Vraaen bi de dood èAÉéfiïitïÉÈ^--"' mag dat? '--Al Tattoo van as Uit het leven UITVAART 3 0 l t,- Sinds 2003 laten elk jaar meer Nederlanders zich cremeren dan begraven In 1914 was de eerste crematie in ons land (in Driehuis, Noord-Holland) Op 2 november kunnen we weer met bloemen naar het graf. Het is dan Aller zielen, de dag dat rooms-katholieken en veel anderen hun doden herdenken. De dood overkomt ons allemaal en toch lijkt het vaak vooral een onheil dat anderen treft. Afkerig zijn we ervan. Misschien om dat niemand eruit terugkeerde om te ver tellen hoe het was. Het is zo resoluut met die dood. Misschien omdat hij - ik vind de dood een man - zo duidelijk het einde van het leven markeert. Schokkend vroeg doet hij dat soms, soms troostrijk en op tijd. In deze bijlage staan we stil bij de manieren waarop we omgaan met de dood. Hoe is het als de dood van een ander je dagelijks brood is, zoals bij forensisch patholoog Frank van de Goot? De dood intrigeert ook, en nodigt uit om kerken, kerkers en slag- Het is zo resoluut met die dood, die zo duidelijk het einde van het leven markeert hopen wij lezers een eindje op weg te helpen in hun omgang met de dood. Want we verliezen allemaal familie en vrienden. En zitten dan bijvoorbeeld ineens met exen en geruzie op een uitvaart. Hoe ga je daarmee om? Of we voelen niet meer zo voor de tradities van toen en willen een persoonlijker afscheid regelen, wat kan er dan? We moeten speechen, maar weten niet hoe.We vroegen mensen op straat wat zij van hun eigen uitvaart verwachten. Men blijkt er verbluffend goed op voorbe reid. Wordt het begraven of cremeren? En wie brengt er dan bloemen naar het graf? velden te bezoe ken. Soms moet de dood wat ter rein afstaan: hoe is het als het hart van je omgeko men vrouw andermans leven verlengt? En om de ontvanger van haar orgaan te ontmoeten? Koos de Wilt is samensteller van deze bijlage COLOFON Drie boeken om kinderen te helpen met rouwverwerking: 1 gebr. V.: Feestje 'Om niet helemaal stilletjes via de achterdeur te ver dwijnen, nodig ik u graag uit voor mijn allerlaatste feestje.' Dat schreef Ed Nieuwenhuijsen uit Hoog- Nobody 'PS: U hoeft het graf niet te bezoeken, want dat is toch niet gemeend! Anders was u wel eerder bij mij geko men', luidde de mededeling van Hans Funcke uit Eg- Gepest 'Lieve pap en mam, ik ben mijn hele leven bespot, getrei terd, gepest en buitengesloten. Jullie zijn fantastisch. Ik hoop dat vliet in 2015 in zijn eigen rouwadvertentie. 'Ik hoop echt dat u komt; dat is voor mijn vrouw en mijn familie wel zo gezellig. Kom alsje blieft niet te laat, want ik moet bijtijds weg.' mond aan Zee die in juli jl. in de krant verscheen. Hij was zijn bittere rouwad vertentie al begonnen met de tekst: 'When I do right/ Nobody remembers When I do wrong Nobody forgetsü' jullie niet boos zijn. Tot weerziens, Tim.' Dit afscheid van de 20-jarige Tim Ribbe- rink uit Tilligte, leidde in 2012 tot een natio naal debat over pesten. woensdag 24 oktober 2018 FEITEN CIJFERS van hen liet zich cremeren (96.688) Nederlanders stierven in 2017 van hen werd begraven (53.526) Meer dan 1.150.000.000 euro gaat er jaarlijks in de uitvaartsector om Nederland telt in 2018 2140 uitvaartbedrijven, 1030 meer dan in 2007 1630 van deze bedrijven zijn eenmanszaken in uitvaartverzorging BRONNEN CBS, LVC VOORAF Met deze bijlage Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Coördinatie Lizette van Neer, Ab van der Sluis, Koos de Wilt, Rob Wissink Eindredactie Sven Remijnsen, Egbert Jan Riethof Vormgeving Niels Bruning, Annemarie Gorissen, Mariska Schotman Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade de Persgroep Nederland. BOEKEN Judith Viorst - Dat is heel wat voor een kat Al uit 1973 en nog altijd een van de mooiste prentenboeken over rouwverwerking. Na de dood van poes Roetje verzint de hoofdper soon tien redenen waarom Roetje zo'n fijne poes was. Voor kinderen vanaf 4 jaar. Jacques Vriens - Acht- ste-groepers huilen niet Het stoere meisje Akkie blijkt ernstig ziek te zijn. Haar klas leeft met haar mee, op haar beurt blijft Akkie zich vanuit het ziekenhuis bemoeien met het wel en wee van groep 8. Na het schoolkamp is afscheid echter onver mijdelijk. Vanaf 10 jaar. Jacques Vriens 20 12 Ted van Lieshout - Gebr. Na Maus' dood ont fermt zijn broer Luuk zich over diens dag boek. Hij begint erin te lezen en het van com mentaar te voorzien: postuum gaat hij het gesprek aan met Maus. Dat leidt tot een ont hulling. Vanaf 14 jaar. ted van lieshout ?r-, r;%I As uitstrooiefi De as van een gecremeerde blijft een maand bewaard in het crematorium. Daarna mogen de nabestaanden bepalen wat ze ermee doen. Uitstrooien mag, maar waar precies, dat verschilt per gemeente. Ga dit daarom vooraf altijd na bij de ge- meente. As uitstrooien vanaf het strand is niet toege staan, vanaf open zee (zo'n 22 kilometer van de kust) wel. Voor uitstrooien in een bos of rivier is toestemming nodig van Staatsbosbeheer of Rijkswaterstaat. Veel ge meenten hebben een speci aal strooiveld waar nabe staanden terecht kunnen. Nationaal Verstrooiterrein Delhuyzen bij Arnhem is ook een optie. Of verstrooi de as per heliumballon, per vlieg tuig of per vuurpijl, zoals gebeurde met de as van André Hazes in 2005 (foto). Met de as van een gecremeerde dierbare kun je een tatoeage laten zetten. Zo draag je hem of haar altijd met je mee. De as (slechts een kleine hoeveelheid is nodig) wordt daarvoor verhit en vermengd met inkt. Maar let op: uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit is in 2016 gebleken dat dit een risico voor de gezondheid kan zijn, omdat crematie-as mogelijk kankerverwek kende stoffen bevat. Na het mengen met de as moet daarom altijd wor den getest of de inkt steriel en niet schadelijk is. Het ministerie raadt het zetten van as-tattoos af en verschillende tattooshops zijn er inmiddels mee gestopt. Vrij, bitter en pijnlijk: rouwadvertenties die opvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51