9 wil de meerderheid van de Britten die voor terugtrekking uit de EU heeft gestemd niet tekortdoen. En dan spreken hij en Maxima in het uur voordat het staatsbezoek officieel begint op de residentie van de Ne derlandse ambassadeur in Londen ook nog zeer, zeer bezorgde Neder landers die in het Verenigd Konink rijk wonen, werken en studeren. Ze zijn met ongeveer 150.000 in Enge land, Schotland, Wales en Noord-Ier- land en de brexit houdt ze volop be zig. „Ik ga door een achtbaan van emoties. Ik ben er al boos om ge weest, ik heb er om moeten huilen", zegt Francisca Oxley, getrouwd met een Brit, tegen de koning. En Nicole Wevers, alleenstaand en woonachtig in Londen: „Een halfjaar na het refe rendum zei mijn baas: wat is er toch met je aan de hand? Toen bleek dat ik depressief was geworden door de brexit." De grootste zorg van de Neder landse Britten: in hoeverre verandert de brexit straks hun dagelijks leven? In het parlement zegt Willem- Alexander begrip te hebben voor hun 'lastige situatie' en erop te vertrou wen dat 'aan die onzekerheid in hun persoonlijke leven een einde zal ko men'. Woorden die hij vanmiddag zal herhalen op de thee bij de Britse premier May, op Downing Street 10. Daarna vliegen hij en Maxima alweer bijna terug naar huis, naar hun herfstvakantie vierende dochters. Maar eerst nemen ze nog afscheid van de koningin der koninginnen, Elizabeth, in het paleis der paleizen - ondanks de houtrot, kapotte was machines en het vieze matglas. 29 maart 2019. „Het doet ons oprecht verdriet een nabije partner uit de unie te zien vertrekken. Maar van zelfsprekend respecteren wij volledig uw soevereine keuze", zegt hij in een speech tegen de verzamelde leden van het Lager- en Hogerhuis op Westminster. Buiten, op het grasveld voor het parlementsgebouw, botsen de normaal zo keurige Britten ver baal ongekend hard over de brexit. Remainers en leavers schelden elkaar uit, weigeren te luisteren naar eikaars argumenten. In dat klimaat moet de koning, ver tolker van het regeringsbeleid (please please,please, blijf in de EU) als een evenwichtskunstenaar op een angst vallig dun koord balanceren, want hij mensenleven lang. Vier vingers van zijn rechterhand in de broekzak; al leen zijn pink niet. Hij schenkt Ca milla een gulle lach tijdens de rond leiding. Ze bloost. Het is een zeldzaam moment vol ontspanning en cultuur tijdens een heel kort en vooral poli tiek staatsbezoek. Willem- Alexander is waarschijnlijk het laatste staatshoofd dat met de allergrootste pro tocollaire eer ontvangen wordt in het Verenigd Ko ninkrijk als EU-land, door de voorgenomen brexit op woensdag 24 oktober 2018 GO Koningin nen onder elkaar tijdens de rondleiding in de Pic ture Gallery. FOTO ANP Prins Charles en Camilla, hertogin van Cornwall, staan klaar voor het staatsbanket, samen met Queen Elizabeth, koning Willem-Alexander en koningin Maxima, fotoanp Hartelijke ontvangst met een welgemeend koninklijk kusje op de wang. fotoanp Koningin Maxima schoof met de Stuart- diamant op haar dia deem aan bij het staatsbanket. De 40- karaats diamant werd 46 jaar geleden voor het laatst in het open baar gedragen. De tiara kwam in 1690, na de kroning van Willem III en koningin Mary, in bezit van de Oranjes. Kijk op de site bij /video naar het staatsbezoek Inspectie tijdens de Horse Guards Parade, fotoanp De speech, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9