een gebroken scherm Dubieuze transactie in Milaan 21 Waarvan akte Hoe doet hij dat met 'dat andere geld'? Ik heb geen idee wat hij bedoelt VANNACHT DE HELE NACHT GEDRAAID IK BEN KAPOT! meer te repareren valt. „Overweeg eens een refurbished model", advi seert Stolk. „Dit zijn afgedankte smartphones die gecontroleerd, gerepareerd en schoongemaakt zijn. De toestellen zijn vaak een stuk goedkoper dan nieuwe exemplaren." Wat doe ik met mijn witgoed? Nog zo'n apparaat waar we niet zonder kunnen: de koelkast. Die is de afgelopen jaren flink zuiniger ge worden. Stolk: „Een koelkast met la bel A+ klinkt zuinig, maar gebruikt twee keer zoveel stroom als een nieu were koelkast met A+++-label. Dat komt neer op een besparing van on geveer 40 euro per jaar." Voor mensen met een kapotte koelkast van acht jaar of ouder loont het om deze te vervangen, weet Stolk. Maar dan wel voor een koelkast met drie plusjes en niet het energie slurpende Amerikaanse model. Die verbruikt 40 procent meer energie dan de gewone koel- vriescombinatie. En andere apparatuur dan? „Appa raten die afgelopen jaren niet veel 'Het Repair Café is een bijeenkomst voor en door buurtgenoten' zuiniger zijn geworden, kun je beter repareren als ze kuren vertonen of kapot zijn. Denk bijvoorbeeld aan niet al te oude wasmachines en vaat wassers met een leeftijd tot 12 jaar." Kunnen we zelf apparaten repareren? Nou en of! Zelf repareren is meestal de goedkoopste optie. Onderdelen zijn vaak eenvoudig te bestellen via internet, bij fabrikanten of lokale speciaalzaken. Verder staat YouTube vol met instructievideo's. Op websi tes als iFixit vind je reparatiehandlei dingen voor van alles en nog wat. Heb je toch liever deskundig ad vies? Dan kan Monteuropafstand.nl uitkomst bieden. Een professionele witgoedreparateur kijkt dan via Skype of Facetime over je schouder mee. De kosten hiervan bedragen VOORKOMEN IS BETER DAN REPAREREN 12,50 euro en iedere monteur-op-af- stand is aangesloten bij UNETO-VNI, de branchevereniging voor witgoed reparateurs. Voor mensen met 'twee linkerhan den' is er het klussenplatform Werk- spot.nl. Een website waar je gratis een klus of reparatie kunt aanbieden. Vakmannen geven dan een offerte en je kunt kiezen met wie je in zee wilt. Een professionele of fabrieksmon- teur inschakelen is vaak het duurst. Zo rekenen de reparateurs van Sie mens 62,50 euro aan voorrijkosten en een vast tarief van 125 euro voor de eerste 25 minuten. Hierbij zijn de kosten van nieuwe onderdelen niet inbegrepen. Een AEG-gecertificeerde servicetechnicus is met 99 euro goedkoper. Dat is inclusief voorrij- kosten, maar eveneens zonder de kosten voor benodigde onderdelen. Denk aan een Repair Café Wat te doen met minder dure of minder grote apparaten, zoals een defecte stofzuiger, magnetron of broodrooster? „Breng het naar een Repair Café", zegt Martine Postma, bedenker en oprichter van de duur zame Repair Cafés. Daarvan telt Nederland er inmiddels 450. „Het Repair Café is een repareerbijeen- komst voor en door buurtgenoten. Je laat het apparaat niet achter, maar gaat samen met de vrijwilliger aan de slag. Zo geef je een apparaat een langer leven." Een Repair Café bezoeken is gratis, maar donaties zijn welkom. „Het is dus een laagdrempelige en goedkope manier om te kijken of een apparaat nog te maken is. Lukt het niet, dan kun je altijd nog een nieuwe kopen." De man die mijn kantoor binnenstapt, heb ik niet eerder ontmoet. Maar ik weet wie hij is. Zijn reputatie is niet best. Hij is een makelaar over wie dubieuze verhalen de ronde doen. Hij komt, vertelt hij, op verzoek van zijn cliënt. Oók iemand die ik niet persoonlijk ken, maar wiens reputatie rammelt. Het is een plaatselijke handelaar in tweedehands auto's, een sjoeme laar die ook wat in pandjes rommelt. De makelaar moet voor de autohandelaar een leegstaand hotel verkopen in een naburige stad. Of ik de leveringsakte kan passeren? Toevallig ken ik dat pand. Veel soeps is het niet. Het staat ook niet voor niets al een paar jaar leeg. De loca tie, pal aan het spoor, maakt een verblijf voor hotelgasten niet bepaald aangenaam. Een koper voor het hotel is al gevonden, ver telt de makelaar. Het is 'een zakenman uit Israël'. Wat een Israëlische zakenman aan moet met een verwaarloosd hotel in een Nederlandse pro vinciestad, vertelt hij er niet bij. Maar de Israë- liër is bereid er drie ton voor te beta- |en Daar zjt het probleem, want de makelaar heeft geen ervaring met buitenlandse transacties. „Hoe zorg ik ervoor dat dat geld ook daadwerkelijk wordt be taald?" wil hij weten. Ik vertel hem over de der- dengeldrekening, waarbij de koper het geld eerst op een tussenrekening stort die bij een notaris in beheer is. Na het tekenen van de akte van levering ontvangt de verkoper gegarandeerd zijn centen. Prima sugges tie, vindt de makelaar. Maar hoe doet hij dat met 'dat andere geld'? Ik heb geen idee wat hij bedoelt. „De koper betaalt eigenlijk 6,5 ton voor het hotel, maar wil 350.000 euro contant betalen", vertelt hij. De overdracht van dat deel van de koopsom zal moeten plaatsvinden in Milaan. Bij mij gaan meteen alle alarmbellen rinkelen. Dit kan maar één ding betekenen: die 3,5 ton is zwart geld dat de koper wil witwassen en de verkoper uit het zicht van de Belastingdienst wil houden. En deze man vraagt mij, een notaris, hieraan mee te werken! Nadat ik de makelaar heb gevraagd of hij wel weet wie hij voor zich heeft en hem de deur heb gewezen - hij is nog verbaasd ook - informeer ik meteen de Financial Intelligence Unit, de in stantie die verdachte financiële transacties on derzoekt. De FIU doet nooit mededelingen over meldingen, maar ik hoor via via dat de makelaar en de autohandelaar voor verhoor zijn opgepakt. Een paar maanden later koopt een woning corporatie het hotel. Er komen studenten woningen in. woensdag 24 oktober 2018 GO ILLUSTRATIE EVERT KWOK -MARTINE POSTMA Hoe voorkom je onno dige slijtage, geef je apparaten een langer leven en bespaar je geld? Mariken Stolk van Milieu Centraal geeft drie tips. Laat de batterij van je telefoon, tablet of lap top niet helemaal leeg lopen. Dan gaat de accu meer laadcycli mee. Een slome desktop of laptop kan nieuw leven worden ingeblazen door het werkgeheugen uit te breiden of deze te voor zien van een nieuwe harde schijf, bij voorkeur SSD. Regelmatig een on derhoudsbeurt kan de levensduur van huis houdelijke apparatuur verlengen. Denk aan het schoonmaken van filters en ontkalken. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21