'Het lukt mij niet een orgasme te krijgen. Wat nu?' Ongeveer een op de vijf stellen stopt met seks. Niks mis mee, zegt seks-expert Marleen Janssen. Maar wil je weer warmte in bed, lees dan vooral verder. Zo maak je zin. Betty is de hele dag al van slag. Ze moet steeds denken aan gisteravond; ze is uit eten geweest met haar vriendin Monique. Bij binnenkomst in het restaurant zag Monique er stralend uit. Haar haar zat wild, ze had blossen op de wangen en haar ogen schitterden. Monique is sinds kort verliefd en verliefde vriendinnen... tja, die zien er goed uit. Betty gunt het haar vriendin. Monique heeft er de afgelopen jaren weieens minder florissant bijgelopen. Na haar scheiding was ze lange tijd in de rouw. Ze at weinig, liep rond in een vale joggingbroek en kon nau welijks nog lachen. „Het is de seks, Betty", fluisterde Moni que aan de tafel. „Ik ben zo verliefd en deze man is goddelijk. We doen het drie keer per nacht. En in de ochtend nog een keer." Dat is dus vier keer in twaalf uur, dacht Betty. Dat haalt zij in een jaar niet eens. Ze dacht even aan haar Kees. Toen zij en Kees 25 jaar geleden verkering kregen, lustten ze er ook pap van. Betty glimlachte. Kees. Wat was hij knap en sportief toen. Die volle bos haar. Zelf was ze sindsdien ook wel wat veranderd. Dikker natuurlijk. En strammer in de knieën sinds de overgang. Laatst be trapte ze zich erop dat ze kreunde toen ze opstond uit de stoel. Ze zag het gezicht van haar Kees voor zich. De ogen met de wallen eronder. De zachte mond. Hij is de laatste jaren een beetje op een hond gaan lijken. Een lieve hond, dat wel. Ze kruipt 's nachts graag tegen hem aan. Hij is zo warm als een ka chel. En hij ruikt zo lekker. Soms prikt hij met een vinger lachend in het vet van haar buik en zegt dan: wat is dit hier zeg? En dan lachen ze. In het restaurant praatte Monique de hele avond over haar nieuwe vlam. Of nou ja: eigenlijk ging het steeds over de seks. Over hoe heerlijk het allemaal is. En hoe goed ze zich voelt. Zo vrouwelijk en levend. Betty dacht: hoe voel ik me eigenlijk? Niet per se erg 'seksueel'. Wel goed. Beetje moe misschien. Maar verder happy. Aan het einde van de avond besloot ze: het is vast heel raar en ook niet normaal dat Kees en ik het nooit meer doen. Maar is dat waar? Is het 'abnormaal' om weinig te vrijen? En heb je een 'slecht huwelijk' als je een keer per maand vrijt of alleen met Kerstmis of als het er hele maal niet meer van komt? Welnee. Je kunt je beter afVragen wat normaal is. En of'normaal' wel bestaat. Ik betwijfel het. We zijn allemaal verschillende mensen met eigen wensen en verlangens. En er bestaat helemaal geen gemiddelde als het over seks gaat. Zo, dat is een opluchting hè. Als journalist en schrijver publiceer ik al bijna dertig jaar over seksualiteit en de liefde. Ik schreef er boeken over Alleen voor vrouwen is het bekendst), honderden arti kelen en tegenwoordig geef ik seksuele voorlichting aan vrouwen. Is dat nodig dan, vraag je je misschien af. Jazeker is dat nodig, want nergens bestaan zoveel misverstan den en gekke ideeën over als over seks. Elke dag krijg ik vragen van vrouwen over hun liefdesleven. De top drie (in wille keurige volgorde): Ik heb nooit zin in seks, wat nu? Wij doen het nooit meer, wat nu? Het lukt mij niet een orgasme te krijgen, wat nu? Wat als de seks afkoelt? TEKST MARLEEN JANSSEN FOTO CORNELIE TOLLENS ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 115