II Aanleg 380 kV-lijn maanden vertraagd 3 Behandeling van twee jaar PROCES Immuuntherapie werkt bij twintig procent van de long kankerpatiënten. „We onder zoeken hoe we ervoor kun nen zorgen dat de therapie ook bij anderen aanslaat", zegt Joachim Aerts, longarts en afdelingshoofd in het Erasmus MC. Bij degenen die baat hebben bij de therapie wordt de behandeling nor maal gesproken na twee jaar gestopt. „We zien dat de ziekte dan onder controle blijft zonder de medicijnen toe te dienen. Als de kanker cellen weer gaan groeien, be kijken we of we opnieuw met behandelen moeten begin nen. Goes moet, is dat niet fijn. Nu ben ik in tien minuten thuis." Een wonder dat de behandeling bij Fedde aanslaat, zeggen de art sen. „Het voelt ook zo", zegt hij. „Hoe lang de therapie nog duurt? Geen idee. Het is palliatief. Dus het is om zo lang mogelijk te rekken. Dat kan vijfjaar zijn, maar ook een jaar. Het is zoals het is. Ik koos er ooit voor om te gaan roken, dit is de consequentie." Vader Ben Pieterse laat zijn zoon rustig vertellen, maar is zichtbaar bewogen. „Ja, dit is erg heftig. Ik ben zijn chauffeur en ga altijd met hem mee. Het leven is ingrijpend veranderd, voor ons allemaal. Fijn dat de behandeling nu dichtbij kan. ADRZ is kleinschaliger en over zichtelijker dan Erasmus MC en het lijkt wat minder zakelijk." Fedde probeert weer een beetje te denken aan de komende tijd. „Ik zou wel weer een beetje willen sporten. Ik wandelde en tenniste graag. Als dat weer zou kunnen..." Met deze therapie wordt het eigenlijk een chronische ziekte rapie", vertelt Minnema. „Maar zijn er bijwerkingen, dan kunnen die heel ernstig zijn. Als daar niet snel en goed op wordt gereageerd, kun nen mensen daaraan zelfs overlij den. Daarom moest er eerst erva ring mee worden opgedaan in uni versitaire centra. Toen er genoeg kennis over was, kon de behande ling naar andere centra worden overgebracht." Zoals naar het ADRZ. Sinds kort hoeven longkankerpatiënten niet meer naar Rotterdam te reizen, maar kunnen ze gewoon in Goes terecht. „We zijn een jaar geleden gaan kijken hoe we immuunthera pie konden gaan aanbieden", zegt Keetie van Loenhout, longarts in het ADRZ. „We zagen dat we men sen moesten verwijzen naar Eras mus MC, maar dat het reizen voor patiënten een hele opgave was." Infuus Nou en of, vertelt Fedde. „Om de twee weken moet ik aan het infuus. Drie kwartier per keer. Na zo'n in fuus lig ik een dag op bed met pijn in al mijn gewrichten. Als je dan anderhalf uur in de auto terug naar Immuuntherapie houdt de ziekte onder controle, maar geneest die niet. „Al is het een semantische kwestie. Want als iemand over vijf jaar nog leeft, zeg je dan dat die ge nezen is? Feit is dat we de kanker niet voor altijd meer weg krijgen. Met deze therapie wordt het eigen lijk een chronische ziekte." Fedde reist in juli, augustus en september voor de eerste behande lingen naar het Erasmus MC in Rotterdam. „Het medicijn geeft minder bijwerking dan chemothe- Het miljoenenproject moet op nieuw Europees worden aanbe steed, omdat TenneT het contract met de aannemerscombinatie Heijmans-Europoles (HEP) heeft opgezegd. De combinatie zou vol gens de netwerkbeheerder niet aan de verplichtingen kunnen voldoen. Voor TenneT is het verbreken van zo'n groot contract en het op nieuw moeten aanbesteden van zo'n omvangrijk project geen dage lijkse kost. Hoeveel vertraging het project oploopt, kan het bedrijf nog niet zeggen, maar de verwachting is dat het om maanden en niet om jaren gaat, aldus woordvoerster Eefje van Gorp. Vol stoom „Bij de nieuwe aanbesteding zullen we extra kritisch kijken. De nieuwe aannemer zal direct vol stoom moeten kunnen beginnen en snel, grondig en veilig werken", aldus Van Gorp. Complicerende factor is dat in deze gespecialiseerde markt de spoeling dun is. TenneT is niet de enige netwerkbeheerder in Eu ropa die nieuwe hoogspanningslei dingen nodig heeft. Het contract van TenneT met aannemerscombinatie HEP had een waarde van 250 miljoen euro. HEP zou hoogspanningsmasten ontwerpen en plaatsen en zorg Bij de nieuwe aanbesteding zullen we extra kritisch kijken dragen voor het civiel werk van de verbindingen op de tracés Bors- sele-Rilland en Eemshaven-Vier- verlaten. Het gaat om wintrack- masten: ranke witte palen waar la ter stroomdraden aan worden be vestigd. De nieuwe 380 kiloVoltleiding Borssele-Rilland is nodig voor het transport van de elektriciteit van de windparken die voor de Zeeuwse kust worden gebouwd. De windparken zullen gewoon volgens plan worden aangesloten op het Nederlandse netwerk. Zo lang de nieuwe Wintrack II-hoog- spanningslijn niet klaar is, wordt het druk op de enige andere hoog spanningslijn. Er zal 'file' ontstaan als veel elektriciteit 'van zee' komt. Om alle stroom van de windparken ruimte te geven op de 380 kV-lijn, moet TenneT andere producenten vragen minder te produceren. Wind valt niet te regelen, het sto ken van een elektriciteitscentrale wel. De Duitse partner in HEP, Euro- poles, is mede door het opzeggen van het contract in financiële pro blemen geraakt. Voor Europoles gaat het om een bedrag van rro mil joen euro. De mastenbouwer uit Beieren heeft uitstel van betaling gevraagd om een ingrijpende reor ganisatie door te voeren. Kwaliteit Helemaal onverwacht kan de 'stop' niet zijn geweest voor de Duitsers. Volgens TenneT is maanden ge sproken met HEP. Uiteindelijk bleek, volgens de netwerkbeheer der in een verklaring, dat de aan nemerscombinatie 'niet aan haar contractuele verplichtingen kan voldoen ten aanzien van kwaliteit en gestelde datum van inbedrijfs- name'. woensdag 24 oktober 2018 was nog immuuntherapie' - Jorien Minnema, longarts Erasmus MC De nieuwe Wintrack ll-hoog- spanningslijn tussen Borssele en Rilland is zeker niet voor de ge plande datum in 2020 in bedrijf, aldus TenneT. Theo Giele Rilland - Eefje van Gorp, TenneT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35