Hij scheidt het plastic liever zelf Chaos bij failliete ziekenhuizen "^ap ES Over de Tachtigjarige Oorlog wordt in Spanje heel anders gedacht» P7 Brinkman en Nijpels hekelen 'dichtregelen' van de politieke agenda Walcheren Patiënten en personeel van IJsselmeerziekenhuizen in rep en roer Wellicht moeten we vanaf 2020 het plastic afval gewoon weer in de grijze container gooien. Het wordt dan achteraf gescheiden. Martien Willemsen uit Goes gelooft daar niet zo in. Hij blijft het plastic afval liever zelf scheiden. De gebruikers van de afvalcontainers in Goes-Zuid denken er verschillend over. Dat zeggen twee ervaren topbe stuurders met aanzien in de coalitie zelf, CDA-senaatsfractievoorzitter Elco Brinkman en WD'er Ed Nij pels, voorzitter van het door het ka binet ingestelde Klimaatberaad. Brinkman: „Over elke vliegbewe ging in Flevoland moeten de coali tiepartners overleggen. Ze hollen van het ene coalitieoverleg naar het andere." Het kabinet-Rutte III bestaat van daag precies een jaar. Ed Nijpels, die als voorzitter van Klimaatberaad veel zakendoet met ministers, is zeer kritisch over het wekelijks coa litieoverleg van WD, CDA, D66 en Christenunie. Dat vindt iedere maandagochtend plaats bij vice- premier Hugo de Jonge op het mi nisterie van VWS. „Daar wordt alles geregeld. Ministers en staatssecreta rissen durven geen stap te zetten voordat het daar is geaccordeerd. Het is een nieuw College van Staat", weet Nijpels. De vier coalitiepartijen hebben een intensief overlegcircuit opge bouwd, dat van maandagochtend tot en met vrijdagmiddag voort duurt. Het is een langjarig proces, Het komt erop aan datje elkaar als coalitiepartners wat flexibiliteit toestaat erkent Brinkman. „Bij elk kabinet wordt dat geregel meer en erger. Het gaat pas bewegen als iedereen het over alles eens is." Het intensieve overlegcircuit lijkt uit de hand te lo pen, vindt Brinkman, die er vanuit de Eerste Kamer tot op zekere hoogte ook deel van uitmaakt: „De coalitie dreigt zichzelf uit te hollen." Een derde topbestuurder uit de gelederen van de coalitiepartijen is de president van de Nederlandse Spoorwegen Roger van Boxtel. De voormalige D66-minister adviseert een wat lossere houding en meer vertrouwen. „Op een gegeven ogenblik komt er een moment dat de inkt van het regeerakkoord droog is. Dan komt het erop aan dat je elkaar als coalitiepartners wat flexibiliteit toestaat. Als die er niet is, wordt het heel moeilijk." Ontspanning Brinkman adviseert: „Meer ont spanning." Niet alles hoeft dicht te zitten, de oppositie mag van hem ook wel eens wat binnenhalen. Nij pels ziet overlevingskansen voor de coalitie als de fracties meer ruimte krijgen. Van Boxtel, Nijpels en Brinkman vinden het een compli catie voor het cement van de coali tie dat Halbe Zijlstra en Alexander Pechtold als founding fathers van het kabinet zijn weggevallen.P8 12°C Nieuwsmedia P3 t/m 5 Vr j ZEELAND2 'Rutte III is een slaafs kabinet' Het kabinet-Rutte III lijdt aan verstikkende regeldrift die de vrijheid van de bewindslieden in perkt en de coalitiepartijen elk apart kleurloos maakt. Alles is 'dichtgeregeld', bewindslieden durven voor het wekelijks coali- tieoverleg op maandagochtend geen stap te zetten. Jan Hoedeman Den Haag Roger van Boxtel, D66 vrijdag 26 oktober 2018 Steeds pzc.nl kouder Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1