'Onderzoek doodsoorzaak jonge overledenen' 3 Vlaardingse kartkampioen bewaart warme herinneringen aan The leeman Igl De Finse autocoureur Kimi Raikkönen straalt na een fabuleuze rit weer als vanouds. Weinigen weten dat hij in Vlaardingen tot professional werd gekneed. Twintig jaar geleden streek hij er neer. „Van zijn eerste geld kocht hij een toiletpot." Peter de Bruijn (62) heeft naast de ingang van zijn garage in Vlaardingen een rode kart staan. De fijnproever ontdekt di rect het Finse vlaggetje, verscholen tussen de kleurrijke stickers van sponsoren. Ernaast de naam van een racegrootheid. Niet om te pronken, vertelt de Vlaardinger. „Op zolder stond-ie in de weg." Twintig jaar geleden liep The lee man met zijn ouders de garage bin nen. Zestien jaar was hij, een talent op de kartbaan. Internationaal viel hij op vanwege zijn snelheid. De Bruijn, zelf voormalig wereldkampi oen karten, wilde 'die racer in het rooie pakkie' wel eens ontmoeten. Voor talent maakte hij graag plek in zijn team. Het werd een bijzondere ontmoe ting. De Vlaardinger herinnert zich hoe Raikkönen direct zoek raakte. „Na wat zoeken troffen we hem in een lege bandendoos aan. Slapend." Met een serieus gezicht voegt hij toe: „Later kreeg hij het stempel dat 'ie lui zou zijn. Dat is onzin, echt. An ders was hij nooit zo ver gekomen. Voor de wereldtop moet je keihard werken. Dan bén je niet lui." Overigens was het de Fin die het eerste contact met De Bruijn legde. Dat ging via zijn monteur, een oude kennis. Door zich bij een team te voegen, kon Raikkönen - telg van straatarme ouders - alsnog gebruik maken van professioneel materiaal. Het leidde tot een deal. En zo kwam het dat een toekomstige we reldkampioen Formule 1 neerstreek aan de Oosterstraat 26 A in Vlaardin gen, een huis dat De Bruijn vaker ge bruikte om zijn racers onderdak te bieden. Raikkönen zou daar onge veer een jaar wonen. Over zijn verblijf in Vlaardingen heeft Raikkönen nooit in detail ge sproken. De Bruijn: „Hij leefde voor zijn sport, deed niet veel meer dan trainen en sleutelen. Spraakzaam is hij sowieso niet." De Vlaardinger behandelde de tie ner zoals ieder ander. Het hield in dat hij eveneens moest sleutelen aan zijn kart. „Ook Schumacher zette zijn eigen kart in elkaar. Nuttig. Het helpt je tijdens het racen. Hard rij den kón hij gewoon, dat hoefde ik hem niet te leren." Van zijn eerste verdiensten kocht de Fin een toiletpot voor zijn ouders. Het tekent volgens De Bruijn het warme karakter van zijn oude pupil, die verder bekend stond als een groot slaper. „Hij versliep zich nog wel eens. Eén keer waren we het zat en zijn we zonder hem uit het hotel vertrokken. Na een paar minuten ging de telefoon. Kimi. Waar we wa ren. Weg, dus. 'Noproblem', zei hij. Na een half uur kwam-ie aanlopen. Meegelift met een ander team. Hij stapte in zijn kart en reed de sterren van de hemel. Geen paniek en direct een oplossing, typisch Kimi." Tijdens zijn verblijf brak een keer brand uit in het dak van de garage. Het 'ijskonijn' reageerde, stoïcijns als hij was. „Hij pakte de brandblusser en bluste. Als enige. We waren met best wat - serieuze - mensen maar niemand wist wat te doen." In 2007 werd Raikkönen wereld kampioen in de Formule 1 voor Fer rari. De Bruijn zat op dat moment in een Spaanse huurauto. „Ik volgde de wedstrijd via de radio. Ik was zo ge- Hij pakte de brandblusser en bluste. Als enige concentreerd dat ik niet meer op de weg lette en verdwaalde." Toen de Fin als eerste over de streep kwam, schoot zijn oude mentor vol. In de auto, in zijn eentje. „Gelukstranen." Uiteindelijk arriveerde hij op zijn bestemming, een vliegveld. „Het liefste wilde ik daar in de rij gaan juichen, het aan iedereen vertellen." Contact hebben ze sporadisch. Zo nu en dan zien ze elkaar, vaak op uit nodiging van de Fin, die eens mailde met een adres dat het woord 'ice- man' bevatte. Dan nodigt hij De Bruijn uit voor het bijwonen van een Grand Prix. „Ik heb Kimi eens gevraagd waarom hij nooit eens een sms terugstuurt. 'Ach, je weet toch hoe ik ben', zei hij." Kimi is zijn held. Toen hij afgelo pen weekend de Grand Prix in Texas won, genoot hij. „Mijn favoriet voorop, mooi. Uniek dat hij het waarmaakt. Ik geloof dat hij het ni veau vast kan houden. Nu voelt hij meer vrijheid om te racen. Hij blijft een uitzonderlijke coureur." Door niet nauwkeurig te onderzoe ken waaraan mensen overlijden wordt informatie gemist die cruci aal kan zijn voor de nabestaanden, aldus Van de Goot. Per jaar sterven ongeveer vijf tienduizend mensen voor hun 40ste. Op zo'n drieduizend van de jaarlijkse 150.000 doden in Neder land wordt autopsie verricht, door gaans om te bepalen of er sprake is geweest van een misdrijf. Van de Goot: „Meestal wordt er een natuurlijke doodsoorzaak ge noteerd: longontsteking, hersen bloeding of hartinfarct, enzovoorts. Dat kan je aan de buitenkant hele maal niet zien. Vervolgens is wel de conclusie dat hart- en vaatziekten in Nederland doodsoorzaak num mer één zijn. Het is een slag in de Dit jaar ging er een geniepig griepje rond, veel mensen zijn daaraan overleden lucht, we kunnen dat niet weten als we het niet onderzoeken." Om de kosten van dit grootscha lige onderzoek te dekken, stelt Van de Goot voor dat dit betaald wordt uit de zorgverzekering: ,Je zorgver zekering stopt nu bij het overlijden, maar zou eigenlijk moeten doorlo pen tot aan de uitvaart, dan zijn die kosten ook gedekt." Griepje Van de Goot verwacht dat het on derzoek een schat aan informatie zal opleveren. „Mijn inschatting is de volgende: in Nederland overlij den meer mensen aan infectieziek ten dan aan hart- en vaatziekten. Dit jaar ging er een geniepig griepje rond, een flink aantal mensen is daaraan overleden, maar dat is niet bekend. Een tiental overledenen kreeg ik op mijn tafel. Twee ervan stonden te boek als zelfdoding, om dat er pillenstrips waren gevonden. Eén als verkeersdode, omdat hij met griepverschijnselen de sloot inreed. Twee ervan zijn als hartin farct afgegeven. Die stonden dus allemaal verkeerd in de statistieken en op die statistieken wordt be leid gemaakt. Vaccina tieprogramma's, campagnes, de hele reutemeteut. En in de krant lees je: het aantal zelfmoor den neemt toe. Oh ja joh, weet je het zeker?" woensdag 24 oktober 2018 GO 'Kimi kwam bij ons racen Eric Oosterom Vlaardingen Peter de Bruijn is apetrots op 'zijn' toptalent Kimi. FOTO ROEL DIJKSTRA - Peter de Bruijn De gezondheidszorg moet bij personen die voor hun 40ste le vensjaar overlijden standaard de doodsoorzaak onderzoeken. Dit stelt forensisch patholoog Frank van de Goot. Caspar Pister Amsterdam - Frank van de Goot, patholoog Zie bijlage M Foren- ^7 sisch patholoog Frank van de Goot FOTO ANNEMARIE DEKKER Kimi in zijn Vlaardingse kart. FOTO VINCENT CARO Kimi Raikonen won zondag de F1. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3