g' Gesloten AZC's weer open voor groeiende stroom vluchtelingen 0 Militairen kunnen nog lang niet terug naar hun kazerne bij Huis ter Heide v.a 99?- p.p I I 10 Defensie gaat de slaapbarakken in Huis ter Heide slopen. Het achterstallig onderhoud is te groot om de ruimte op te knappen. Volgens de vakbonden moet het kabinet met een oplossing komen. ESI J Noodgedwongen verblijven grofweg 150 militairen van het Wallaardt Sacré Kamp in vier hotels in de omgeving van Huis ter Heide. Defensie vindt het onver antwoord om hen nog langer te laten overnachten op het kamp. 'Abominabel' noemt kazerne commandant Gert Dobben de toestand van de zes oudste gebou wen op het terrein. Schimmel, zeer verouderde vloerbedekking, oud leidingwerk, ongedierte, een gebrek aan brandveiligheid en een sterk verouderde gezamenlijke wasruimte deden hem besluiten tot onmiddellijke ontruiming. „Dit kon echt niet meer. Het zijn de slechtste barakken van Nederland. De veiligheid van deze manschappen is mijn verant woordelijkheid." In totaal blijken zeven van de elf gebouwen op het terrein zo slecht, dat renoveren geen optie meer is. In vier andere gebouwen is maandenlang renovatiewerk nodig om ze weer bewoonbaar te krijgen. Daarbij worden onder meer plafonds, vloeren en lei dingen vervangen. Het besluit om te ontruimen, zorgde voor ongenoegen bij veel militairen. Zij zijn na jaren op het kamp ineens hun 'thuisgevoel' kwijt en moeten elke dag nood gedwongen naar een hotelkamer. Maar het kon niet anders, bena drukt Dobben. „Het is 2018, dan kun je mensen echt niet meer zo legeren. Wij willen met Defensie ook nieuwe mensen werven, dan kun je hier niet mee aankomen." Geen investeringen Al jaren blijkt van groot onder houd geen sprake meer op het terrein. Thomas van den Berg van het ministerie van Defensie spreekt van een 'heel extreme maatregel'. „Dit is een erfenis van twintig jaar bezuinigen. Boven dien stond deze locatie eerder dit jaar nog op de nominatie om af te stoten. Jarenlang is daarom niet meer geïnvesteerd." Voorzitter Jean Debie van de vakbond VBM voor burger- en mi litair defensiepersoneel stelt dat de situatie in Huis ter Heide niet uniek is. „We krijgen sinds giste ren meldingen vanuit het hele land over achterstallig onder houd." Niet alleen militairen bij de landmacht uiten hun zorgen, maar ook bij de luchtmacht en de ma rine zijn problemen met de huis vesting. De ministers Kajsa Ollongren (Binnenlandse zaken) en Ank Bijleveld (Defensie) moeten zo snel mogelijk met een reddings plan komen voor de huisvesting van de totale krijgsmacht, vindt vakbondsvoorzitter Debie. Ernstig achterstallig onderhoud zoals in Huis ter Heide is volgens hem het gevolg van jarenlang bezuinigen én gebrek aan menskracht. „Het is tijd voor een masterplan infra structuur defensie, zodat veel ade quater gehandeld kan worden." We krijgen meldingen vanuit het hele land over achterstallig onderhoud Het verantwoordelijke Rijksvast goedbedrijf ontkent gebrek aan menskracht. „Er zijn voldoende mensen voor het onderhoud. We werken volgens de planning en het budget van het ministerie van Defensie. In het geval van Wallaardt Sacré Kamp kregen we drie weken geleden de opdracht en zijn we al aan het werk." In de loop van volgend jaar kunnen vijftig militairen terug keren in de ruimtes die nu worden opgeknapt. Voor de overige hon derd moet een andere oplossing komen. Mogelijk kunnen ze wor den gehuisvest op andere terreinen van Defensie of zelfs vakantie parken, wellicht zijn container woningen op het kamp een optie. 3 overnachtingen incl. ontbijt Ervaar de prachtige herfstkleuren in het ERTSGEBERGTE www.purschenstein.de DIRECT RESERVEREN BEL 073 220 00 62 rff) Het AZC in Goes ging afgelopen augustus dicht, omdat er minder asielzoekers naar Nederland kwa men. Om dezelfde reden sloten de opvanglocaties in Sweikhuizen (een jaar dicht geweest) en Den Helder (dat vorig jaar na 25 jaar dienst dicht ging). Burgemeester Léon Frissen van Schinnen, waar Sweikhuizen onder valt, spreekt van een 'jojo-beleid' van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA). De opvangorganisatie maakte enkele weken geleden bekend dat 5000 extra opvangplekken nodig zijn om het alle asielzoekers te kunnen huisvesten. Het COA zelf heeft slechts 2000 plekken als m in reserve achter de hand. In Goes komen nu 300 plekken, in Sweik huizen 242 en in Den Helder 370. Eerder was al bekendgemaakt dat een gesloten azc in Hengelo op nieuw open ging en dat vakantie park Duinrell in Wassenaar wederom asielzoekers gaat huis vesten. „We zijn nu ongeveer op de helft van het aantal extra plek ken dat we nodig hebben", stelt een woordvoerder van het COA. Die extra plekken zijn nodig, omdat het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt de afgelopen maanden licht is gestegen: in sep tember vroegen 2990 mensen asiel aan in ons land. Maar het tekort aan ruimte komt niet alleen door nieuwe asielzoekers; vluchtelingen Vorige maand vroegen 2990 mensen asiel aan in Nederland zitten langer in een azc, omdat de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) er langer over doet hun aanvragen te behandelen. De dienst kromp vorig jaar in, en daarna liepen de wachttijden op. Asielzoekers die al wel een ver blijfsvergunning hebben, blijven ook langer in een azc, omdat ze langer moeten wachten op eigen woonruimte vanwege de algehele schaarste op de woningmarkt. zaterdag 27 oktober 2018 GO 'Barakken slechtste van het land' Marco Gerling Huis ter Heide Kazerne commandant Gert Dobben moest zijn mannen on derbrengen in hotels. Een deel van hen kan in de loop van volgend jaar terugke ren op het Wallaardt Sacré Kamp in Huis ter Heide. FOTO'S JEROEN JUMELET 2 SCHAKEL APPARATUUR uW#* - Jean Debie, vakbond VBM Kijk op de site bij /video Hans sliep in de barakken van Huis ter Heide. Aanbieding t/m maart 2019 Unieke en prachtige lokatie. Zeer fraai gerestaureerd. Bijzondere oude details (o.a. sauna en zwembad lokatie). Zeer uitgebreid ontbijt. Sfeervol restaurant. Voldoende parkeergelegenheid. Je waant je in een kasteel-omgeving van rond 1900. Neuhausen - Duitsland, 15 km van ski gebied Kliny m< fÈ Steeds meer gesloten azc's gaan weer open. De locaties in Goes, Sweikhuizen en Den Helder openen binnenkort opnieuw hun deuren voor de opvang van nieuwe vluchte lingen, meldt het COA. Cyril Rosman Goes Op de locatie in Goes komen 300 plekken, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10