UITVAART 5 Frank van de Goot standaard verkeersongeval dat in handen van justitie valt, kost zo'n 35.000 euro. Als exact datzelfde lichaam wordt bekeken in een ziekenhuis kost het 700 euro." Onderzoek op deze schaal zal een schat aan waardevolle informatie op leveren, aldus Van de Goot. „Mijn in schatting: in Nederland overlijden meer mensen aan infectieziekten dan aan hart- en vaatziekten. Dit jaar ging er een geniepig griepje rond, een flink aantal mensen is daaraan overleden, maar hoeveel is niet be kend. Een tiental overledenen kreeg ik op mijn tafel. Twee ervan stonden te boek als zelfdoding omdat er pil- lenstrips waren gevonden. Eén als verkeersdode omdat ie in de plomp reed met z'n griepkop. Twee ervan zijn als hartinfarct afgegeven, enzo voorts. Die stonden dus allemaal ver keerd in de statistieken en op die ver keerde statistieken wordt beleid ge maakt. Vaccinatieprogramma's, voorlichtingscampagnes, de hele reutemeteut. Het is enorm verstrek kend. En in de krant lees je: het aan tal zelfmoorden neemt toe. Oh ja, weet je het zeker?" „Er spelen veel factoren mee. Justitie heeft het onderwerp geclaimd en de medische wereld vindt dat eigenlijk wel best. Het doen van obducties is geen populaire bezigheid. Eigenlijk begint het er al mee dat pathologie geen verplicht vak is bij genees kunde; dat zou het wel moeten zijn." „Onzin. Een lichaam dat al drie we ken dood ligt is niet fraai, maar dat is hoe het gaat. Ook al ziet het er enorm ellendig uit, als je met aandacht naar de doden kijkt, komt daar onvoor stelbaar veel informatie uit voort." Een adertje in je hart barst open, stolseltjeen boem, weg ben je met je bomvolle agenda en je dikke bank rekening „Het is een karaktereigenschap, het zat er al in. Ik geef ook les en ik selecteer mijn studenten op die eigenschap. Vanmiddag komt een nieuwe student kennismaken, 16 jaar oud. Ik kijk haar een paar keer in de ogen en dan weet ik of het erin zit. Als een student tegen mij zegt dat hij een hele nare zaak heeft, dan kan hij eigenlijk liever zijn spullen pakken en naar huis gaan. Er zijn geen nare zaken, er zijn zaken. Je emotie brengt een dode niet terug tot leven." En boem Hij lacht: „Helemaal consequent ben ik niet, moet ik toegeven. Als een student zegt: ik heb zo'n leuke zaak, dan vind ik het wel goed." „Ik zat op een LTS en een klasgenoot beweerde dat hij als bijbaantje dode lichamen had gewassen. Hij stond bekend als een enorme fantast, maar bij mij begon er iets te borrelen: hé, dat is interessant. Vervolgens is het vanaf de LTS een heel lange weg voordat je patholoog bent. Begin er niet aan, zei mijn docent, dan ben je nog 25 jaar aan het studeren. Ik zie nog hoe zijn buik door de spijlen van de trap heen puilde toen hij het zei. Uiteindelijk heb ik het in 22 jaar ge daan." „Geld interesseert me geen lor. M'n rekeningen betaal ik met een aanstel ling voor 40 procent in een zieken huis, waar ik algemene diensten draai als patholoog." „Ik voelde daar niks bij. Mensen vin den dat heel moeilijk voor te stellen. Toen mijn vader tien jaar geleden overleed vroeg hij mij op zijn sterf bed: als ik er niet meer ben, neem moeder dan af en toe nog eens mee, ergens heen. Dat heb ik trouw gedaan tot het niet meer ging, ik heb het leuk gevonden. Het laatste jaar was ze bedlegerig, toen is ze gesneefd. 93 jaar joh, er was niks meer van over. Ik wil geen 93 worden." „Ik heb al lang geleden begrepen dat iemand die 's middags op mijn tafel ligt dat 's ochtends nog niet van plan was. Vorige week een meneer uit 1967,51 jaar. Dat ben ik ook. Hij over lijdt aan een doodordinair hartin farct. Een adertje in zijn hart barst open, stolseltje en boem, weg ben je met je bomvolle agenda en je dikke bankrekening. Het is iets dat ik volop besef: van iedere dag die je hebt moet je maken wat je kan. Het is precies de reden waarom ik me inzet voor parti culieren en aandacht vraag voor deze materie. Als mijn tijd daar is, wil ik door de benen gaan met de gedachte dat ik iets heb gedaan wat zin heeft gehad." woensdag 24 oktober 2018 co PASPOORT Geboren Baarn, 1967 Opleiding LTS, middelbaar laboratorium onderwijs, hoger laboratorium onder wijs; geneeskunde en pathologie aan VUmc; forensische pathologie in Frank- furt am Main en Amsterdam. Carrière Tien jaar werkzaam als foren sisch patholoog bij het NFI te Den Flaag. Nu klinisch patholoog aan de Noord- westziekenhuisgroep te Alkmaar en strikt zaakgericht als forensisch patho loog in aanvraag van particulieren en advocatuur. Bekend van Doden liegen niet (tv-programma WNL) Wat verklaart volgens u de terug- houdenheid om zulk onderzoek, obductie, te doen? Het is vast niet altijd een feest voor de zintuigen om een dood lichaam te onderzoeken? Wat maakt dat u er wel op af wilt? Wanneer besloot u dat u patho loog wilde worden? U doet sinds januari veel van uw zaken pro deo, hoe verdient u uw geld? Uw moeder overleed recent op 93-jarige leeftijd. Hoe was dat? Als de dood in zoveel verschijnings vormen door uw handen gaat, beïn vloedt dat hoe u naar het leven kijkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53