Erasmus Vijf uitblinkers en één zeer zwakke school Aantal alleenstaande mannen neemt toe 2 Pannen Fedde Pieterse heeft kanker en krijgt immuuntherapie. Daarvoor kan hij sinds kort in Goes terecht. Dat is een opluchting: Nu ben ik in tien minuten thuis." FEDDE PIETERSE BEHANDELD IN GOES Commentaar Zonder ziekenhuis ADRZ te overvleugelen, wordt de invloed van het Rotterdamse Erasmus MC steeds meer voel baar. Sinds kort hoeven longkankerpatiënten niet meer naar Rotterdam te reizen voor immuuntherapie. Voortaan kunnen ze terecht in 'hun eigen' ADRZ. Dat kan omdat longartsen van het Erasmus hun collega's in Goes ondersteunen bij het toedienen van relatief nieuwe behandelmethoden. Ruim tweeënhalf jaar geleden nam het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam ziekenhuis ADRZ in Goes over. Hoewel ze al jaren samenwerkten en geen onbekenden van elkaar waren, vreesden sommigen dat er een einde zou komen aan het klein schalige Zeeuwse ziekenhuis. Niets bleek minder waar. Met het solide Erasmus MC als eigenaar is een definitief einde gekomen aan de financiële problemen bij het ADRZ. Door miljoeneninves teringen in het ADRZ kon en kan de nieuwste apparatuur in Goes, Vlissingen en Zierikzee worden neergezet. Bovendien ver grootte de injectie het eigen vermogen waardoor banken - na jaren de hand op de knip te hebben gehouden - weer geld stop pen in het ADRZ. De invloed van het Erasmus MC is voor het grote publiek nog niet zo heel duidelijk geweest. Ondanks dat het Erasmus MC over de schouders meekijkt, heeft het ADRZ gelukkig haar ei genheid behouden. Na stabiliteit, brengt Erasmus MC nu ook steeds meer geavanceerde medische techniek en kennis. Hoe vaker dat gebeurt, hoe beter het is voor de Zeeuwse patiënt. Sommigen vreesden dat er een einde zou komen aan het kleinschalige Zeeuwse ziekenhuis Verreweg de meeste scholen krij gen van de inspectie het oordeel 'voldoende'. Vijf Zeeuwse scholen blinken uit: zij leveren volgens de inspectie goed onderwijs. Het gaat om obs De Eevliet in Poortvliet, ba sisschool Tweemaster-Kameleon in Oost-Souburg, basisschool Op Dreef in Bruinisse, de Herman Fau- keliusschool in Middelburg, en de vmbo-basis en vmbo-kader afde ling 'Kerkpolder' van het Calvijn College in Krabbendijke. Scholen ALMANAK Bij een supermarkt in Goes kunnen klanten sparen voor koekenpannen van een gere nommeerd merk. „Daar moeten we maar aan meedoen'" zei die Goesenaar tegen zijn vrouw, met een vette knipoog. „Dan eten we binnenkort misschien weer eens een lekker stukje kunnen deze extra waardering al leen krijgen als ze daar zelfbij de inspectie om vragen. De inspectie gaf Sint-Petrus - De Wegwijzer in Schoondijke begin dit jaar het oordeel 'zeer zwak', on der meer omdat de school leerlin gen die een leerachterstand hebben opgelopen niet goed helpt. De inspectie gaf Sint- Petrus - De Wegwijzer in Schoondijke het oordeel 'zeer zwak' De inspectie heeft de beoordelin gen in één vernieuwd overzicht ge publiceerd om tegemoet te komen aan ouders, gemeenten, scholen en onderzoeksbureaus. vlees." Die knipoog was zoon lief van 6 jaar ontgaan, zo bleek toen hij de volgende dag met zijn moeder in de winkel was. „Spaart u pannenzegels?" vroeg de caissière. De jongen was zijn moeder voor met ant woorden. „Ja! Want het vlees is nu heel vies!" Brandweer rukt uit voor binnenbrand Angela Bras nieuwe bestuurder SVRZ OOST-SOUBURG Hennepkwekerij in woning i lf maanden geleden stort de wereld van Goesenaar Fedde Pie- .terse (48) in. In het I ADRZ hoort hij dat hij bijnierkanker heeft, met uitzaaiin gen naar de longen en het bot. Ze geven hem hooguit nog een jaar. Feddes enige hoop is immuunthe rapie. De eerste serie behandelin gen krijgt hij nog in het Erasmus MC. Maar sinds kort kan hij ge woon in Goes terecht. „Het is een wonder dat ik nog leef', begint Fedde droogjes. „Ik zou nu eigenlijk dood moeten zijn." De ellende begint meer dan een jaar geleden met veel pijn en nauwelijks meer kunnen ademen en eten. Fedde woont dan nog in Rotter dam. „Eerst konden ze niets vin den. Ik had een slechte huisarts en die heeft me te laat doorverwezen. Daar ben ik pissig over, maar dat heeft geen zin meer." Doodvonnis Hij besluit naar de huisarts van zijn ouders in Goes te gaan. „Die ver wees me direct door naar het ADRZ. Daar kreeg ik het te horen. Het was een soort doodvonnis. Ik dacht: 'dit is het einde'." Artsen ma ken een behandelplan, maar de chemokuren slaan niet aan. „Mijn enige hoop was nog immuunthera- «c pie. De kans was kleiner dan één procent dat die zou aanslaan." Even is hij stil. „Minder dan één procent", herhaalt hij zachtjes. Met immuuntherapie worden via een infuus medicijnen toegediend die zorgen dat het menselijk af weersysteem kwaadaardige cellen weer herkent en opruimt. „Want op de een of andere manier zijn die aan de aandacht van het menselijk immuunsysteem ontsnapt", vertelt Jorien Minnema, longarts in het Erasmus MC. Het aantal alleenstaande mannen is de afgelopen tien jaar in Zeeland twee keer zo hard gegroeid als het aantal alleenstaande vrouwen. De afgelopen tien jaar nam het aantal mannen dat alleen woont toe van 24.182 tot 29.584. Bij de vrou wen was ook een toename te zien, van 29.278 naar 32.517 alleenstaan den. De cijfers komen van het CBS. In Vlissingen zijn de alleen staande mannen de vrouwen in aantal zelfs gepasseerd. Ook op Noord-Beveland zijn de alleen staande mannen in de meerder heid, maar dat was tien jaar geleden ook al het geval. Sinds 2008 groeide het percentage alleenstaande men sen in Zeeland van 14,0 naar 16,2 procent van de bevolking. Dat zijn 62.101 Zeeuwen. De 10.958 Zeeuwse moeders en vaders van een éénou dergezin zijn hierbij niet meege teld. Naar verhouding wonen in Vlis singen de meeste alleenstaanden. Ruim één op de vijf Vlissingers (22 procent) woont in zijn eentje. In Kapelle is het aandeel alleenstaan den het kleinst: één op de negen in woners van deze gemeente (11,1 procent). Landelijk is het aandeel alleen staanden met 17,4 procent iets ho ger dan in Zeeland. woensdag 24 oktober 2018 II Basisschool Sint Petrus - De Wegwijzer in Schoondijke is de enige zeer zwakke school in Zeeland. Dat blijkt uit een ver nieuwd overzicht dat de inspec tie van het Onderwijs maandag publiceerde op haar website. Cornelleke Blok Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl HULST In een woning in de Te gelberglaan in Hulst heeft gisteren tegen het eind van de middag korte tijd een binnenbrand ge woed. De brandweer ging na de melding met twee tank autospuiten naar de straat, maar al snel bleek dat één genoeg was om het vuur te bestrijden. De binnenbrand woedde in de keuken. Kort na 18.00 uur werd het sein brand meester gegeven. Nadat het vuur was geblust, werd het huis geventileerd, omdat er veel rook was vrijgeko men. VLISSINGEN Angela Bras is de nieuwe bestuurder van zorgorga nisatie SVRZ. Ze volgt op 1 november Gabrielle Da vits op. Bras is sinds maart 2014 stafdirecteur Zorg Wel zijn bij SVRZ. Daarvoor werkte zij meerdere jaren bij Zorgverzekeraar CZ, waaronder als ad junct-directeur CZ Zorg kantoren (op interimba sis). Bras krijgt nu het dage lijkse bestuur van SVRZ in handen. De organisatie verleent zorg aan kwets bare ouderen op zo'n 50 locaties verspreid over Zeeland. In een woning aan de M.A. van de Puttestraat in Oost-Souburg is gis termorgen een hennep kwekerij gevonden. Agenten ontdekten in het huis drie plekken waar in totaal ongeveer driehonderd hennep planten gekweekt wer den. Ook werd er op ge vaarlijke wijze stroom afgetapt. Er is niemand aangehouden. Nadat de stroom was uitgeschakeld, heeft de politie in overleg met de officier van justitie de plantage laten ontman telen. Het kweekmateri- aal en de planten zijn vernietigd. 'Enige hoop Jeffrey Kutterink Goes ►Fedde Pie terse (rechts) en zijn vader Ben zijn blij dat Fedde voor zijn im muuntherapie nu ook in Goes terechtkan. FOTOMARCELLE Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34