Oud-Rilland komt nu tot leven in Waarde 7 KAPOT UURWERK Is het opzet of toeval dat de buitenklokvande Kapelse juwelier Leen van Koeveringe niet werkt? Man speelt met telefoon en botst op boom Is het u ook al eens opgevallen dat het bij binnenkomst van Kapelle altijd even laat is? Dat wij zeggen, als de route over de Dijkwelsestraat leidt. Want daar staat de klok die al jarenlang standvastig beweert dat het twee minuten over drie is. En laat die klok nou net in de voortuin van de juwelier staan. Een juwelier die uiteraard ook horloges en klokken verkoopt. Zou er misschien sprake zijn van een 'bewussie'? Heeft de juwelier mis schien zelf de batterijen eruit ge haald, de stroom afgesneden of de wijzers vastgezet? Liet het uur werk elk uur een Big Ben-achtig geluid horen waardoor half Ka pelle in zijn huis zat te schudden? Of is het een statement omdat in de bloesem van Zeeland de tijd stil staat? Niets van dat alles, laat juwelier Leen van Koeveringe weten. Het is gewoon een combinatie van om standigheden. De goudsmid runt al ruimt twintig jaar zijn goud smederij- en juwelierszaak aan de Dijkwelsestraat. Naast (zelfge maakte) sieraden verkoopt hij er inderdaad ook klokken en horlo ges. Twee motortjes Vandaar dus het grote uurwerk voor de winkel. Maar wat is dan ei genlijk wél de oorzaak van het feit dat die klok al zo lang dezelfde tijd aangeeft? „Het heeft te maken met een wisseling van merken en een con structie die eigenlijk uit de tijd is. Daardoor heeft het uurwerk last van storingen", laat Van Koeve ringe weten. „Er zitten twee mo tortjes in. De ene kant staat stil en de andere niet." Herhaalde pogingen om het uurwerk weer aan het draaien te krijgen, zijn uiteindelijk toch ge strand. „We hebben het een paar keer aangepast, maar door de weersinvloeden loopt hij toch steeds opnieuw vast. De regen Er is verandering op komst. Er komt een nieuwe buitenklok slaat erop en daardoor komt er condens in de klok. In het uur werk zitten metalen contacten die daar weer gevoelig voor zijn." Wie slim is, kijkt bij binnen komst van het dorp dus maar op de kerkklok. Want de juweliers- klok en de kerkklok zijn met een beetje geluk in één blik te vangen. En die laatste geeft in ieder geval wél het juiste tijdstip aan. Net als overigens de andere kant van de stilstaande klok. U gaat dus wel op tijd Kapelle uit! Dezelfde plek „Maar er is verandering op komst", meldt de juwelier. „Er komt een nieuwe buitenklok. Die komt waarschijnlijk op dezelfde plek te staan. Maar hij zal niet meer van hetzelfde merk zijn." Van Koeve ringe vertelt over een faillissement van de oude importeur. Daar is blijkbaar inmiddels weer een nieuwe voor teruggekomen. „Wij verkopen het merk ook nog ge woon. Maar er komt bij ons nu een nieuwe strakke klok van een de signmerk." Volgens Van Koeveringe zal de nieuwe klok in november geleverd worden. „Dan kan die dit jaar nog afgemonteerd worden." Dan is Ka pelle weer helemaal bij de tijd. 's-HEERENHOEK Een 32-jarige man uit 's-Gravenpolder is woensdagmiddag met zijn be- drijfsbus op de Heinkenszandse- weg in 's-Heerenhoek tegen een boom gereden, omdat hij met zijn telefoon bezig was. Na het ongeval zagen agenten een jongeman in de berm liggen. Deze 19-jarige man uit Melis- kerke bleek de passagier uit het busje: hij had geen letsel. De bestuurder verklaarde dat hij met zijn aandacht niet bij de weg was geweest, omdat hij met zijn telefoon bezig was. Hij is naar de huisartsenpost gebracht. De bedrijfsbus moest worden weggesleept. Samen met Leo den Heijer stelde Dicky de Koning de nieuwe per manente expositie 'De zee geeft en de zee neemt' samen in Meer waarde. Sinds de opening van het dorpscentrum, vier jaar geleden, is er al een expositie gewijd aan Val kenisse. Daar is nu oud-Rilland aan toegevoegd, dankzij de schen king van een archeologiegroep uit Hulst, die in de jaren zeventig en tachtig, toen door afkalving grote delen van het verdronken dorp Rilland bloot kwamen te liggen, actief was met het zoeken van voorwerpen. De scherven en pot jes waren lang te zien in een mu seum in Hulst. „Ze dreigden in het depot in Middelburg te verdwij nen. Gelukkig mogen ze, voorlo pig voor een jaar, hier staan." Den Heijer stuitte twee jaar ge leden op de vondst van zijn leven: een compleet gave kan, die in de veertiende eeuw in Duitsland is gebakken. „Je hebt iets in handen waar mensen 700 jaar geleden bier en wijn uit dronken!" Stedentrip in kerstsfeer 2 of 3 dagen Londen v. za 24-11 en vr 7-12 3 dagen Parijs v. vr 7-12 v.a. 129,-- KreaDoe beurs Utrecht Country Christmas Fair bij Kasteel de Haar (inclusief entree) do 22 november 44,-- The Night of the Proms za 24 november 79,-- Margriet Winterfair za 24, di 27, do 29 november 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a. €799,-- Musical Mamma Mia! do 13-12-2018 vr 04-01-2019 v.a. €89,- 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië/Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a. €745,-- Kerstarrangement Soldaat van Oranje wo 26 december 165,-- vrijdag 26 oktober 2018 Tijd staat stil bij juwelier van Kapelle Leen van Koeveringe: „De klok heeft een constructie die eigenlijk uit de tijd is. Daardoor heeft hij last van storingen." fotomarcelledavidse Willem Adriaansens Kapelle -Leen van Koeveringe, goudsmid In de late Middeleeuwen waren de dorpjes Valkenisse, Waarde en (oud-) Rilland onlosmakelijk met elkaar verbonden. En niet alleen omdat ze op hetzelfde eiland, Rieland, waren gelegen. Joeri Wisse Waarde Inclusief entree/verwenpakket 43,— Alleen vervoer 30,-- za 3 november Hét muziekfestival van klassiek en pop! Inclusief entree €43,- Alleen vervoer €30,— Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Matineevoorstelling inclusief kerstdiner Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52