Patiënten Slotervaart onthutst door sluiting: II 3 Het bankroet van de MC I Jsselmeerziekenhuizen en MC Slotervaart kwam vliegensvlug en onverwachts. Patiënten zijn de dupe; ze moeten op stel en sprong worden overgebracht naar andere locaties. ZIEKENHUIZEN FAILLISSEMENT HetSlotervaart- ziekenhuis in Amsterdam is failliet. Vandaag moeten alle patiënten voor 15.00 uur weg zijn. Het levert een hoop stress op. „Niemand weet waar hij aan toe is." k lig hier in een prach- tige zaal met bloemen, maar het bekoort me niet", vertelt de 89-ja- rige Alida 'Ali' Burink. „Ik krijg er stress van. Ik weet helemaal niet waar ik aan toe ben", zegt de hoogbe jaarde dame op de zevende verdie ping van de betonnen kolos in Am sterdam-West. De sfeer is volgens haar 'heel gespannen'. „Het personeel is maar met elkaar aan het discussië ren. Het is echt heel spannend, ik ga er gewoon van bibberen." Maandagochtend stuurde de huis arts Burink na een val naar de eerste hulp van het MC Slotervaart. „Ze hebben haar meteen gehouden, om dat ze het niet vertrouwden", vertelt haar dochter Joke. In korte tijd ging haar moeder twee keer onderuit en haar onderbeen reageert niet meer. De MRI-scan die Burink woensdag zou krijgen, ging niet door. „Ik maakte nog een grapje: goh, hebben ze die scanner nu al geveild?" De scan is gisteren alsnog gemaakt. Het is nog steeds niet duidelijk wat Burink mankeert. Ook wist ze gister avond laat nog altijd niet waar welk ziekenhuis ze vandaag verhuist. „Niemand weet waar hij aan toe is. Een verpleegkundige vertelde dat ze haar salaris niet heeft gehad", zegt Joke. „Als een bank dreigt om te val len, grijpt de regering in, maar een ziekenhuis valt gewoon om. De zorg is in handen van zorgkantoren waar aan de top flink wordt verdiend." Gistermiddag deelde het ziekenhuis brieven rond met de mededeling dat 'het belangrijk is om te weten dat wij goed voor u blijven zorgen'. Volgens de brief, ondertekend door bestuurs voorzitter Mariska Tichem, zijn er goede afspraken gemaakt met zie kenhuizen in Amsterdam en omstre ken. Een speciaal crisisteam houdt zich bezig met de overplaatsingen. „Zij bekijken welke patiënt naar welk ziekenhuis kan en houden reke ning met de individuele zorg van de patiënt", meldt curator Mare van Zanten. De 74 patiënten die woens dagavond nog in het ziekenhuis la gen, moeten vandaag voor 15.00 uur weg zijn. Een deel is al overgeplaatst. De enkele duizenden poliklinische patiënten worden in de komende weken overgedragen aan andere zie kenhuizen, al is - vanwege de priva cywet - nog niet duidelijk hoe dat moet met de patiëntendossiers. Zo tast Hélène de Bruine uit Amsterdam in het duister over een ingeplande operatie voor haar zoon. „Moet ik zelf mijn naald en draad meenemen?" vraagt ze sarcastisch. Emoties Ook bij Thera Vroege wisselen de emoties zich af. Haar maagverklei- ningsoperatie van woensdag werd een dag van tevoren afgezegd. „Ik sta al sinds juli op de wachtlijst. Mijn nieuwe leven zou beginnen. Ik was in alle staten." Ze pauzeert even en slikt de tranen weg. „Excuus, het zit hoog." Vroege is 34 jaar en weegt 112 kilo. Na elk dieet vlogen de kilo's er weer aan. „Opereren vond ik een zwaktebod, maar inmiddels weet ik dat er geen andere manier is om weer gezond te worden. Ik wil mijn zoon zien opgroeien." Vroege woont in Apeldoorn, maar meldde zich bij het Slotervaartzie- kenhuis vanwege de goed aange schreven obesitaskliniek. „Daar baal ik nu van." Nu het ziekenhuis failliet is, hebben Vroege, en zeker vijfhon derd anderen op de wachtlijst, geen idee wanneer en in welk ziekenhuis ze alsnog worden geholpen. Ook Monique Smit-Janse (49), die vandaag voor een onderzoek naar de Ik kan eventueel naar een nieuw ziekenhuis bij Sloterdijk. Ik heb geen idee hoe het heet cardioloog moest, werd twee dagen geleden afgebeld. De zelfstandige pe dicure zit al bijna vier weken thuis. „Vorige week overwoog de huisarts me nog naar eerste hulp te sturen vanwege een mogelijke longembolie. Nu denk ik: had dat maar gedaan." De Amsterdamse kreeg te horen dat het OLVG in Amsterdam 'al vol zit'. „Ik kan eventueel naar een nieuw ziekenhuis bij Sloterdijk. Ik heb geen idee hoe het heet. Een Turks ziekenhuis, iets met 'dem'." Ze doelt op de Turkse zorgverlener Acibadem die internationaal 21 zie kenhuizen en 16 medische centra heeft. „Dat het Turks is maakt mij niet uit: ik neem aan dat ze net zo aardig zijn. Ik hoop alleen dat ze het wel goed uit kunnen leggen. Je hart is toch een belangrijk onderdeeltje van je lichaam." De pedicure kreeg twee kinderen in het Slotervaart en komt er met haar chronisch zieke dochter. Ze baalt van de sluiting - 'ik ken het van binnen en buiten' - en vreest voor verschraling van de zorg. „Straks kun je alleen nog in een ziekenhuis te recht als je op de eerste hulp komt en halfdood bent." vrijdag 26 oktober 2018 GO Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Amsterdam 'Ik ga er gewoon van bibberen' Mevrouw Ali Burink en haar dochter Joke weten niet wat er komen gaat. FOTO JEAN-PIERRE JANS -Monique Smit-Janse, patiënt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3