CDA wil inzicht in vergeten zorg- en huurtoeslagen oudere inwoners Nog geen onderdak voor cameramuseum 7 AVONTUURLIJK ZWERVEN Digna Mielard uit Zonnemaire is reislustig en vertelt graag verhalen. Over haar tocht door Cuba, samen met haar man Richard Goudzwaard, schreef zij een boek: Avontuurlijk Cuba'. Presentatie is zaterdag. Het boek is Digna's debuut als reisjournaliste. Daar naast werkt zij parttime als boswachter in het Informatiecen trum van Staatsbosbeheer aan de Brouwersdam en runt de online Steelbandshop Holland. Richard vliegt voor zijn werk als vliegtuig- engineer bij T\ii vrijwel de hele wereld over. Een rondreis van 4.225 km met een huurauto door Cuba in januari dit jaar was voor beiden een nieuwe ervaring. Zonder planning „Reizen zonder vooraf alles te plannen. Ter plekke beslissen of we linksaf of rechtsaf zouden gaan, zonder van te voren over nachtingen te boeken", vertelt Digna. Het vinden van een ge schikte slaapplek vergde soms enige inspanning, maar veel men sen hebben van hun huis een 'casa particular' gemaakt, ofwel een bed and breakfast waar reizigers een kamer met- of zonder ontbijt kun nen huren. Digna beschrijft beel dend de administratieve romp slomp die er aan te pas komt. De overheid houdt immers scherp toezicht, en aan de verhuur zijn strenge regels verbonden. 'Voordat je als toerist je koffer in de kamer mag zetten, word je ingeschreven in het grote boek met alle bijbeho rende gegevens'. Hoe rigide de overheid alles controleert, blijkt uit de hilarische beschrijving van het kopen van vier flessen water in een buurtsuper. Ook de aanschaf van een paar wifi-kaartjes vergt lange tijd in de rij staan. Digna en Richard leerden ermee omgaan Cuba is een fantastisch land. Alles is er. Behalve geld en een paspoort tijdens hun tocht van 21 dagen. Net als met de 'parkeermeneren'; mensen die pogen wat geld te ver dienen door op je auto te passen. En met de talrijke lifters, waarvan sommigen heel dankbaar zijn voor een ritje, maar anderen juist heel boos worden als je ze niet op de plek van hun bestemming brengt. Avontuur Digna begint 'Avontuur Cuba' met een anekdote over de 32-jarige arts Maria Carmen Gomez. Zij werkt fulltime en verdient daarmee om gerekend circa 40 euro per maand. Ze zou zo graag eens in een andere wereld willen rondkijken, maar als inwoner mag je het eiland niet af. Het verhaal van de jonge arts en haar eigen ervaringen brengen Digna tot de conclusie: 'Cuba is een fantastisch land. Gezond heidszorg en onderwijs zijn gratis, en voor iedereen is er huisvesting. Alles is er. Behalve geld. Behalve een paspoort om het eiland te kunnen verlaten. Behalve de vrij heid om te gaan'. Maar ook de zonzijde komt aan bod: de prachtige natuur en de mooie mensen die zij hebben ont moet. Fractievoorzitter Marleen van Kooten roept burgemeester en wethouders op actie te onderne men om deze 'misstand' te ver helpen. In schriftelijke vragen aan het college verwijst ze naar recent landelijk onderzoek. Daaruit blijkt dat één op de zes ouderen geen huursubsidie aanvraagt. Daarnaast maakt één op de tien geen gebruik van het recht op zorgtoeslag. De CDA-fractie is benieuwd hoe dat percentage op Schouwen- Duiveland ligt en hoeveel geld ou deren hier aan hun neus voorbij laten gaan. Volgens de collegepar tij is het subsidiestelsel 'ingewik keld en lastig toegankelijk voor senioren'. Van Kooten wil weten wat de gemeente doet om de mensen te wijzen op hun rechten. Ze vindt dat ouderen actief gewe zen moeten worden op het geld waar ze aanspraak op kunnen ma ken. „Soms gaat het om een paar tientjes, maar het kan oplopen tot duizenden euro's per jaar. Onac ceptabel, want ouderen kunnen deze financiële steun goed ge bruiken." Als oorzaak waarom senioren subsidies laten schieten, noemt het CDA dat ouderen vaak geen benul hebben van de criteria die daarvoor gelden. En ook zijn aan vraagprocedures vaak zo ingewik keld, dat mensen er niet eens aan beginnen. Dat moet dus anders, meent de raadsfractie. Naast een landelijke overheidscampagne kan gerichte voorlichting door de gemeente helpen meer inzicht te geven in de mogelijkheden. Bijna drie maanden liggen zijn bij zondere camera's nu in plastic kratten gestapeld in een opslag. En dat blijft voorlopig ook wel zo, want het ziet er niet naar uit dat het Zierikzeese cameramuseum snel nieuw onderdak heeft. „We kijken rond, we onderhan delen, maar het gaat heel moei zaam", vertelt eigenaar Bob Noo men. „We zijn te klein en hebben te weinig slagkracht voor de hui dige prijzen." Buiten Zierikzee kijken doet hij niet. „We hebben immers hier onze vrijwilligers en onze naams bekendheid. En mensen zijn ons niet vergeten, merken we elke dag weer. We hebben laatst nog mee gewerkt aan een programma van RTL4, waarbij we een donkere ka mer mochten inrichten." Gelukkig heeft Noomen geen haast. „Als we het doen, pakken we het meteen goed aan. En als dat pas volgend jaar is, dan is dat maar zo. Wel meer musea zijn in de winter dicht. Wij dit keer ook een keer." woensdag 24 oktober 2018 SD Licht en schaduw over het verre Cuba Ali Pankow Zonnemaire - Digna Mielard Presentatie 'Avontuurlijk Cuba': 27 oktober om 20.30 uur, Infor matiecentrum Grevelingen, Brouwersdam. De gemeente Schouwen-Duive- land moet oudere inwoners dui delijk maken op welke subsidies ze recht hebben. Veel ouderen laten huur- en zorgtoeslagen liggen, terwijl ze daar wel voor in aanmerking komen. „Onac ceptabel", vindt de CDA-fractie. Marcel Modde Zierikzee Bob Noomen heeft nog steeds geen nieuw onderkomen gevon den voor zijn cameramuseum. Door de woningmarktgekte lig gen de prijzen ook in Zierikzee voor Noomen veel te hoog. Wendy Wagenmakers Zierikzee Digna Mielard is trots op haar eerste boek als reisjournaliste. De volgende reis wordt een tocht door Wales, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66