Zwemster veroverde 50 jaar geleden goud op Olympische Spelen in Mexico 27 Ada Kok haatte het keurslijf, waarin ze als topzwemster werd gepropt. Een halve eeuw na haar olympische titel blikt ze terug op 'Mexico 1968.' erschrikkelijk vond ze het in het olym pisch dorp van Mexico-Stad. „Nee, ik bewaar daar geen prettige herinne ringen aan", vertelt Ada Kok (71) in haar woning in het Zuid-Lim burgse Hulsberg. „Er werd mij in Mexico min of meer opgedragen om een voorbeeldfunctie te bekle den voor de zwemploeg. Nou, daar had ik helemaal geen trek in." Kok was met haar 21 jaar welis waar de oudste zwemster van de ploeg, maar ook de meest recalci trante. Tijdens buitenlandse trips kreeg ze het Spaans benauwd van de starre regels die voor heel de ploeg golden. Een halve eeuw voordat turner Yuri van Gelder op de Spelen van Rio werd wegge stuurd na een nacht stappen, had Kok op dit gebied al een aardige reputatie opgebouwd. Zo ont snapte ze in 1965 via de nooduit gang uit een hotel in Boedapest waar ze verbleef voor een inter land. Samen met de Hongaarse waterpoloploeg ging ze op stap. „Bij terugkomst was het lucifer doosje tussen de deur van de nooduitgang weg en moest ik door de hoofdingang naar binnen. Daar zat de complete KNZB-staf. Dus ik zeg vrolijk: 'Een hele goeden avond. Zo, nog laat op allemaal', waarop ik naar boven vloog." De volgende ochtend zwom Kok een wereldrecord op de 100 meter vlinderslag en 's avonds nog één. Van de schorsing van drie inter lands die de KNZB haar wilde op leggen, kwam uiteindelijk niets terecht. Tijdens de Olympische Spelen Een meisje van 21 jaar dat een nacht verdwijnt in Mexico- Stad. Ja, nu begrijp ik hun bezorgdheid in 1968 ging Ada Kok gebukt onder het strakke regime. Van bonds coach Rob Kerkhoven moesten alle zwemmers tegen acht uur op hun kamer zijn. „Daar lag ik dan urenlang naar het plafond te sta ren." De sfeer in de zwemploeg was slecht. Kok: „Door de tegen vallende prestaties van andere zwemmers focuste de bondscoach zich volledig op mij. Ik moest het toernooi redden en kreeg zelfs ex tra trainingen." Kok was al vier jaar ongeslagen op de 100 vlinder en had het wereldrecord in han den. Maar de topfavoriete faalde en werd in de olympische finale slechts vierde. „Een ontiegelijke domper. Prinses Irene en talloze bobo's zaten op de tribune. Ieder een verwachtte goud, maar het werd niets. Ik denk dat ik over- traind was." Uithuilen Moederziel alleen liep Kok naar de kleedkamer. „Ik herinner me een doodse stilte. Alleen onze team arts, dokter De Jongste, kwam even naar me toe en zei: 'Ga maar lekker even douchen en uithui len'." Zittend in de douche huilde Kok bittere tranen. „Toen ik weer buiten kwam, was iedereen weg. Er reden zelfs geen bussen meer naar het olympisch dorp. Stond ik daar met mijn natte kloffie." Dankzij een lift van een Mexi caanse vrouw werd Kok naar het dorp gebracht. Maar ook hier geen arm om haar schouder. „Ik heb al leen gegeten en ben toen naar mijn kamer gegaan. Daar kwam de om slag. Ik dacht: 'Potverdomme. Voor wie heb ik me zo het rambam ge traind? Ik doe het voor mezelf, niet voor anderen'." Op de 200 meter vlinderslag kreeg de geboren Amsterdamse op 24 oktober 1968 een herkansing. „Loeizenuwachtig was ik. Van de eerste 100 meter herinner ik me helemaal niets. Ik had een com plete black-out." Halverwege haar race keerde Kok als vijfde, waarna ze bij zinnen kwam. „Ik dacht: 'Wat ben ik aan het doen? Nu moet het gebeuren'." En het gebeurde. Met een formidabele inhaalrace bleef ze de Oost-Duitse Helga Lindner net voor en werd Ada Kok olympisch kampioen. Discotheken De vlinderslagspecialiste kreeg haar gouden medaille omgehan gen door prinses Irene. „Dit ga ik vieren, wist ik meteen. Ik heb mooie kleertjes aangetrokken en ben met een leuke man de stad in gegaan. We hebben alle discothe ken gezien en ontbeten 's och tends in een warenhuis. Het was al lang licht toen ik - struikelend over de drempel - mijn apparte ment binnenkwam. Ik had aardig wat Cuba libres op. Onze ploegbe- geleidster Wil Storm vertelde dat iedereen ongerust was. Een meisje van 21 jaar dat een nacht verdwijnt in Mexico-Stad. Ja, nu ik ouder ben, begrijp ik hun bezorgdheid." Voordat Kok op het matje moest komen, stond er voor de olym pisch kampioene een persconfe rentie gepland. „Die verliep uitste kend. Ik sprak alle talen van de wereld. Met zwarte ogen, dat wel", vertelt Kok lachend. Even later kreeg ze van het NOC te horen dat ze naar huis zou worden gestuurd. „Daar is toch maar van afgezien, omdat heel de ploeg toch al twee dagen later naar huis zou gaan." PASPOORT woensdag 24 oktober 2018 GO ■4 Ada Kok is op 24 oktober 1968 op weg naar de gou den olympi sche medaille op de 200 meter vlinder slag in Mexico. Inzet: Kok krijgt de plak uit handen van prinses Irene. FOTO'S ANP, EPA, ANNEMIEKMOMMERS, Ada Kok deed in 1968 al een 'Yuri van Geldertje' Natasja Weber Hulsberg -Ada Kok (71) Geboortedatum 6 juni 1947 Geboorteplaats Amsterdam Erelijst - Ada Kok pakte op haar vijf tiende de Europese titel op 100 vlinder (1962). Ook in 1966 won ze deze titel. - Won eenmaal olympisch goud (1968, 200 vlinder) en tweemaal zilver (1964,100 vlinder en wisselslagesta fette). - Verbrak negen keer een we reldrecord op de 100 en 200 vlinder. - Werd in 1965,1966 en 1968 sportvrouw van het jaar. - Werd in 1967 wereldzwem ster van het jaar. En verder... - Ze stopte in 1969 op haar 22ste met zwemmen. - Werd in 1987 opgenomen in de International Swimming Hall of Fame. - Werkte na haar sportcar- rière voor het sportmerk Speedo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27