'Laten we van seks vooral geen probleem maken. Het is niet het belangrijkste van de nele wereld' Het is niet altijd feest Een seksuoloogis niet overmatig geïnteresseerd in seks jezelf dat seks niet loont. En waarom zou je daar zin in hebben? Je wilt seks als je brein heeft geleerd dat het prettig en fijn is; je moet dat systeem wel wakker houden. In die zin is seks echt een leerproces, ook voor je hersenen, en kun je het je niet veroor loven om geen lekkere seks te hebben als je het ook na een relatie van twintig jaar nog wilt blijven doen. Ik vind het jammer dat seks tegenwoor dig steeds vaker synoniem is voor neuken. Dat is overgewaaid uit Amerika, vroeger lag dat in Nederland echt anders. Herinner je je dat president Clinton twintig jaar geleden zei: 'I did not have sexual relations with that womanl Monica Lewinsky had hem ge pijpt, dat wel, maar dat vond hij geen seks. Dat idee begint hier helaas ook steeds meer post te vatten. Terwijl neuken maar een van de vele dingen is die je kunt doen. Ik zeg weieens voor de grap: de enigen die vagi nale orgasmes kunnen krijgen, zijn hetero seksuele mannen die klaarkomen in een vagina. Er bestaat een mooi Canadees onderzoek waarin stellen die al meer dan 25 jaar fijne seks met elkaar hebben, wordt gevraagd naar hun geheim. Waar het om draait is goed, open contact met elkaar, intimiteit, de behoefte om elkaar te plezieren en op te winden, samen te kunnen genieten en ont spannen. Vergeet dat perfecte lichaam, die sexy lingerie en de speeltjes. Het mag hoor, maar het is niet de kern." Les 7 „Als de seks een keertje niet spetterend is, is er niet per se iets fout gegaan. Soms is seks gewoon 'goed genoeg', zoals je ook niet elke avond de sterren van de hemel kookt. Laten we van seks vooral geen probleem maken. Het is ook niet het allerbelangrijk ste van de hele wereld. Seks is een levens behoefte, hoor je weieens. Nee hoor, zeg ik dan, want niemand gaat dood zonder seks. Wie niet eet, drinkt of slaapt wel - dat zijn levensbehoeftes, maar seks niet." Les 8 „Veel mensen denken dat seksuologen zelf problemen hebben op dat vlak, en bij wijze van zelftherapie in het vak zijn beland. Of dat ze een bovenmatige interesse in seks hebben. Er wordt vaak een beetje raar gere ageerd als ik vertel wat ik doe. Daarom praat ik er het liefst omheen als ik acht uur naast iemand in een vliegtuigstoel zit. Dan zeg ik zo slaapverwekkend mogelijk dat ik psy- cho-fysiologisch onderzoek doe naar emo ties. Meestal stokt het gesprek dan wel. In mijn werk is de seksuele ontwikkeling en beleving van meisjes en vrouwen een belangrijk thema, net als de dubbele moraal die nog altijd heerst over seksualiteit bij mannen en vrouwen. Dat heeft ook te ma ken met mijn persoonlijk geschiedenis. Ik kom uit een katholiek middenstandsgezin waar nauwelijks over gevoelens en seks werd gepraat. Mijn vader had een kappers zaak waar hij ook tijdschriften verkocht. Ik was dol op de probleemrubrieken. Daaruit leerde ik dat ik in seksueel opzicht beter mijn eigen koers kon varen, want er werd een dubbele moraal aangehangen. Aan de ene kant werd gesteld dat je mannen beter niets kunt weigeren, want dan verlaat hij je; aan de andere kant mocht je geen afgelikte boterham worden. Toen ik op mijn 14de een vriendje kreeg dat seks wilde en ik daar niet aan toe was, zei ik nee, en was ik erop voorbereid dat hij het uit zou maken. Wat hij prompt deed. Aan mijn dochters heb ik goed uitgelegd hoe hun lijf werkt. Ik bena druk dat ze plezier mogen hebben en goed voor zichzelf moeten zorgen." OPROEP PASPOORT Ellen Theresia Maria Laan Geboren 3 april 1962 in Abbekerk. Opleiding Master psychologie en cum laude gepromoveerd op seksuologie. Loopbaan Sinds 2005 universitair hoofddocent aan de Uni versiteit van Amsterdam en vanaf 2007 klinisch seksuoloog bij het AMC. Daar behandelt Laan mannen en vrouwen met complexe seksuele proble men. Ontving verschillende onderzoeksprijzen; Laan kreeg in 2012 een ere doctoraat van de faculteit geneeskunde van de Katholieke Universiteit Leuven. Privé Heeft een lat-relatie en twee dochters. Er zijn aanwijzingen dat gedragstherapie vrouwen kan helpen die altijd pijn hebben bij het vrijen. Daar wordt binnenkort een grote studie naar gedaan. Heteroseksuele vrouwen tussen 18 en 45 jaar die zulke klachten ervaren, die langer dan drie maanden een relatie hebben en wier partner bereid is mee te doen, kunnen zich opge ven voor dat onderzoek. Meer informatie is te vinden op gripstudie.nl WG ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101