WIM HOFMAN Action Painting Brug defect: pontje Sluiskil blijkt nuttig 9 Kort geding tegen werkgever ZB Mijn vader, zo vertelde mijn moeder mij, had voor de oorlog mooie din gen gemaakt: meubeltjes, hout snijwerk, speelgoed. Mijn broer herinnerde zich een draaimolen die op een stoomma- chientje werkte, met schommelschuitjes en paardjes. Hij had speelgoedauto's ge maakt en bootjes. Na de oorlog was er, dankzij een paar granaten, niet veel van over. Eenmaal terug uit Duitsland pakte mijn vader als het ware de draad weer op en hij maakte bootjes voor ons. Hij bouwde een zeilbootje en liet het zeilen op een plas bij de net nieuwe Nolledijk in Vlissin- gen. Omdat het nogal scheef hing, zorgde hij voor lood aan de kiel. Het zeilbootje was geel en blauw en had groene zeilen, een roer dat je vast kon zetten en een ver plaatsbare mast. Het lood was geen succes. De zeilboot lag nu te diep. Hij werkte wel meer met lood. Met een oude pollepel goot hij loodjes voor zijn vis lijnen. Hij werkte ook met ander metaal. Ik herinner me hoe hij uit een staalplaat een stofblik maakte met klinknageltjes in voor- geboorde gaatjes. Het ding was aan de zware kant, dus niet erg praktisch en het ging roesten op den duur. Hij leerde me fi guurzagen; aan een breinaald werd een kurk gestoken zodat die in het vuur verhit kon worden en dan konden we tekeninge tjes en letters zetten op hout en zacht- board. We werkten vaak op het achter plaatsje. Ik hakte stookhoutjes, schuurde met schuurpapier randjes glad, probeerde zelf ook bootjes te maken. Hij leerde me met een ijzerzaag een buis doorzagen en ik sloeg voor hem haken en spijkers recht op een metalen blokje. Hij deed me voor hoe dat moest. Niet alles ging goed. Ooit zag ik hoe hij met zijn zware schroevendraaier een kromme spijker, die vastzat in een stuk hout, omhoog wilde buigen. De schroe vendraaier schoot uit en stak met geweld onder de nagel van zijn linkerduim. Hij had hevige pijn, dat moest wel, dat kon je zien. Maar je hoorde hem niet. Vloeken deed hij niet. Ik heb hem nooit horen vloe ken. Hij danste rond, spetters bloed drup pelden in een halve cirkel op de tegels. Hij verbeet zich. Ik heb veel dingen van hem geleerd, maar dat niet en ik kan ook niet goed tegen bloed. stuurd op ontslag. Het gaat om een tijdelijke maatregel, nodig om het Planbureau veilig te stellen. „De ZB neemt hem de fouten niet kwalijk, maar de gevolgen waren wel enorm." Het rapport zorgde begin dit jaar voor ophef, nadat bleek dat de cij fers over de 'leegloop' van het plat teland op z'n minst sterk overdre ven waren. Voor de Zeeuwse poli tiek was dat aanleiding om het hele onderzoek en zelfs het voort bestaan van het ZB Planbureau ter discussie te stellen. Berenschot komt binnenkort met een rapport over de vraag of de ZB het beleids onderzoek nog wel moet uitvoe ren. Gezien die dreiging greep ZB-di- recteur Perry Moree in. De onder zoekers van de Staat van Zeeland werden 'in de luwte' gezet. Van der Wouw kreeg in mei een ge wijzigde functie, waarin hij geen onderzoek doet. Hij moet zich richten op het opleiden van on derzoekers, het meelezen met rap porten en het opzetten van een netwerk van externe deskundi gen. Van der Wouw accepteerde dat niet en meldde zich ziek. Omdat bedrijfsarts en UWV vonden dat hij kon werken, maande de ZB hem aan de slag te gaan. Daar voelde hij zich niet toe in staat. Sindsdien is er geen direct contact meer geweest. De ZB betaalt hem nu al maanden geen salaris meer. Strafexpeditie Zijn advocaat, Nienke Slump, sprak bij de kantonrechter van een strafexpeditie. De ZB zette Van der Wouw, ondanks zijn 'onberis pelijke staat van dienst', zonder pardon uit zijn functie. „Men schuift hem alle commotie in de schoenen." De ZB neemt hem de fouten niet kwalijk, maar de gevolgen waren wel enorm Charissa Smith, raadsvrouw van de ZB, bestreed dat er sprake was van een straf of dat wordt aange- Tijdelijk ZB-directeur Moree verzekerde dat Van der Wouw senior onder zoeker is en blijft, maar nu tijdelijk de taak heeft om nieuwe onder zoekers op te leiden en de kwali teit van de afdeling in de toekomst te verzekeren. De kantonrechter zei dat de ZB het salaris van Van der Wouw mocht stopzetten. Een werkgever kan, in het belang van de organi satie, een werknemer verplichten tijdelijk een andere functie te ver vullen. Wie daar geen gehoor aan geeft, maakt zich schuldig aan werkweigering. Toch kon de kan tonrechter zich goed voorstellen dat Van der Wouw de gang van za ken als 'een klap in het gezicht' heeft ervaren. Zij nodigde de par tijen uit ter plekke in overleg zelf de eerste stappen naar een oplos sing te zetten. Na een kort beraad zegde de ZB toe de loonbetaling te hervatten. Een mediator gaat binnenkort proberen de kampen verder tot el kaar te brengen. Vrijwillig schipper Tom Wester hout was er 's ochtends vroeg bij, om kwart over zes. Tot zijn verras sing stonden er al fietsers. „Ik wist niet dat de brug gestremd was. En alleen auto's mogen door de Sluis kiltunnel." Gewoonlijk vaart de pont Sluiskil 'pas' vanaf zeven uur. Westerhout stak gisteren al om half zeven al van wal. Hij had een half uur later zo'n honderd fietsers overgezet. De och tenddienst stopt anders om tien uur, maar op verzoek van Rijkswa terstaat bleef de pont varen. „Dat is niet de eerste keer dit jaar", vertelde voorzitter Meerten Dallinga van de Stichting tot Be houd van de Pont te Sluiskil die 1 ja nuari 2012 het veer van Rijkswater staat overnam. „Al vier, vijf keer hebben we extra gevaren, ook toen het wegdek van de brug in een weekend is vernieuwd." Kans Rijkswaterstaat wilde de pont weg- bezuinigen. Sluiskillenaren kwa men in actie en richtten de stich ting op die van Rijkswaterstaat voor de eerste jaren een zak geld mee kreeg. Die is op. De provincie en de gemeente Terneuzen sprongen re cent bij. Vanaf 2020 hangen weer donkere wolken boven de pont. Dallinga ziet in de stremming van de draaibrug een kans. „We gaan weer eens met Rijkswaterstaat praten." De brug, die open bleef voor de scheepvaart, ging pas rond 18.00 uur weer open voor wegverkeer. Onderdelen voor de defecte tand wielkast moesten van ver komen. De pont Sluiskil zette ruim zeven honderd mensen - zoals gebruike lijk gratis - over, zeker twee keer zo veel als normaal. J" l vrijdag 26 oktober 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Onderzoeker op zijspoor gezet De commotie rond het rapport Staat van Zeeland laat maan den later nog diepe sporen na bij ZB Planbureau. Een van de auteurs, senior onderzoeker Dick van der Wouw, heeft een kort geding tegen zijn werkge ver aangespannen. De partijen troffen elkaar gisteren voor de rechter. Rolf Bosboom Middelburg -Charissa Smit (raadsvrouw) De pont van Sluiskil heeft giste ren opnieuw zijn nut bewezen voor fietsers. De draaibrug bij Sluiskil was bijna de hele dag gestremd: er was een defect in de tandwielkast, waardoor de slagbomen niet meer open gin gen. Harmen van der Werf Sluiskil Vanwege de storing in de brug was het gisteren druk op de pont van Sluiskil. tusmu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37