ft! M Het personeel van MC Slotervaart en de MC I Jsselmeerziekenhuizen staat van de ene op de andere dag op straat. Wie is daar verantwoordelijk voor en hoe kon het zo snel gaan? 4 ZIEKENHUIZEN FAILLISSEMENT Ze waren in de veronderstelling dat ze zouden worden bijgepraat. Maar het werd een slechtnieuwsgesprek. Ruim 800 mensen verloren gisteren hun baan. Je houdt je groot voor je kids maar van binnen weet je het niet meer De sfeer is die van een begrafenis. Mensen staan bij elkaar, maar zeggen weinig. Kij ken vooral naar de grond of het plafond. Het perso neel van alle MC IJsselmeerzie- kenhuizen, ruim achthonderd mensen, heeft net gehoord dat ze worden ontslagen. Vanaf 14.00 uur werden ze giste ren in Lelystad bij elkaar geroepen. Ook van de afdelingen in Emmel- oord, Dronten, op Urk. In verschil lende groepen komen ze, achter elkaar, zodat het ziekenhuis kan doordraaien, de patiënten zorg blijven ontvangen. Met groene operatiekleding en witte jassen aan snellen vele artsen, assistenten en chirurgen op het laatst naar het zaaltje. Daar vertellen vakbonden en curatoren dat ze zijn ontslagen. Enkele medewerkers lopen met betraande ogen weer terug rich ting operatiezalen of ziekenhuis kamers. Ze moeten met het inkt zwarte nieuws in hun hoofd ge woon patiënten onderzoeken of opereren. Curator Alice van der Schee, die de afwikkeling van het faillisse ment bepaalt, kon niet anders dan het ziekenhuis failliet laten gaan, vertelt ze. De betalingsverplich tingen voor de korte termijn ble ken te hoog. „Er was geen andere oplossing dan faillissement. Pa tiënten die acute zorg nodig heb ben, kunnen de komende weken blijven, uiteraard. Daarna wordt alles afgebouwd. Over drie weken vind je hier, denk ik, een leeg pand." Waarin wellicht een doorstart wordt gemaakt. „Er zijn partijen die interesse hebben in enkele af- ziekenhuizen Zilveren Kruis ech ter toch weer onverwachts om extra geld. Toen was het vertrou wen totaal weg en ging de geld kraan dicht. 4 Hadden de toezichthou ders, de NZA en de zorgin- spectie, niet eerder moeten ingrijpen? In juli kregen beide ziekenhuizen al de opdracht van de inspectie om een plan op te stellen waardoor goede patiën tenzorg werd gegarandeerd, on danks de geldproblemen. Boven dien is MC IJsselmeerziekenhui- zen in augustus al onder ver scherpt toezicht gesteld. Maar deze waakhonden beoordelen niet of een ziekenhuis terecht failliet gaat of niet en geven al he lemaal geen geld. „We zijn er niet om een ziekenhuis in de lucht te houden. Het gaat ons om goede zorg in deze regio's", aldus een woordvoerster van de NZA. Die toezichthouder is pas echt in beeld sinds de rechter de zieken huizen uitstel van betaling ver leende. Inmiddels houden com plete teams van uur tot uur con tact en wordt gekeken of de zorg verzekeraars hun zorgplicht ver vullen en patiënten netjes over plaatsen. 5 Waarom grijpt de minister van Medische Zorg niet in? En waarom redden wij in Nederland wel banken, maar geen ziekenhuizen? De minister, Bruno Bruins, wil zelf niet reage ren op die prangende vragen, on danks meerdere verzoeken. Hij hoeft officieel ook alleen verant woording af te leggen aan de Tweede Kamer. Zijn woordvoer ster laat weten dat de bewinds man 'is aangehaakt, niet de regie voert'. Want zo is de niet-spoed- eisende ziekenhuiszorg nu een maal geregeld in ons land: zorg verzekeraars en aanbieders moe ten samen hun boontjes doppen, met de toezichthouders op de achtergrond. En als het helemaal misgaat, is het een zaak geworden van waakhonden, bewindvoer ders en curatoren. De minister vindt dat het zijn rol is om pas in te grijpen als er bij spoed niet snel genoeg zorg meer kan worden ge leverd. En dat is volgens hem hier niet aan de orde. I Zorgaanbieders en verzeke raars moeten samen afspraken maken over de behandelingen in een ziekenhuis en de vergoeding daarvan. De zorgverzekeraars hebben zelfs een wettelijke plicht om genoeg zorg in te kopen. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZA) ziet daarop toe. Daarnaast houdt de Inspectie Gezondheids zorg en Jeugd toezicht op de kwa liteit en veiligheid van de gele verde patiëntenzorg. Het minis terie van Volksgezondheid grijpt pas in als de bereikbaarheid van spoedeisende hulp en acute ver loskunde in de regio's in gevaar komen. 2 Waarom hebben de zorg verzekeraars niet voorko men dat deze ziekenhuizen omvielen? Simpel gezegd: verze keraars vinden dat ze op aarde zijn om zorg te regelen voor hun verzekerden, niet om specifieke ziekenhuizen financieel te onder steunen. Op de website van Zil veren Kruis, de verzekeraar die er het meest bij betrokken is, staat letterlijk: 'Wij zijn zeer terughou dend bij het financieren van zorginstellingen.' Beide zieken huizen draaiden al lange tijd met verlies, naar eigen zeggen omdat ze peperduur extern personeel moesten aantrekken door de moeilijke arbeidsmarkt. De zorgverzekeraars eisten dat met reorganisaties de rode cijfers zouden verdwijnen, maar juist door die ingrepen was er aanhou dend te weinig geld in kas om de rekeningen te betalen. Uiteinde lijk hebben alle verzekeraars en de banken de stekker eruit ge trokken. 3 Was er dan geen enkele be reidheid de ziekenhuizen te redden? Daar begint het grote vingerwijzen: volgens de ziekenhuistop werden plannen voor ingrijpende reorganisaties van beide locaties niet door de geldschieters gesteund. Zilveren Kruis heeft een andere lezing. De verzekeraar zegt zijn stinkende best te hebben gedaan om de zie kenhuizen overeind te houden. In juli werd zelfs besloten om een grote vordering tijdelijk niet op te eisen. Begin oktober vroegen de Wij zijn zeer terughoudend bij het financieren van zorginstellingen vrijdag 26 oktober 2018 GO Verzekeraars zijn er niet voor de ziekenhuizen André Valkeman Lelystad -Daniëlle Hubert, medewerker 'Het voelt Betrokkenen bij het faillisse mentsdrama noemen elkaar onwelwillend om een noodlij dende ziekenhuisgroep te red den. Vijf vragen en antwoorden over hoe het zo mis kon gaan en wie daarvoor verantwoorde lijk is. Edwin van der Aa Den Haag A Wie zorgt er voor goede zie kenhuiszorg in Nederland? —Zilveren Kruis, zorgverzekeraar A Personeel van het Slotervaartziekenhuis voerde tevergeefs actie tegen een faillissement, foto michelvan bergen/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4