In Riyad klapt iedereen voor de omstreden kroonprins u Baasje gewonde mopshond Lola via sociale media bedreigd 4 AFFAIRE JAMAL KHASHOGGI Terwijl het onderzoek naar de moord op de Saoedische journalist doorgaat, opent in Riyad het miljardenbal, dat Future Investment Initiative heet. In Istanboel pookt president Erdogan het vuur verder op. Hij belooft de 'naakte waarheid' over zijn rivalen uit Saoedi-Arabië. Geen boegeroep, geen kritische vragen. Een staande ovatie, dat was de reactie van het publiek toen de Saoedische kroonprins Mohammad bin Salman gister middag arriveerde op het Future Investment Initiative (FII), het grootste investeerderscongres op aarde. Volgens velen is hij het brein achter de moord op journa list Khashoggi, maar daar ging het in het Ritz Carlton in Riyad even niet over. Ook Cyril Widdershoven, voor zover bekend de enige Nederlan der op het congres, stond op. „Als iedereen om je heen gaat staan, dan ga je ook staan", zegt de con sultant, die namens Nederlandse bedrijven al jaren zaken doet in Saoedi-Arabië. „Maar het was na tuurlijk wel een beetje ongemak kelijk. Vorig jaar stond de kroon prins hier nog als de nieuwe hoop van het land, de Saoedische John F. Kennedy. Die glans is er, door alles wat er gebeurd is, wel af." Toch werden in de Saoedische hoofdstad gewoon zakengedaan. Aan het eind van de eerste dag maakten de Saoedi's bekend voor 50 miljard aan nieuwe contracten te hebben gesloten. Vooral met westerse bedrijven in de olie-in- De affaire rond Jamal Khashoggi laat weer eens zien hoe groot de rivaliteit is tussen de grootmachten in het Midden-Oosten. Turkije wil een stevige vinger in de pap houden. De waarheid over de moord kan president Erdogan weieens als troefkaart inzetten. Noem het een beladen moment. De Saoedische kroonprins Moham med bin Salman schudt ongemak kelijk de hand van Salah Khashoggi, zoon van Jamal Khashoggi. Hij was ontboden om in Riyad condolean ces in ontvangst te nemen, aldus Saoedische staatsmedia. Het is een ingewikkeld beeld te gen het licht van een toespraak van de Turkse president Erdogan, een paar uur eerder. Die had 'de naakte waarheid' beloofd over wat er met de naar het Saoedische consulaat in Istanboel gelokte journalist is ge beurd. De Turkse politie lekt al da gen gruwelijke details over het martelen, wurgen en onthoofden van de columnist van de Ameri kaanse krant The Washington Post. Erdogan gaf geen nieuwe bijzon- Als iedereen om je heen gaat staan, dan ga je ook staan. Maar het was natuurlijk wel ongemakkelijk dustrie. „Er zijn duidelijk minder Amerikanen dan vorig jaar", zegt Widdershoven. „Maar de rest van de wereld is er. De zaken gaan hier gewoon door, hoor." De aanwezigheid van de Franse oliegigant Total verbeeldde de dubbele westerse moraal tref fend. Terwijl de Franse minister van Financiën de conferentie boycot uit woede over de moord op de journalist, zat de baas van Total gisteren pontificaal op het podium om de aanwezigen toe te spreken. „Vrienden zijn er ook wanneer het niet goed gaat", sprak topman Patrick Poyanné. En later: „Het beleid van de lege stoel bevordert de mensenrech ten niet. Boycots helpen nooit." De ceo's van veel Amerikaanse bedrijven ontbraken wel, zoals die van Google en Uber. Ook Ne derland is amper vertegenwoor digd: minister Wopke Hoekstra (CDA, Financiën) zegde vorige week al af. Shelltopman Ben van Beurden is er ook niet - al is dat niet vanwege de ophef, laat zijn woordvoerder weten. „Hij is af wezig omdat hij dit jaar andere verplichtingen heeft." Ook Bos kalis en Vopak ontbreken. Maar in Azië en Rusland lijken bedrijven en overheden minder bezwaren te zien. Zo spraken de Pakistaanse premier Khan en de Russische topinvesteerder Dmitriev het congres gisteren toe. „Het was een vreselijke trage die, maar we moeten de dingen van elkaar scheiden", sprak Dmi triev, een vertrouweling van pre sident Poetin. „Banden met de Saoedi's bieden een grote econo mische kans. Sancties zijn het verkeerde instrument." Geschokt In diverse speeches werd wel stil gestaan bij de moord op Khas hoggi, zonder dat zijn naam ove rigens werd genoemd. „We zijn allemaal geschokt", zei de Saoedi sche zakenvrouw Lubna Olayan. „Dit hoort niet bij onze cultuur, niet bij ons dna." Widdershoven zegt dat hem in elk gesprek met Saoedi's wordt gevraagd naar de zaak. „Ze willen weten hoe wij ernaar kijken. En daarna zeggen ze allemaal: dit had nooit mogen gebeuren." Afgelopen vrijdag werd mops hondje Lola in slechte conditie gevonden onder het onderste bal kon van een flat in Dordrecht. „Vel over been en zulke lange na gels dat ze niet eens op haar poot jes zou kunnen staan", aldus Mirjam Addiks van dierentehuis Louterbloemen. In het dierenzie- kenhuis bleek later dat het hond je ook een klaplong heeft en dat het in shock verkeerde. Met een neussonde werd het gevoed. Het gaat nu weer wat beter. Het baasje, inmiddels opge spoord, moest gisteren een ver klaring afleggen op het politiebu reau over wat er volgens haar ge beurd is. Het Openbaar Ministe rie (OM) besluit uiteindelijk of er sprake is van dierenmishande ling, welke sanctie het dan oplegt of dat de zaak wordt voorgelegd aan de rechter. „Die beslissing is nog niet genomen." Maar op sociale media wil men de resultaten daarvan niet af wachten en wordt de vermoede lijke eigenares al van alles toege wenst. Brenda Wouda uit Purmerend stelde een petitie op, nadat haar ter ore was gekomen dat het baasje 300 euro boete zou krijgen, omdat haar hondje ernstig ge wond was gevonden. Volgens Wouda's informatie was het al de tweede keer dat dit een hond van de vrouw overkwam. Maar ze distantieert zich van de geuite bedreigingen. „Bedreiging is natuurlijk niet goed", zegt Wouda, zelf eigenaar van twee mopshondjes. In de tekst van de petitie is de naam van het baasje ook bewust niet vermeld. Inmiddels is de petitie al 17.000 keer getekend door mensen uit het hele land. Wouda wil de handtekeningen aanbieden bij de Tweede Kamer. „Dierenmishan deling moet strenger worden be straft", stelt de Purmerendse, in het dagelijks leven lerares op een basisschool. „Als ik door een rood verkeerslicht rijd krijg ik dezelfde boete als deze vrouw nu. Wat is dat voor straf?" Het dierentehuis waar Lola is opgevangen en herstelt, beves tigt dat er nog helemaal geen straf is uitgedeeld. Mirjam Addiks neemt nadrukkelijk afstand van de petitie. „De dierenmishande ling veroordelen we natuurlijk, maar als je ziet wat voor verkeer er achter zo'n petitie aankomt...", zegt ze, doelend op de bedreigin gen. woensdag 24 oktober 2018 Het Westen oefent grote druk op Saoedi-Arabië uit, maar de dans om de miljarden begon gisteren gewoon in de hoofd stad Riyad. De moord op jour nalist Jamal Khashoggi wordt niet verzwegen, maar de deals gaan door. Peter Groenendijk Rotterdam/Riyad Erdogan Bob van Huët Rotterdam/lstanboel - Cyril Widdershoven De eigenares van het mops hondje Lola in Dordrecht wordt bedreigd. Haar naam wordt volop genoemd op sociale media. 'Ik wens je het aller slechtste toe wat je kan over komen.' Niels Dekker Dordrecht Het gaat weer wat beter met mopshond Lola. FOTO DIERENTEHUIS LOUTERBLOEMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4