trekken: 'dark tourismin Nederland UITVAART 9 12x darktourism in Nederland de term dark tourism. Zij vinden: wij zijn een plek voor herinne ring, daar is niets darks aan; we zijn juist ingesteld op hoop. El ders wordt daar anders mee om gegaan. Auschwitz is nu zo'n 'at tractie', tussen aanhalingstekens, dat er een toeristische industrie omheen is ontstaan." Werdler brengt wel een 'scha kering in donkerte' aan, van heel duister naar heel licht. Aan de ene kant de concentratiekampen van de Tweede Wereldoorlog of de Killing Fields in Cambodja; aan de andere kant pretentieloos grie zelen, zoals in The Amsterdam Dungeon. Daartussenin bevinden zich de begraafplaatsen en strijd- velden. De Slag bij Waterloo was nog niet beslecht in 1815 of de eerste toe risten meldden zich al. In die ne gentiende eeuw raakte ook het bezoeken van begraafplaatsen in de mode. Waarom we dat nog al tijd zo graag doen? Naast nieuws gierigheid, herdenking en rust in het hoofd noemt Werdler de na tuur als reden. „Het is er stil, er groeit en bloeit en vliegt van alles. Natuur staat voor leven, dat vormt op een begraafplaats een mooie samenhang met de dood." Bekend Op Zorgvlied, de bekendste be graafplaats van Nederland, kun je graven van beroemde Nederlan ders bezoeken, iets opsteken over de funeraire cultuur en ook rust vinden tussen het groen. Van de website is, onder de titel Bekend en begraven, een lijst te downloa den met daarop alle prominenten die op Zorgvlied hun laatste rust plaats hebben. Kunstenaars, wetenschappers, politici. Annie M.G. Schmidt, Herman Brood, Antonie Kamerling en honderden anderen. Geregeld organiseert Zorgvlied rondleidingen. „Op momenten die het minst storend zijn", zegt Arpad Nesvadba, hoofd van de begraafplaats. „Meestal voor twintig personen die zich van te voren moeten inschrijven. Som migen reizen helemaal van de andere kant van het land om het graf van Annie M.G. Schmidt te zien. 'Ik heb al haar boeken ge lezen', geven ze als motivatie. Een wandeling langs de graven is als een fotoalbum, een memory lane terwijl je wandelt, roep je je eigen verleden op. 'O ja, die zangeres, daar was mijn moeder dol op!' Je kunt onze funeraire cultuur ook vergelijken met die in andere landen. Op vakantie in Italië be zoeken mensen begraafplaatsen. Terug in Nederland willen ze het bij ons zien." In Oude-Tonge en Amsterdam, de dood is 'de laatste grote onbe kende in de wereld', besluit Karei Werdler. Onbekend, ongrijpbaar - en daarom zo oneindig fascine rend. -Sven Remijnsen woensdag 24 oktober 2018 GO 1) Oud Eik en Duinen, Den Haag Oude, mooie begraafplaats midden in de stad met de gra ven van onder anderen Louis Couperus en Willem Drees. 2) Hunebedden, Drenthe Deze imposante constructies van draagstenen en een dek- steen zijn resten van prehisto rische grafkamers, waarvan er 52 in Drenthe te vinden zijn. 3) Zorgvlied, Amsterdam Het Père-Lachaise van Neder land met veel graven van beroemdheden en Paradiso, een gedeelte voor bijzondere grafmonumenten. 4) Anne Frank Huis, Amsterdam Het wereldberoemde onder- duikpand waar Anne Frank haar dagboek schreef, goed voor 1,2 miljoen bezoekers per jaar. 5) Amerikaanse begraaf plaats, Margraten Militaire begraafplaats, in aller ijl ingericht in 1944 voor de Amerikaanse soldaten die sneuvelden tijdens de opmars naar Berlijn. 6) Crypten van de Sint-Ser- vaasbasiliek, Maastricht Vier crypten onder de kerk vloer aan het Vrijthof met het graf van Sint Servaas uit de vierde eeuw na Christus. 7) The Amsterdam Dungeon Interactief griezelen in de kerkers van Amsterdam met beulen, martelkamers en brandstapels. 8) Kamp Vught Het enige buitenlandse SS- concentratiekamp van de nazi's is nu een herinnerings centrum om stil van te worden. 9) Watersnoodmuseum, Ouwerkerk Indrukwekkend museum over de strijd tegen het water, ge vestigd in vier caissons waar mee in 1953 het laatste dijkgat werd gesloten. 10) De Nieuwe Ooster, Amsterdam Gedenkpark in de Water graafsmeer met een rijke hoe veelheid flora en fauna én het Nederlands Uitvaartmuseum Tot Zover. 11) Mummies, Wieuwerd Vier mummies in een grafkel der in het Friese dorpje Wieu werd. Het is nog altijd een mysterie hoe ze zo goed bewaard zijn gebleven. 12) Praalgraf Willem van Oranje, Delft Monument boven de grafkel der van Oranje-Nassau in de Nieuwe Kerk in Delft. Het praalgraf is te bezoeken, de grafkelder niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57