12 UITVAART Een afscheid wordt indrukwekkender als de nabestaanden er een eigen draai aan geven. Zelf afleggen Bij uitvaarten komt veel perso neel in actie. Medewerkers was- I sen en kammen overledenen, maken ze op en kleden ze aan. Dit heet afleggen. Meestal doet perso neel van een ziekenhuis- of zorgin stelling het, of, in geval iemand thuis overlijdt, de uitvaartbegeleider. Maar... zélf doen kan belangrijk zijn in het verwerkingsproces. Beetje huiverig? Afscheidswijzer.nl legt uit wat erbij komt kijken. Ook de kist sluiten doen familie en vrienden steeds vaker, evenals het dragen ervan: een persoonlijke begeleiding naar de laatste rust plaats. Op uitvaart.nl staat een film pje dat uitlegt hoe je dit het beste doet. Voer de zoekterm 'dragen' in en je krijgt het te zien. Zorg er wel voor dat de zes dragers ongeveer even lang zijn. Huren en besturen Een laatste afscheid is vaak ex tra verdrietig als het om kleine kinderen gaat. Wiens hart breekt niet bij de aanblik van zo'n piepklein kistje of mandje? Het wordt nog schrijnender als het ver voer gebeurt in zo'n lange zwarte auto. Annefleur Visscher en Chris Beek man van Zacht Kinderuitvaarten in Diemen zijn gespecialiseerd in het begeleiden van heel jong gestorve nen naar hun laatste rustplaatsje. Ze maken daarbij gebruik van een minirouwauto: een omgebouwde Mini die aan te passen is aan de grootte van het kind. Ouders kun nen de rouw-Mini desgewenst hu ren en zelfbesturen. zachtkinderuitvaarten.nl Unieke kist Het Afrikaanse Ghana staat bekend om zeer persoonlijke doodskisten in de vorm van voorwerpen waarmee de overledene te associëren is: een auto, een vis, een adelaar - of zelfs een pakje sigaretten. Zover gaan we hier nog niet, maar beschilderde kisten zijn een goed alternatief, zeker als de nabestaanden zelf kwast of stift ter hand nemen. Liever iets persoonlijks waaraan je zelf niets hoeft te doen? Dat kan. Arca Wrap personaliseert kisten door middel van foliewrap in talloze dessins: bladmuziek, bloe men, de skyline van New York... en ook eigen foto's. Was uw overleden tante een Nel Veerkamp-type? Kies dan voor een panterprintje. arcawrap.nl «Qista Bij een uitvaartceremonie la ten aanwezigen doorgaans naam en adres achter in het condoleanceregister - en soms een persoonlijke boodschap voor de na bestaanden. Dat valt niet altijd mee: je moet maar inspiratie hebben, zo middenin de emoties van het af scheid. Vraag uw uitvaartonderne mer naar kistband Qista, een hand gemaakte katoenen loper die op het deksel wordt gelegd. Aanwezigen kunnen er een persoonlijke herinne ring aan de overledene in steken. Foto's, tekstjes en tekeningen vor men zo een alternatief voor bloem stukken. Iedereen kan thuis in alle rust iets maken. De directe nabe staanden nemen de Qista na afloop mee als blijvende herinnering. qista.nl iets anders aan hun hoofd op zo'n dag: het kan fijn zijn om in alle rust terug te kijken. U kunt dat handige neefje vragen foto's of een filmpje te maken: op zoom.nl/artikel/inspiratie/ 24925-tips-voor-uitvaar fotografie staan nuttige tips. Sommige uitvaartondernemingen maken zelf opnames en ook veel professio nele fotografen bieden inmiddels uitvaartfotografie aan. S Uitvaartfotografie Nog een trend: het vastleggen van de uitvaart op foto en/of film. Zo kan iedereen die er niet bij was het afscheid toch mee maken. Niet alleen prettig voor fysiek afwezigen: denk ook aan kinderen die te klein zijn om alles te kunnen bevatten, maar later meer willen weten van hun opa. Directe nabestaanden hebben sowieso wel woensdag 24 oktober 2018 'Wjwmjto TRENDS 7 tips voor een uitvaar Tekst Annet de Groot uitvaart.nl i;w uitvaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60