UITVAART 11 Waarom anoniem? John Irving Transplantatie in boek en film donoren en getransplanteerden makkelijker ma ken om met elkaar in contact te komen. Het heeft al geleid tot enkele tientallen ontmoetingen. „In negen van de tien gevallen vallen de ontvanger en de nabestaanden van een orgaandonor elkaar hui lend in de armen en houden ze elkaar minuten lang vast. Er komt een gesprek op gang, er wordt gelachen, er komen foto's voorbij. Ik ben er altijd bij. Ik merk dat die ontmoetingen mensen troost bieden en zorgen voor rust", zegt Pieter. Sommige transplantatiecoördinatoren verwij- Waarom ik Pieter wilde ontmoeten? Hij heeft het hart van mijn vrouw, een heel bijzondere vrouw zen inmiddels door naar Donadona. Het platform zou eigenlijk onderdeel moeten worden van de Nederlandse Transplantatie Stichting, vindt Pie ter, zodat meer mensen op deze mogelijkheid at tent worden. „Maar dat wil men niet. Jammer. Het taboe moet eraf, vind ik. Harttransplantatie is in Nederland te veel gemedicaliseerd. De menselijke kant wordt vergeten. Ik weet zelf hoe belangrijk die kant is." •VEN POUNDS woensdag 24 oktober 2018 overleden orgaandonoren werden vorig jaar aangemeld bij het Orgaancentrum van de NTS is het percentage van die overledenen (244 personen) van wie een of meerdere organen werden getransplanteerd keer betrof het een harttransplantatie 76% transplantabele patiënten staan op de wachtlijst voor een donorhart (gegevens van 2017, transplant a ties tich ting. nl) O donadona.nl De relatie tussen ontvanger en (nabestaanden van de) donor staat centraal in het boek De vierde hand van John Irving en in de film Seven Pounds met onder anderen Will Smith. In De vierde hand wil de weduwe van de donor een omgangsregeling met de hand, die getransplan teerd is bij een tv-verslaggever uit New York. Seven Pounds gaat over een man die uit boetedoe ning zelfmoord wil plegen om zeven organen te kunnen done ren aan de mensen die hij van tevoren selecteert. Pieter van de Rest, die een donorhart kreeg van een vrouw, schreef een boek over het pro ces voor, tijdens en na de trans plantatie: Hart gezocht: de over levingstocht van een man die wacht op een donor. Ziekenhuizen en andere bij orgaandonatie betrokken organisaties mogen volgens de wet niet zomaar per soonsgegevens uitwisselen tussen nabestaanden en ontvangers van organen. De transplantatiecoördinator mag wél aan nabestaanden laten weten hoe het gaat met de ontvanger van het orgaan. Ook is de coördinator de ver bindende schakel bij anoniem briefcontact, mits beide par tijen daarvoor openstaan. De Nederlandse Transplanta tie Stichting (NTS) zegt uit ervaring te weten dat de over grote meerderheid van de na bestaanden en donoren geen behoefte heeft elkaar te ont moeten. Volgens de NTS zit ten er ook emotionele scha duwzijden aan een eventuele ontmoeting. Nabestaanden kunnen teleurgesteld zijn over de achtergrond van de ont vanger (leefstijl, geaardheid, cultuur). Ook zouden nabe staanden bezorgd kunnen worden of de ontvanger wel zorgvuldig omgaat met het or gaan. Verder zou anonimiteit schuldgevoel aan de kant van de ontvanger voorkomen en ertoe bijdragen dat nabe staanden de overledene beter los kunnen laten. 1 JL L SMITH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59