Faillissement dreigt voor private ziekenhuizen 5 li-riv HCty derheden, maar bevestigde dat Khashoggi werd opgewacht voor zijn executie. De Turkse president deed een - kansloze - oproep aan de Saoedische koning Salman bin Ab- dulaziz om achttien Saoedische verdachten uit te leveren voor be rechting in Turkije. Vriendschap President Erdogan richtte zich op zichtig rechtstreeks tot koning Sal man (85), zonder de nagewezen kroonprins Mohammed bin Sal man (33) te noemen. Erdogans ver ontwaardiging heeft te maken met zijn persoonlijke vriendschap met het slachtoffer. Khashoggi - die vanwege zijn openlijke kritiek op Bin Salman feitelijk als balling leefde en moest scheiden van zijn Saoedische vrouw - stond op het punt te hertrouwen met een Turkse wetenschapper Hatiz Cengi (38). Maar belangrijker dan persoon lijke overwegingen is de politieke rivaliteit tussen de grootmachten in het Midden-Oosten. Saoedi's, Uirken en Iraniërs willen daar hun stempel drukken en laten weinig na om elkaar de loef af te steken. Zo ondersteunt Erdogans Turkije op zichtig de Egyptische Moslimbroe derschap, die door de Saoedi's als terreurorganisatie wordt be schouwd. Andersom helpt Saoedi-Arabië de Koerden, die door de Turken als terroristen worden gezien. In de ru zie tussen Saoedi-Arabië en Qatar (onder meer vanwege Qatars goede relatie met Iran en het financieren van de kritische nieuwszender Al- Jazeera) staat Erdogan aan de kant van het emiraat. Saoedi-Arabië be heert de belangrijkste heiligdom men van de islam, maar Recep Tayyip Erdogan werpt zich graag op als beschermheer van de gelovigen. Tal van islamitische organisaties die soms openlijk ijveren voor om verwerping van het 'verkwistende' Saoedische koningshuis hebben kantoren in Istanboel of Ankara. Zo houdt Turkije een vinger in de pap in een roerige regio, waar boven dien onzekerheid heerst over de ware ambities van de Saoedische kroonprins. Saoedi's hebben de miljarden om de diplomatieke schade te herstellen Waarnemers vermoeden dat Erdo gan gisteren bewust (nog) niet de 'naakte waarheid' heeft verteld, omdat die troefkaart miljarden waard is. Vrijgave van bijvoorbeeld geluidsopnamen van de moord op Khashoggi zouden kunnen worden afgekocht door de Saoedi's wanneer die fors zouden investeren in de ta nende Turkse economie. De Saoedi's hébben de miljarden om de diplomatieke schade te herstel len, maar de reputatie en de geloof waardigheid van Bin Salman als in vloedrijke speler lijken naar de knoppen. Die slag heeft Erdogan dus al binnen. Zoektocht Ondertussen blijft het zoeken naar het lichaam van Jamal Khashoggi. Turkse veiligheidstroepen hebben gisteren een villa in de buurt van Istanboel doorzocht De krant Hür- riyet meldde dat veertig politie agenten twee uur in het drie ver diepingen tellende huis in de pro vincie Yalova waren geweest. Vol gens het rapport is het gebouw van een lid van het vijftien leden tel lende speciale commando dat Khashoggi zou hebben gedood. Volgens lokale media werd op de dag van de verdwijning van Khas hoggi in het gebied een minibusje met leden van het vermeende moordteam gezien. Het staatspers- bureau Anadolu meldde dat onder zoekers 's middags ook zijn aange komen bij een parkeergarage waar een auto van het Saoedische consu laat staat geparkeerd. Er zouden drie stuks 'verdachte bagage' in de wagen liggen. Naast IJsselmeerziekenhuizen heeft ook MC Slotervaart in Am sterdam surseance aangevraagd. Beide ziekenhuizen vallen onder de MC Groep en zijn de enige twee private ziekenhuizen van Neder land. MC Slotervaart sloot gisteren per direct de afdeling spoedeisende hulp. De MC-ziekenhuizen verkeren al twee jaar in financieel zwaar weer. Vorige maand stelde de Inspectie voor de Gezondheidszorg de zie kenhuisgroep onder verscherpt toezicht. Zowel in 2016 als in 2017 werden miljoenenverliezen gele den. Volgens de MC Groep is uitstel van betaling de enige optie omdat 'de betrokken zorgverzekeraar Zil veren Kruis en de meeste andere zorgverzekeraars stoppen met de fi nanciering'. De financiële problemen zijn met name ontstaan door hoge kos ten van ingehuurd personeel. Me dewerkers en patiënten zijn giste ren op de hoogte gebracht. De on rust onder het personeel is groot, zegt bestuurder Cor de Beurs van vakbond FNV Zorg Welzijn. „Het is in- en intriest voor de medewer kers dat het zover heeft moeten ko men. Heel teleurstellend dat Zilve ren Kruis niet bereid was tot een zachte sanering van de ontstane problemen. Dat laatste had veel el lende kunnen voorkomen", aldus de vakbondsbestuurder. De MC Groep laat weten dat het personeel mogelijk al deze maand geen salaris meer ontvangt. De ondernemingsraad van het MC Slotervaart is 'verbijsterd' over het aanvragen van uitstel van beta ling. De raad noemt het 'onvoor stelbaar dat de zorgverzekeraars willens en wetens twee ziekenhui zen ten gronde richten'. De raad vindt het 'buitengewoon kwalijk' dat de zorgverzekeraar een derge lijke macht heeft gekregen. „Daar mee is de marktwerking binnen de zorg volledig mislukt." Minister Bruno Bruins (WD, Zorg) heeft de Tweede Kamer ge meld dat zorgverzekeraars ver plicht zijn om goede zorg te blijven leveren, ook nu een bankroet dreigt. De cliëntenraad van de MC IJsselmeerziekenhuizen maakt zich daar echter grote zorgen over. „Wij twijfelen of die belofte waarge maakt kan worden", aldus voorzit ter Cees de Bruin. Volgens de belangrijkste zorgver zekeraar van de MC-ziekenhuizen - Zilveren Kruis - verandert er voorlopig niets voor patiënten van beide ziekenhuizen. „De zieken huizen draaien door alsof er niets aan de hand is", zegt directievoor zitter Georgette Fijneman. „Moch ten deze ziekenhuizen in de toe komst toch dichtgaan, dan garan deren wij dat we patiënten ade quate alternatieven bieden in an dere ziekenhuizen." Op dit moment zijn in het Sloter- vaartziekenhuis 150 bedden bezet. In de IJsselmeerziekenhuizen lig gen zo'n tweehonderd patiënten. woensdag 24 oktober 2018 GO L Links: Het meest ongemakkelijke mo ment gisteren in Riyad: Salah Khas- hoggi (links) schudt de hand van kroon prins Bin Salman. Boven: De Turkse politie zoekt verder naar sporen in een garage. Rechts: Pre sident Ergogan spint goed garen bij de Khashoggi-crisis. FOTO'S EPA, REUTERS, AFP pokert tegen Saoedi's MC I Jsselmeerziekenhuizen, met vestigingen in Lelystad, Dronten en Emmeloord, heeft uitstel van betaling aange vraagd. Een faillissement is vol gens de ziekenhuisgroep moge lijk onafwendbaar. De zorg aan patiënten gaat voorlopig ge woon door. Paolo Laconi Lelystad Kijk op de site bij /video De persconferentie over de financiële problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5