak: zo'n staats bezoek opent voor de handel deuren die anders gesloten blijven. Oké, dat klinkt goed. Maar afgelopen week reisde geen handelsdelegatie met het koningspaar mee naar het Verenigd Koninkrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11