GELD Mixen tot je een glad goedje krijgt Gooi niet gelijk je mobieltje weg bij REPAIR CAFE 20 Test mixers Het mobieltje, de wasmachine, laptop en koelkast. We kunnen of willen niet zonder deze elektronische apparaten. Maar wat doe je als er een kapot gaat: laatje het repareren of is het tijd voor een nieuwe? Degelijk en goedkoop Het beste uit twee werelden Niet zwaar, wel retro design Pats! Daar lag-ie dan, op de grond. Mijn anderhalfjaar oude en veel re dure smart- phone, het scherm aan dig gelen. Bellen en appen ging nog, maar een filmpje kijken was door de barsten in het glas niet langer mogelijk. „Ach", zei mijn vriendin, „dat kun je vast laten maken." „Je bent gek", zei ik, boos om mijn eigen stommiteit. „Weet je niet hoe duur dat is? Bovendien mag ik over een halfjaar een nieuwe telefoon uitkie zen." Na twee jaar al een nieuwe telefoon uitzoeken is zonde, vindt Mariken Stolk van Milieu Centraal. „Niet al leen voor het milieu, want het ver vaardigen van een nieuwe telefoon kost veel energie en grondstoffen, maar ook voor je portemonnee. Je gooit namelijk een prima mobieltje weg", aldus de milieuexpert. Bovendien is het vervangen van een kapot scherm helemaal niet zo duur als velen denken, zegt Stolk. „Bij een Apple of Samsung-winkel kost het je aardig wat, maar bij een lokale telefoonzaak ben je een stuk voordeliger uit." Overweeg eens een refurbished model' m Scherm van je smartphone kapot? Overweeg een reparatie bij een lokale telefoonboer. Als we prijs lijsten van de Apple Store en de tele foonzaken Phonedokter en GSM- Reparatie Centrum naast elkaar leg gen zien we grote verschillen. Bij de eerstgenoemde betaal je voor de vervanging van een iPhone 7-scherm 171,10 euro. De Phonedokter vraagt voor dezelfde reparatie 125 euro, ter wijl het GSM Reparatie Centrum zegt het scherm voor 59 euro te repa reren. Ook voor defecte batterijen geldt dat je bij een derde partij goed koper uit bent, al zijn de prijsver schillen hier minder groot. Bedenk wel dat een lokale tele foonboer goedkoper is omdat deze meestal werkt met niet-originele onderdelen. Daardoor zijn ze vaak van slechtere kwaliteit. Zo kan een 'nepscherm' minder aanraakgevoelig zijn of de kleuren slechter weergeven dan het origineel. Vraag de installa teur daarom altijd naar de oorsprong van de onderdelen en de garantie- voorwaarden. Ren niet gelijk naar de winkel voor een nieuwe telefoon als je oude niet woensdag 24 oktober 2018 GO Roeren, kloppen, mengen, kneden... Wie graag in de keuken staat, kan niet zonder een mixer. Handig, mede dankzij accessoires als klop- garden en deeghaken. Ook meerdere snelheden leveren gemak op. De meeste mixers hebben vijf standen, op bijna elk model zit een turbostand. Maar wat onderscheidt mixer A van mixer B? Dat zit 'm vooral in het vermogen. Met een vermogen tot 400 watt meng en kneed je vooral lichte ingrediënten. Denk aan pannenkoekbeslag of slag room. Ga je wat(t) hoger in vermogen, dan kun je ook taart- en pizzadeeg glad krij gen. Wij selecteerden drie modellen. -Tom Haze Philips HR3741 Prijs: €27 Een degelijk wit met grijs design, zoals vele producten uit de Philips Viva Collec tie. Het snoer is lek ker lang. Onder het handvat zit een reliëf dat voor grip zorgt. De schuifknop om tussen de vijf snelheden te wisselen is eenvoudig met je duim te be dienen en er zit een turboknop op. De grijze knop voorop is bedoeld om de haken los te koppe len. Met een vermogen van 450 watt heeft hij genoeg power in huis om naast slag room en een luchtig cake beslag ook de bodem voor een appeltaart tot een egale mix te kneden. Prijstechnisch een toppertje. Braun HM3105 Prijs: €43 Deze handmixer heeft als extra accessoire een staaf mixer en dat zien we niet vaak. Dat doet Braun handig, want hiermee heb je het beste van twee werelden. Uit onze test blijkt namelijk: zowel het mixen met de klopgarden als het pureren met de staafmixer levert het gewenste resultaat op. Ook het zwaardere werk met de deeghaken is voor dit keuken hulpje met een vermogen van 500 watt geen probleem. Vind je die staafmixer niet zo nodig en ga je liever voor wat meer vermogen? Kies dan voor de 250 watt sterkere HM5100. Die kost je wel twee tientjes extra, maar daarmee wordt het nog wat zwaardere werk lichter. Kenwood HMX750 Prijs: €75 Vormgeving is een kwes tie van smaak, wij vin den dit een beauty, dankzij een retro, zwart design. Het is alleen V geen sterke handmixer, want met 350 watt is hij vooral geschikt voor slag room, meringue en de ge bruikelijke pannenkoekenmix Maar, dat doe je dan wel ge heel in stijl. En het iets zwaar dere werk ging 'm in onze test ook goed af. Na gebruik rol je het snoer aan het eind van het motor gedeelte op en dankzij de bijgeleverde standaard zet je zowel de mixer als de klopgarden en deeghaken als een compleet ensemble weg in je keukenkastje. Opgeruimd staat netjes. Weg ermee of repareren? KAJ VAN ARKEL -MARIKEN STOLK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20