(Bijna) niets dan goeds Él UITVAART 13 De do's en don'ts van een uitvaartspeech G Online steen Grafzerken, eeuwenlang rechthoeken van steen, zijn tegenwoordig ook vaak van glas en ander materiaal, en uitge voerd in afwijkende kleur en vorm: roze hartjes, teddyberen, versierd met engelen of met foto's van de overledene. Gedenkstenenbedrijf Den Hollandsche (met verkoop punten door heel Nederland) presenteert nu een digitale graf- zerk-met-beeldscherm en een draaiwiel om energie op te wekken. Geen verlengsnoeren nodig dus om tekst en beeld op de zerk te bekij ken. Er wordt gewerkt aan een model dat in verbinding staat met sociale media, zodat die afscheids- pagina op Facebook óók op het graf te bezoeken is. 7 Attentie Na afloop van de ceremonie is er niet altijd gelegenheid alle bezoekers persoonlijk te be danken voor hun komst. Een oplos sing kan zijn om iedereen een klei nigheid mee te geven. Een mooi por tret van de overledene bijvoorbeeld, of iets wat veel betekende voor hem of haar. Was uw moeder een ver woed tuinier? Doe iedereen een zakje zaad van haar lievelingsbloem cadeau. Was vader een lekkerbek? Geef een doosje met zijn favoriete koekjes mee, plus het recept. Of maak een cd, usb of Spotify-lijstje met de muziek die tijdens de uit vaart werd gespeeld - bijna altijd favorieten van de overledene. Aandachtig luisterde Piet Hamelink naar de verhalen over de overleden persoon. Hem was gevraagd de uit vaartspeech te houden in naam van de familie en die bereidde hij voor met een gezamenlijk gesprek in de aanloop naar de begrafenis. „Prachtige verhalen kreeg ik te horen, de man was goed geweest, sociaal, gul en ge liefd. Maar gaandeweg het gesprek kreeg ik het gevoel dat er iets niet klopte." Bij het afscheid gaf de familie hem het telefoon nummer van een neef van de overledene, die jarenlang met hem had samenge werkt. Hij zou ook nog in put kunnen leveren. „'Ze hebben alleen maar mooie verhalen verteld zeker?' zei die neef meteen. 'Hebben ze er ook bij vermeld dat hij een aantal jaren in de ge vangenis heeft gezeten?"' Tja, wat doe je daarmee? Hamelink besloot het gege ven niet te gebruiken. Toch wilde hij het ook niet ver zwijgen. „Ik heb het opge lost door het in de toespraak niet over een goed mens te hebben, maar over een markante persoonlijkheid. Dus zonder het te benoe men gaf ik voor de goede verstaander wel aan dat er een rafelrandje was." Eerlijk beeld De uitvaartspeech als fair eindoordeel. Bij de Romei nen was een lijkrede altijd zeer lovend van aard, onder het bekende motto de mor- tuis nil nisi bene (over de do den niets dan goeds). Dat ge bruik hebben wij overgeno men, onder één voorwaarde: het moet wel kloppen. „Je hemelt een mens op, maar je mag ook niet blind zijn voor zijn onhebbelijk- heden", stelt Hamelink (70), die als vrijwilliger na mens de Stichting Huma nistische Uitvaartbegelei- ding de uitvaartspeech voor zijn rekening neemt wan neer anderen niet kunnen of willen spreken. „Achter elke deur zit wel iets. De een rookte te veel, de ander kon niet met geld omgaan of deed vervelend tegen de buren. Dat kun je benoe men in je toespraak, ja hoor. De mensen die aanwezig zijn in de zaal weten dat na melijk ook. Je moet perso nen niet de grond in du wen; daar gaan ze wel in na tuurlijk, maar je kunt nuan ces aanbrengen zodat er een eerlijk beeld ontstaat." Hamelink doet dat vaak door de metafoor van de ge tijden te gebruiken. „Een ondernemer kan heel suc cesvol zijn geweest en toch ook een keer failliet zijn ge gaan. Eb en vloed." Soms is iets echt te pijn lijk om te benoemen. Bij oudere mensen vraagt hij altijd naar de oorlog, in Zee land naar de Watersnood ramp. „Die onderwerpen liggen zo gevoelig." Dat geldt ook voor zelfdoding. Families gaan daar verschil lend mee om. Hoe, dat blijkt vaak al uit de rouwadvertentie. Kinderen Een uitvaartspeech is de laatste kans om uit te spre ken wat onuitgesproken is gebleven. Als iemand Piet Hamelink in een voorberei dend gesprek vertelt dat hij eigenlijk zo van de over ledene hield, denkt hij wei eens: waarom heb je hem dat tijdens zijn leven niet verteld? Hij verwerkt dan Achter elke deur zit wel iets. De een rookte teveel, de ander kon niet met geld omgaan vaak een gedichtje in de toespraak. Daarmee kan hij met andermans woorden duidelijk maken wat ie mand zelf altijd had willen zeggen. Nog een tip noemt Hame link: houd het beknopt. „Het is geen biografie, het moet wel behapbaar blijven. Oudere mensen spreken vaak te lang en herhalen te veel. Jongeren zijn er beter in. Dat komt door het on derwijs; ze moeten tegen woordig op de kleuter school al een spreekbeurt houden." Maar hoe steek je je uit- vaartverhaal in: vier het le ven, of met diepe rouw? „Vier het leven, absoluut", antwoordt Piet Hamelink. „Niet 'over de doden niets dan goeds', maar probeer het positieve te benadruk ken. Het glas is halfvol." Hij zwijgt even. „Ik zeg er eerlijk bij dat ik dat bij kin deren niet zou kunnen, zo als bijvoorbeeld bij de kin deren in Oss. Dat is zo moei lijk." Klassieker 'Ihope he fries...' woensdag 24 oktober 2018 GO denhollandsche.nl Opvallend vaak wordt prachtig gesproken op een uitvaart. Zo'n speech is een persoonlijk iets, maar wat benoem je beter wel en wat niet? Tip: houd het beknopt. Speechen als Obama kunnen maar weinigen, fotogetty —Piet Hamelink, spreker -Sven Remijnsen De lijkrede of grafrede stamt uit het oude Griekenland en werd uitgesproken bij het begraven of herdenken van oorlogsslachtof fers, door een redenaar die de staat aanwees. De beroemdste rede is die van de staatsman Pericles in 431 voor Christus voor de soldaten die sneuvelden in de strijd tussen Athene en Sparta. Hierin richtte hij zich niet alleen tot de nabestaan den, maar hield hij ook een lof rede op de demo cratie. Tot op de dag van vandaag halen poli tici Pericles' woorden nog altijd aan. Legendarisch, met inmid dels miljoenen views op YouTube, is de toespraak van John Cleese tijdens de her denkingsdienst voor zijn over leden Monty Python-collega Graham Chapman in 1989. „Nu zijn we van die profiteur af, laat 'm maar branden in de hel", verkon digde Cleese. „Ik vind dat ik dat moet zeggen, omdat hij het me nooit zou ver geven als ik deze gelegenheid niet aangreep om u namens hem te shockeren." Erna zette hij met de overige leden van Monty Python hun lijflied in: Always Look on the Bright Side of Life.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61