10 UITVAART Marlouswil meer dan die ene bedankbrief Zoektocht naar een hartdonor Rob Stoop verloor zijn vrouw Ada bij een auto-ongeval. Haar hart klopt nu in het lichaam van Pieter van de Rest. 'Dat hart van je moeder gaat nu de hele wereld over, zei ik tegen mijn dochter.' Het is een dramatisch ongeluk op de terugweg van een verjaardag. Een dronken dorpsgenoot rijdt in op de auto van Rob en Ada Stoop. Verpleeg kundige Ada vangt de grootste klap op en raakt zwaar gewond. Ze kan in het ziekenhuis alleen nog kunstmatig in leven worden gehouden. Al snel wordt aan Rob, die er zonder kleerscheuren vanaf is gekomen, de vraag gesteld. Geeft hij toe stemming voor orgaandonatie? „Het overviel me. Ik was daar nog helemaal niet mee bezig en kon niet meteen antwoorden. We hadden het er nooit over gehad met z'n tweeën. Ik wist alleen dat ze begraven wilden worden. Hoe veel kans heeft ze nog om te overleven, dacht ik." Na overleg met Ada's moeder en zussen besluit Rob dat een aantal vitale organen getransplanteerd mag worden. „Die beslissing vergeet ik nooit. Wat de doorslag gaf, was dat ze zeifin de zorg werkte. Het paste bij haar om dit te doen." Rob moet daarna alle zeilen bijzetten om zijn le ven als alleenstaande vader met twee opgroeiende kinderen op de rit te krijgen. Hoe het gaat met de organen van zijn vrouw en de personen die daar mee zijn geholpen, houdt hem niet bezig. Totdat hij op tv een man hoort vertellen over diens zoek tocht naar de donor van zijn hart. „Verrek, dacht ik, hij heeft het over Ada." Als een detective Die andere man is Pieter van de Rest. Hij heeft een boek geschreven over hoe een hart van een onbe kende vrouw zijn levende veranderde. En ook over zijn behoefte om erachter te komen wie die vrouw was. Als een soort detective heeft Pieter gepro beerd haar identiteit te achterhalen. „Ik was nieuwsgierig naar haar als persoon. Het hart voelde jong en schoon, als van een vrouw. Ik wilde meer weten. Welk karakter had ze? Wat voor leven heeft ze gehad? Via overlijdens- en politieberich ten kwam ik erachter hoe ze heette en waar ze had gewoond. Ik heb haar graf opgezocht om een bloe metje te leggen. Het was voor mij op dat moment genoeg." Als Rob het verhaal van Pieter heeft gehoord, besluit hij contact met hem op te nemen. Via de uitgever van het boek lukt dat en er volgt een emo tioneel telefoongesprek. „Waarom ik Pieter wilde spreken? Hij heeft het hart van mijn vrouw. Het hart van een heel bijzondere vrouw", aldus Rob. „We moesten allebei huilen", herinnert Pieter zich van dat telefoongesprek. „Voor mij was het de bevestiging. Ik had de juiste vrouw gevonden." Naar het graf De mannen spreken af elkaar te ontmoeten. Het is een onwerkelijk moment. Pieter: „Rob luisterde naar mijn hart en zei een paar keer zelfs 'schatje' tegen me. Zijn dochter werd het allemaal te veel, ze is de kamer uit gelopen. Ik heb hem uitvoerig bedankt, gerustgesteld en duidelijk gemaakt dat ik zijn vrouw niet kan vervangen." Na de ontmoeting gaan beide mannen samen naar het graf van Ada. Rob: „Ik weet niet meer wat Ik was nieuwsgierig naar haar persoon. Het hart voelde jong en schoon, als van een vrouw. Ik wilde meer weten we hebben gezegd. We hebben elkaar omhelsd. Het was heel apart om daar te staan met iemand die je eigenlijk niet kent, maar met wie je toch verbonden bent. De eerste tijd heb ik veel gehuild, later geef je het een plek. Al met al ben ik van die ontmoeting niet ongelukkiger geworden. Ik vind het bijzonder hoe mijn kinderen ermee om zijn gegaan. 'Dat hart van je moeder gaat nu de hele wereld over', zei ik tegen mijn dochter. Daar moes ten we allebei wel om lachen." Rust in het hoofd Bij die ene ontmoeting blijft het lange tijd. De mannen volgen elkaar wel op Facebook. „Ik laat het niet te dichtbij komen", zegt Pieter. „Voor mij is het goed zo. Ik heb weer rust in mijn hoofd gekre gen. Ik weet nu dat de donor van mijn hart een lieve vrouw van 40 jaar was." Wel is de gebeurtenis voor Pieter de aanleiding geweest om de stichting Donadona op te richten. Het platform wil het voor (nabestaanden van) woensdag 24 oktober 2018 NABESTAANDE Marlous van Megen koestert de handgeschreven brief van een onbekende man, die leeft dankzij de donornier van haar overleden moeder Riny. De brief ligt naast de urn met haar as en het lijstje met haar foto. De ontvanger schrijft dat het goed met hem gaat, dat hij blij is met zijn nieuwe leven en dat hij meeleeft met de familie van zijn donor. Vooral die ene zin in de brief laat Marlous niet los: 'Ik denk veel aan haar', schrijft de man. Emotie De brief ligt op de kast in haar woonkamer in Cuijk. Marlous loopt er dagelijks langs. De woorden van de onbekende emotioneren haar nog steeds. „Het is zo fijn om te weten dat de nier op een goede plek te recht is gekomen. Ik ben blij dat de ontvanger iets van zich heeft laten horen." Riny Looman overleed op een zomerse dag in 2017 na een ongeval met de fiets. Ze werd 73. Op het sterfbed kwam de donatie ter sprake. Marlous en haar broer Michiel wisten dat hun moeder alle organen wilde doneren. Twee nieren bleken gezond genoeg voor trans plantatie. Een paar weken later kregen dochter en zoon te horen dat twee mannen, beiden in de leeftijd van 67 jaar, waren geholpen met de donornieren. Beide transplan taties waren geslaagd. Na de rouw Voor Marlous was het bericht het begin van een nieuw pro ces, na de rouw om haar plot seling overleden moeder. Wie zijn die twee mannen? Wat voor leven leiden zij nu? Kun nen ze dankzij de donornier weer spelen met hun kleinkin deren? „Ik zou zo graag een vlieg op de muur zijn, die ziet hoe het met hen gaat. Dat een van de twee mannen niet heeft geschreven, respecteer ik. Maar ik hoop toch nog iets meer te weten te komen." Leven na de dood Tekst Marco Krijnsen Foto's Koen Verheijden Rob Stoop (r) over zijn ont moeting met Pieter van de Rest: 'Het heeft me niet ongeluk kiger gemaakt.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58