Nieuwe behandeling kan spuiten voorkomen 7 De tientallen diabetespatiënten die meededen aan hun experimentele studie zijn dolgelukkig, vertellen de Amsterdamse onderzoekers Annieke van Baar en Jacques Bergman. „Ze zagen allemaal op tegen het dagelijks moeten prikken." Het European Rail Traffic Manage ment System (ERTMS), dat de be veiliging van het spoor Europees gelijktrekt en verbetert, is een megaproject met een torenhoog kostenplaatje. Een deel van die kosten, enkele miljarden tot 2030, is al meegenomen in de pot voor geplande verkeersprojecten. Vooralsnog was niet duidelijk hoeveel ERTMS vanaf 2030 exact zou opslorpen. Nu wel: spoor- beheerder ProRail verwacht dat tussen 2030 en 2050 zo'n 100 mil joen per jaar nodig is voor de lande lijke uitrol. Dat is in totaal dus circa 2 miljard euro. De totale geschatte rekening van het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem bedraagt daarmee 6,5 tot 7 miljard euro, exclusief btw. Daarvoor wordt ERTMS in Nederland ingevoerd, beheerd en onderhouden. Vorig jaar ging de Europese Rekenkamer nog uit van zo'n 5 miljard. Staatssecretaris Stientje van Veldhoven ziet het fikse bedrag als 'een eerste indicatie'. „Ik heb ProRail gevraagd dit nader uit te werken en een doorrekening te maken", meldt ze. Ook de woord voerder van ProRail benadrukt dat het gaat om 'een voorlopige inschatting die de komende jaren nog zal veranderen'. Uiteindelijk zal het prijskaartje mede afhangen van de snelheid waarmee het systeem wordt geïn troduceerd, de technologische ont wikkelingen en de prijsvorming in de markt. De invoering - eerst in de treinen - kan in 2019 starten. De Tweede Kamer stelde enkele jaren geleden al een rapporteur aan om planning, budget en uitvoering Het is een voorlopige inschatting die de komende jaren nog zal veranderen in de gaten te houden: de VVD'er Remco Dijkstra. Zodat een toekom stige parlementaire enquête actief kan worden voorkomen. Dijkstra denkt dat meerdere Kamerleden zullen schrikken van de nieuwste schatting tot 2050. „Dit gaat verder dan het regeerakkoord, en het bedrag dat nu wordt genoemd, is echt enorm. De Tweede Kamer zal moeten aangeven of ze dat wil. Dat is een politieke beslissing." De rapporteur zal binnenkort een advies opstellen aan zijn colle ga's, die begin december spreken over ERTMS. Onderzoekers Annieke van Baar en Jacques Bergman hebben een succesvol experiment achter de rug. Er was zelfs één diabetes patiënt die hen wel kon zoenen na de behandeling. „Die man had zo'n enorme angst voor naalden. Hij was heel dankbaar dat het insuline spuiten hem bespaard bleef." Van Baar moet helaas een slag om de arm houden. De onderzoeksresultaten gaan niet verder dan twaalf maanden. „Meneer heeft in elk geval een jaar respijt gehad, maar of hij nooit insuline zal hoeven spuiten in zijn leven weten we nog niet. De langetermijneffecten zijn nog niet bekend." Vijftig diabetespatiënten die deelnamen aan een door het Amsterdam UMC gecoördineerde studie, kregen een speciale darm behandeling. In het begin van hun dunne darm werd een heet ballon netje opgeblazen dat het slijmvlies liet wegschroeien. „Wij denken dat deze patiënten een ongezond slijmvlies hebben, waardoor hoogstwaarschijnlijk suikers niet \j goed worden opgenomen en ver werkt in het lichaam." Door de dunne darm van binnenuit te verhitten, resetten de weten schappers als het ware het ge zonde evenwicht, waardoor de bloedsuikerspiegel weer beter wordt gecontroleerd. Een miljoen Nederlanders heeft diabetes type 2. De ziekte wordt veroor zaakt door overge wicht, ongezond eten of erfelijke aanleg. Het lichaam wordt minder gevoelig voor de eigen insuline, waardoor de bloedsuiker ontregeld raakt. Dat leidt tot hart- en vaatziekten en nierproblemen. De nieuwe behandeling duurt een uur. Aan het einde wordt het ballonnetje weer verwijderd uit de dunne darm. Daar merken de De effecten van behandeling op lange termijn zijn nog niet bekend '^E DAU^ patiënten niets van, zegt Van Baar. Ze kregen een lichte narcose en hadden na afloop hooguit een paracetamolletje nodig tegen een 'oncomfortabel gevoel in hun buik'. Na de studie onder vijftig patiënten volgt nu een inter nationaal onderzoek onder het dubbele aantal deelnemers. Het Amsterdam UMC zoekt nog pa tiënten met type 2 tussen de 28 en 75 jaar die willen deelnemen. Het gaat om patiënten die één of meerdere bloedsuikerverlagende medicijnen gebruiken en (nog) geen insuline spuiten. Begin dit jaar wees een onder zoek van de stichting Voeding Leeft en zorgverzekeraar VGZ uit, dat diabetici ook van de medicij nen afkunnen komen wanneer ze hun leefstijl drastisch veranderen. Vier op de tien mensen met diabe tes type 2 kunnen met gezonder koken en veel beweging de pillen en insulinespuit links laten liggen. In het leefstijlprogramma leerden deelnemers koolhydraten, die omgezet worden in suiker, te be perken en de energie uit andere soorten voeding te halen. Dus minder aardappelen, brood, rijst en pasta, en meer verse groenten en volle zuivelproducten. woensdag 24 oktober 2018 GO 7 miljard voor veiliger spoor De invoering van een nieuw Europees spoorbeveiligings- systeem kost Nederland maxi maal 7 miljard euro. Dat blijkt uit de nieuwste berekeningen. Edwin van der Aa Den Haag - Woordvoerder ProRail Diabetes 2 in darmen aangepakt Hanneke van Houwelingen Amsterdam - Onderzoeker Annieke van Baar Er is een kans dat patiënten met diabetes 2 in de toekomst geen in- sulinepen hoeven te gebruiken. FOTO ANP Een endoscoop gaat met een ballon via de mond naar het begin van de dunne darm. De ballon wordt gevuld met heet water en door de darm gehaald. Het slijmvlies schroeit daarbij weg. Er groeit in 1- 2 weken nieuw slijmvlies dat zorgt voor betere verwerking van suikers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7