4 UITVAART Dode mensen onderzoeken is het vak van patholoog Frank van de Goot. Dat doen we in Nederland veel te weinig, volgens hem.'Als je goed naar de doden kijkt, komt daar onvoorstelbaar veel informatie uit voort.' moet worden of er sprake is van een misdrijf. Dat justitie en niet de gezondheidszorg bepaalt welke gevallen voor onderzoek in aanmer king komen, daarmee is Van de Goot het zeer oneens: „Er overlijden in Nederland jaarlijks zo'n 150.000 mensen. Niet meer dan drieduizend daarvan worden onderzocht door een arts. Meestal noteert deze een natuurlijke doodsoorzaak: longont steking, hersenbloeding, hartinfarct, enzovoorts. Maar per definitie kun je dat aan de buitenkant helemaal niet zien. Vervolgens is wel de conclusie dat hart- en vaatziekten in Neder land doodsoorzaak nummer één zijn. Het is een slag in de lucht, we kun nen dat niet weten als we het niet onderzoeken." „Als iemand in een ziekenhuis over lijdt, dan komt er een zaalarts of ziekenhuisarts bij en die vult een Dat hart- en vaatziekten doods oorzaak nummer één zijn, is een slag in de lucht. Het is niet onderzocht verklaring in. Als iemand overlijdt zonder dat er iemand bij aanwezig was, komt er altijd een forensisch deskundige bij. Die kijkt niet waarom iemand dood is, die kijkt al leen of er een aanwijzing is voor ver volgbaarheid. Is dat niet het geval, dan is de kous af. Er komt een stem pel op: hartinfarct, longontsteking, zelfmoord - gooi maar een dobbel steen. Als je geen obductie - onder zoek- doet zou je eigenlijk moeten zeggen: doodsoorzaak onbekend. En als het onbekend is, weet je ook niet zeker of het niet vervolgbaar is." Risico Van de Goot pleit er onder meer voor dat behalve de gevallen waarin het nu al gebeurt, iedereen onder de 40 jaar die komt te overlijden standaard ook wordt onderzocht. „Het is van belang, niet alleen voor het begrip van nabestaanden over wat er is ge beurd, maar ook voor mogelijke aan wijzingen over hun eigen gezond heid," zegt hij. „Deze week onder zoek ik een 24-jarige jongen die ineens dood neervalt. Hartstilstand, wordt er dan gezegd. Dat zal best, maar wat veroorzaakte die hartstil stand? En is het erfelijk, lopen broers en zussen ook risico en kan dat risico ondervangen worden door een pace maker te plaatsen?" „Niet als het een standaard onder deel wordt van de gezondheidszorg, daar waar het thuishoort. De zorg verzekering kan het onderzoek ver goeden. Een zorgverzekering stopt nu bij het overlijden maar zou eigenlijk moeten doorlopen tot aan de uitvaart, dan is dat ook gedekt. Per jaar overlijden zo'n 15.000 mensen voor hun 40ste jaar. De gevallen die justitie nu claimt, kunnen hierin worden meegenomen. Dat levert al een enorme kostenbesparing op. Een Precies één uur te laat neemt patholoog Frank van de Goot plaats op de kruk van de fotograaf voor het portret bij dit verhaal. Met een verdoofde rechter- kaak, want hij moest onverwachts naar de tandarts: cashewnoot, kies, krak. Dat hij precies één uur te laat is, kan de autist in hem (asperger) ei genlijk wel waarderen. Andere din gen niet: „Iemand die met 71 messte ken is omgebracht, je kunt mij geen grotere ellende aandoen. Dat is net geen zes dozijn." Harde lach. In de rechtbank moet hij een beetje oppassen met dit soort grapjes, weet Van de Goot, nabe staanden gaan niet altijd in zijn hu mor mee. Tot begin dit jaar was Van de Goot (51) forensisch patholoog. Vandaag draagt hij over zijn shirt - niet op de foto - een sweater met de opdruk I'm a doctor inpathology, to save time let'ssay I'm never wrong. Zijn uiterlijk is wat onconventioneel bin nen de beroepsgroep, je kunt hem te genkomen in een lange leren jas en een shirt van metalband Kom. Nabestaanden Nederland kent Van de Goot van het WNL-programma Doden liegen niet, waarin hij voor nabestaanden die met vragen zitten, uitzoekt waaraan hun dierbare is overleden. „Ik zet me voortaan liever in voor particu lieren", licht Van de Goot zijn keuze toe om zich uit te schrijven bij het Nederlands Register Gerechtelijk Deskundigen. „Wat me een beetje stak was het geld dat justitie nu uitgeeft in de Holleeder-zaak", legt hij uit. „Prima dat ze er werk van maken en van al die andere zaken die groot in de me dia komen. Maar ik wil er niet meer aan meewerken. Ik heb wekelijks huilende nabestaanden aan de lijn die met de handen in het haar zitten omdat ze geen kant op kunnen in exact hetzelfde systeem. Van alleen al het geld dat nu aan Holleeder wordt uitgegeven had ik tot aan mijn pensioen alle doden van Nederland kunnen onderzoeken." Onderzoeken waaraan iemand is overleden gebeurt nu alleen bij uit zondering, vaak wanneer vastgesteld woensdag 24 oktober 2018 GO Hoe werkt dat, een doodsoorzaak vaststellen? Het onderzoeken van zoveel overledenen zal een behoorlijk kostbare klus zijn. Tekst Caspar Pisters Foto's Annemarie Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52