i 8 Natuurlijk gaat het bij het staatsbezoek van Willem-Alexander en Maxima aan het Verenigd Koninkrijk om brexit, brexit en nog eens brexit. Maar er is ook nog de pracht en praal van gastvrouw koningin Elizabeth in haar Buckingham Palace. Hoewel, praal... Dwaal mee door de gangen van het paleis. STAATSBEZOEK KONINKLIJKE GANGEN JEROEN SCHMALE Dit is pure paleisporno - struinen door de eindeloze gangen van Buc kingham Palace. Tv-serie The Crown, maar dan echt. Een mierenhoop, waarin het krioelt van lakeien, admi nistratief medewerkers, schoon maaksters met stofzuigers op hun rug, technici-in-smerige-broeken- met-heel-veel-zakken. En één ko- ninginmier, die al sinds 1952 op de troon zit. Ziedaar het keurig op elkaar gesta pelde theeservies. Witter dan wit, met een gouden rand. In zilveren schalen zit kandijsuiker. Koning Willem-Alexander en de koninginnen Elizabeth en Maxima hebben de lunch net gebruikt. Voor de spoelkeuken staan stapels zilve ren schenkkannen, druppels ravigo- tesaus bungelen nog aan monden. Heeft The Queen haar gasten fish and chips voorgeschoteld? Zo loop je in het paleis letterlijk van de ene verbazing naar de andere vraag. Tussen de zij-ingang en het hoofdgebouw staat een aanzienlijke hoeveelheid grofvuil. Houten platen, verrot. Twee oude wasmachines en één wasdroger. Maar ook een nieuwe droger, nog ingepakt in plastic. Dan de gang in. Staat daar een pinauto maat? Ja, knikt begeleidster Izzy van het paleis strak. En nu weer voor je kijken. En doorlopen, hop, hop, hop. Maar daar dan, in die hoek: liggen daar echt opgerolde yogamatten? En een grijze yogabal? Houden koningin Elizabeth (92) en prins Philip (97) de gewrichten soepel door elke middag voor de gin-tonic de zonnegroet te brengen? Een voorbijlopende man met een bolhoed en een krulsnor knikt kort, maar beleefd. In zijn handen: een verroeste leeslamp, model jaren 60. Wie? Wat? Waarom? Het schilderwerk ten paleize blad dert af, elektriciteitskabels zijn niet netjes weggewerkt, het matglas bo ven de zo imposante Picture Gallery is zo te zien al heel lang niet schoon gemaakt. Maar waarom daar naar kij ken, als je ook twee koninginnen, een koning, een kroonprins van 69 en zijn tweede echtgenote kunt zien die Nederlandse voorwerpen uit de Britse krooncollectie bewonderen. Koningin Elizabeth, in prachtig paars. Een tikkeltje fragiel, soms houdt ze de tafels met foto's, boeken en schalen vast om haar evenwicht niet te verliezen. Maxima, die zo aan doenlijk moet lachen om de konin gin der koninginnen dat ze haar neusvleugels een beetje omhoog trekt. Willem-Alexander, die bij der gelijke rondleidingen altijd meer his toricus dan koning is en aan de gids zijn brede kennis van de geschiede nis van z'n koninkrijk wil laten blij ken. Charles, die op gepaste afstand achter zijn moeder aan sjokt. Al een woensdag 24 oktober 2018 GO Wat doet die yogamat in Buckingham Palace? Londen A Prins Charles leidt de ontvangst bij Buckingham Palace. fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8