u 7 HERDENKING TACHTIGJARIGE OORLOG In het jaar dat we herdenken dat 450 jaar terug de Tachtigjarige Oorlog begon, is de naam Alva van belang. Hij voerde hier een bloedige strijd. Hoe denkt Spanje over hem? CANON SX740 TRAVEL KIT kan Duque bAim Alva is volgens zijn nazaten het slachtoffer van een lastercam pagne. wordt in Nederland en België nog al tijd door ouders genoemd als de kin deren niet eten of niet naar bed wil len." En het dagblad ABC, schreef zelfs in 2014 nog: „Ga slapen, jongen, want anders komt Alva en neemt je mee." Dat laatste komt trouwens uit een lovend verhaal over Alva: „Wei nig mensen uit onze heldhaftige ge schiedenis kunnen er zo trots op zijn dat ze hun hele leven aan Spanje hebben gewijd." Briljant Dat is het relaas van degenen die in Alva vooral een briljant militair zien. Iemand die trouw de opdrachten van keizer Karei V en diens zoon Filips II uitvoerde, de generaal die door zijn mannen werd bewonderd, of zelfs 'de eerste grote held van Spanje', zo als hij op zijn Spaanse Wikipedia- pagina wordt genoemd. Wel wordt bijna overal erkend dat zijn missie als landvoogd in de Lage Landen na zes jaar was mislukt en dat hij daarom in 1573 werd teruggeroepen. De Tach tigjarige Oorlog in Spanje wordt deze weken niet herdacht. Die strijd staat daar beter bekend als de Guerra de Flandes, de oorlog van Vlaanderen. Spanje had veel meer gevechten te leveren, in die tijd. De Spanjaarden streden ook met Turken en vooral Fransen. Daar kwamen de protestan ten uit Duitsland en Nederland bij, en later ook de Engelsen. Bovendien waren er in het eigen land verschil lende opstanden. Alva? Vraag de Spanjaarden naar de hertogen van Alva en de overgrote meerderheid zal het maar over een persoon hebben: Cayetana Fitz- James Stuart, de achttiende hertogin van Alva, jarenlang - samen met haar al even beroemde kinderen - weke lijks voer voor de roddelbladen, zeker toen ze op haar vijfentachtigste nog eens trouwde. Zij overleed in 2014, en haar zoon Carlos is nu de negen tiende hertog van Alva. Hij was als eregast vorig jaar bij de onthulling van de buste van zijn voorvader in Piedrahita. degenen die het fanatiekst hebben gestreden voor de 'zuivering' van de slechte naam van hun verre voorva der, volgens hen - en enkele historici - vooral veroorzaakt door de anti- Spaanse propaganda (ook wel de Zwarte Legende genoemd) die in de zes- en zeventiende eeuw verspreid werd door rivaliserende Europese landen. Die hamerden erop dat de Spanjaarden, van hun verovering van Amerika tot hun oorlogen in Europa, extreem wreed en intolerant waren, vooral door het katholicisme er bij de anderen in te stampen. Alva is volgens zijn eigen nazaten een Hij staat op schilderijen als een man die toeziet hoe kinderen aan de lans worden geregen van de voornaamste slachtoffers van die 'lastercampagne'. „De derde Her tog van Alva staat op schilderijen van onder anderen Breughel als een man die toeziet hoe kinderen aan de lans worden geregen of die zelf op het punt staat een kind op te eten," schreef nazaat Jacobo in 2007 in een lang artikel in de krant El Pais. „Kinderen in de Lage Landen wer den tot voor kort door hun ouders bang gemaakt door alleen al zijn naam te noemen; als ze hun soep niet opaten, dan zou Alva ko men." Spaanse media rakelen deze anekdote graag op als er iets over Alva wordt geschreven. Zo schrijft de krant Diario Sur, in 2007: „De hertog van Alva komt! De naam van de historische Spaanse militair Barcelona Zelf werd hij er op 29 okto ber 1507 geboren, maar het paleis dat zijn nazaten er twee eeuwen later lieten bouwen, zag hij nooit. Nu staat zijn beeltenis er pal voor, als de meest illustere inwoner van Piedra hita, een dorpje van nog geen 2000 inwoners in de provincie Avila. Het borstbeeld is het enige publieke eer betoon in Spanje aan Fernandez Al- varez de Toledo, beter bekend als de de derde Duque de Alba (met een b), in Nederland berucht als 'Alva'. Het paleis is nog altijd van de familie, na het koningshuis de bekendste adel lijke dynastie van het land. De onthulling van de buste, vorig jaar november, veroorzaakte wel een politieke rel. De oppositie in de kleine gemeenteraad vond dat de 16.000 euro aan kosten beter had kunnen worden besteed. Ze viel niet alleen over de prijs voor het beeld, maar vooral over de 3800 euro die werd uitgegeven aan de drank voor de gasten: enkele dure flessen brandy van het merk Gran Duque de Alba. De brandy, met het portret van Alva op het etiket, werd in 1945 op de markt gebracht; de eigenaar van de bodega uit Jerez was bevriend met Jacobo Fitz-James Stuart, de ze ventiende Hertog van Alva. De brandy is zelfs in Nederland en België te koop en een online-slijte- rij prijst hem als volgt aan: „Na het geproefd te hebben, was de hertog zo enthousiast dat deze voorstelde om het product de naam van zijn voorvader, de Grote Hertog van Alba, Fer- nando Alvarez de Toledo y Pimentel, te geven." Jacobo Fitz-James Stuart en zijn gelijknamige kleinzoon zijn ontvang 10% korting met code: krantKE2018 Inspirerende lezingen door (inter)nationale topfotografen Foto exposities Meet greet met sprekers Natuurfotografiebeurs en nog veel meer! www.naturetalks.nl Nature Talks GRATIS 16GB GEHEUGENKAART EXTRA ACCU t.w.v. €88 Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijsgarantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 BESTEL NU UW TICKETS OP NATURETALKS.NL vrijdag 26 oktober 2018 Alva, held of houwdegen? Edwin Winkels —Nazaat Jacobo 20,3 megapixel CMOS-sensor Krachtige 40x optische zoom 4K UHD video-opnamen 180° kantelbaar LCD-scherm Deel uw bestanden via ingebouwde WiFi of Bluetooth Verkrijgbaar in zwart en zilver Artikelnr: 12273932 12273933 aanbieding geldig t?rh 02-11 -2018 €399 LAAGSTE PRIJS VAN NEDERLAND *Prijs na €30 cashback

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7