Uit Thuis Niet uit de keiharde grond te krijgen Explosieven in post voor Obama en Clinton Nancy van de Ven op het witte doek v-'- r Politie krijgt meer armslag voor onderzoek bij overleden verdachten r-. Kft Bombino Voormalig vluchteling wordt grote ster. Ook CNN-kantoor ontruimd wegens bompost Vlissingse motorcrossster jaar gevolgd voor bioscoopfilm - Dat het een droog jaar is, was al bekend. De oogst van de akkerbouwers lijdt er ernstig onder. Te klein, misvormd en lage opbrengsten. Een volgend probleem is de door de droogte keihard geworden grond. Gert-Jan Boudeling uit Anna Jacobapolder probeerde het nog wel, maar bij het rooien gingen zijn wortelen en suiker bieten kapot. Regen, en dan niet zo'n klein beetje, is nodig om de oogst uit de grond te krijgen. Na een jarenlange politieke discus sie is er nu een doorbraak: het Openbaar Ministerie (OM) heeft de voorwaarden voor afname van dna bij overleden personen vastgelegd in een werkinstructie. Daarmee kan de politie deze methode mak kelijker toepassen. Tevens kan de politie bij een aantal aangewezen forensische officieren van justitie sneller toestemming vragen. Voor heen was er niks geregeld, waar door per geval moest worden beke ken of dna-onderzoek mocht. Volgens het College van procu reurs-generaal, de hoogste instan tie van het OM, geeft de nieuwe werkinstructie duidelijkheid onder welke strikte voorwaarden dna- afname bij overleden personen mag plaatsvinden. Het dna-spoor kan een doorbraak betekenen in onop geloste zaken. „Dat kan belangrijk zijn voor slachtoffers en nabestaan den", aldus het College. Voor een dna-afname moet vol- Af nemen van dna kan belangrijk zijn voor slachtoffers en nabestaanden gens het College de persoon bij le ven verdacht zijn geweest of moet na de dood die verdenking ont staan. „De inzet hiervan is mogelijk bij ernstige delicten zoals levens-, gewelds- of zedendelicten en kan mogelijk leiden tot een dna-match in de dna-databank." Soms zijn er na iemands dood aan wijzingen dat de overleden persoon een ernstig misdrijf heeft begaan: een vuurwapen, een bebloed mes of een briefje met wachtwoorden van kinderpornosites. Toch kon de politie niet zomaar dna afnemen. Dat is in strijd met een wetsartikel waarin staat dat overleden perso nen niet strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Match De eerste keer dat er toch dna-on derzoek werd gedaan, leidde in 2005 tot een doorbraak in het vast gelopen onderzoek naar de moord op Arthur Ghurahoo. Toen vond het OM de verdenking voldoende om een dna-monster te onderzoe ken. De 11-jarige jongen uit Utrecht was verkracht en vermoord, maar een dader werd niet gevonden. Tot de 54-jarige schooldirecteur Joop L. zich voor een trein wierp. Een druppel bloed bracht een match tot stand met de moordzaak van Ghu rahoo en de verkrachting van een ander jongetje in 1983. Daarna pleitte de politie ervoor vaker dna van overleden personen te onderzoeken. Zeker toen uit Deens onderzoek in 2012 bleek dat bij mannen die zelfmoord plegen de kans twaalf keer groter is dat zij een misdrijf hebben begaan. P8 13°C Nieuwsmedia UIT2&3 P3 ZEELAND13 ZEELAND2 vy - M Ék V Vaker afname dna bij doden De politie gaat vaker dna afne men bij overleden personen die verdacht worden van een mis drijf. Een nieuwe richtlijn van het Openbaar Ministerie maakt dat mogelijk. Koen Voskuil Den Haag —College van procureurs-generaal donderdag 25 oktober 2018 Geleidelijk pzc.nl kouder Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1