t Klimaattafel leert kids over extremer weer Heer Hendrik blaast de Mystery Tour weer leven in 7 AFSCHEID EN EEN NIEUW BEGIN 'De Viking verslagen' vertelt het verhaal van Joke Fröberg (54) en haar man, die de strijd tegen alvleesklierkanker verloor. Een persoonlijk verhaal over het gezin, afscheid en een nieuw begin. Bekeuring voor mindervalide was incident Over het verlies van ge liefden zijn boeken vol geschreven. Vaak achteraf, als rouwver werking. De Viking verslagen van Joke Fröberg vormt daarop een uitzondering. Het is een bundeling brieven aan familie, vrienden en bekenden over de toestand van haar man Ewout, vechtend tegen kanker. Geschre ven op het moment zelf. Na zijn dood samengebracht tot een boek. Ontredderd Als Ewout met zoon Finn terug keert van vakantie in Australië, wordt hij ziek. Wat lijkt op een on schuldig griepje, blijkt alvlees klierkanker. Het nieuws slaat in als een bom. Joke en de kinderen zijn totaal ontredderd. Wat ze vanaf dat moment meemaakt, zet ze op papier. „Je verhaal delen, zorgt dat je niet keer op keer alles opnieuw moet uitleggen." Het is een hectische tijd. Joke rijdt na haar werk regelmatig naar Leuven, waar Ewout behandelin gen krijgt. Haar moeder en zus runnen in die tijd in Scherpenisse het huishouden. Een onrustige pe- HMU riode, waarin opschrijven wat ze meemaakt een zekere vorm van rust geeft. Toch blijkt het niet vol doende om alle stress kwijt te ra ken, met kort na Ewouts dood een hersenbloeding als gevolg. Rouw, verdriet en anekdotes vol zelfspot wisselen elkaar afin het boek. Het gaat zeker niet alleen over het verlies van haar man, maar ook over hoe Joke de draad weer oppakt als moeder van Bran en Finn, haar twee zoons. „Een pe riode waarin je lief en leed met el kaar deelt. Door de steun aan el kaar sta je op gelijke voet met je Mijn boek is geen handleiding maar mijn beleving die herkenbaar kan zijn kinderen. Dat is fijn, maar niet al tijd gezond voor de relatie." Dat de brieven een boek zijn ge worden, komt door vrienden en familie, vertelt Joke. „Regelmatig kreeg ik te horen dat het mensen intrigeert." Toch wil ze met haar verhaal absoluut niet de indruk wekken alle wijsheid in pacht te hebben. „Het is zeker geen hand leiding hoe je moet omgaan met verlies of de strijd tegen kanker. Wel gaat het over mijn ervaring, die misschien voor anderen her kenbaar kan zijn." Ondanks de tegenslagen staat Joke nog altijd positiefin het le ven. Zelfs al is ze na de hersen bloeding niet meer helemaal de oude. „Als je beseft dat ik opnieuw heb moeten leren praten en lopen, is dit het maximaal haalbare", zegt ze. Inmiddels heeft ze een nieuwe liefde gevonden, die ook voorkomt in het boek. „Twee grote liefdes kunnen best naast elkaar bestaan." Tweede boek Met het eerste boek op de plank is Joke gestart aan een tweede exem plaar. „Dat wordt fictie. En een iets luchtiger onderwerp. Maar wel met een boodschap waar de lezer iets mee kan." GOES Een gehandicapte vrouw uit Goes kreeg ten onrechte een bekeuring voor het niet hebben van een geldige gehandicapten- parkeerkaart. 'Moet dat nou zo?', vroeg de SP zich af. Volgens het college betrof het een misverstand dat snel is recht gezet. De vrouw parkeerde haar auto op een invalidenparkeer plaats bij de Lidl, en vond bij te rugkomst een bon onder haar ruitenwisser, omdat haar gehan- dicaptenparkeerkaart niet echt zou zijn. Maar het bleek wel de gelijk om een geldige (Italiaanse) kaart te gaan. Het college zegt het voorval te betreuren. GOES Cultuurliefhebbers uit Goes en omstreken kunnen binnenkort weer een wande ling door de binnenstad ma ken om onderweg te worden vermaakt met allerlei voorstel lingen. Toneelvereniging Heer Hendrik blaast het evenement Mystery Tour nieuw leven in. De Mystery Tour werd tot 2015 elke twee jaar gehouden door de inmiddels opgeheven to neelgroep Als 'n Dijk. Heer Hendrik vindt het concept zo uniek dat ze heeft besloten het evenement niet verloren te la ten gaan. Op vrijdagavond 2 november maken vier groepen van maximaal 40 personen vanaf café Baarends aan de Voorstad een wandeling door de binnenstad. Op verschil lende locaties zijn voorstellin gen te zien, waarbij onder meer toneel, poëzie, muziek en cabaret aan bod komen. De wandeling, onder leiding van een gids, eindigt ook weer bij Baarends. Daar zorgt de band Woordworks voor muziek tij dens de afterparty. Kaarten zijn op 2 november vanaf 19.00 uur te koop in het café. Reser veren kan door een mail te stu ren naar mysterytour@heer- hendrik.nl. THOLEN Langdurige perioden van droogte, afgewisseld met hevige buien. Dat is waar Nederland steeds vaker mee te maken krijgt. Een ge volg van de opwarming van de aarde. Met de klimaattafel leren Thoolse kinderen spelenderwijs hoe ze natte voeten voorkomen. Uit de klimaatscenario's van het KNMI blijkt dat de kans op neerslag de komende jaren toeneemt en ex tremere vormen aanneemt. „Regel matig hoor ik mensen zeggen: dan moet de gemeente investeren in grotere riolen", zegt natuurouder Renée Bijl. „Maar zelf kun je ook een hoop doen." De klimaattafel demonstreert dat. Scholen kunnen de tafel via de gemeente in huis halen. Leerlingen van de De Casembrootschool in Sint-Annaland hebben alvast ken nisgemaakt met wat je kunt doen tegen langdurige regenval. De op lossingen zijn soms kinderlijk een voudig. „Je ziet steeds meer stenen in tuinen. Vervang ze door gras. Dat werkt als een spons", aldus Bijl. Met een gieter bootst ze een re genbui na. Snel staan de straten van de maquette blank. Een van de na- tuurouders krijgt de rol van het wa terschap en start met pompen. Het waterpeil zakt nauwelijks. Totdat Renée de tuinen en parkeerplaat sen vervangt door sponzen. De zui gende werking zorgt dat de wijk droge voeten houdt. woensdag 24 oktober 2018 BE Joke beschrijft strijd tegen kanker Timo van de Kasteele Scherpenisse Joke Fröberg met haar boek 'De Viking verslagen', fotomarcelledavidse -Joke Fröberg 'De Viking verslagen' is verkrijg baar bij boekhandel De Koperen Tuin, Goes en via boekscout.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68