K thema Uitstel van insulinegebruik mogelijk door 'ballonmethode' In Roosendaal verdronken militair komt uit Hoek Vandaag bij deze krant Van harte gesmurft! Walcheren Pieter van Vollenhoven en vakbonden pleiten voor onafhankelijk onderzoek naar de dood van korporaal Mark Ruben Fedde Pieterse uit Goes heeft bijnierkanker die uitgezaaid is naar onder meer zijn longen. Het is een wonder dat hij nog leeft. Dat heeft hij te danken aan immuuntherapie. Tot voor kort moesten Zeeuwse patiënten daarvoor naar het Erasmus MC in Rotterdam. Een vermoeiende reis. Maar nu kunnen die mensen gewoon bij het ADRZ in Goes terecht. De Smurfen bestaan 60 jaar I da's hart klopt in een ander m Vijftig patiënten van onder meer het Amsterdam UMC kregen een slangetje met camera ingebracht via de mond, dat in het begin van de dunne darm (twaalfvingerige darm) terechtkwam. Op die plek werd een ballonnetje opgeblazen, gevuld met heet water. Door de warmte schroeide het slijmvlies in de dunne darm weg. Het nieuwe slijmvlies, dat binnen een tot twee weken terug was, zorgde voor een verbetering van de bloedsuiker- spiegel, waardoor de patiënten géén insuline hoeven te spuiten. Jubelstemming De Amsterdamse wetenschappers presenteerden gisteren hun studie resultaten op een congres in Wenen en zijn naar eigen zeggen in 'voor zichtige jubelstemming'. Jacques Bergman, hoogleraar en maag-, darm-, leverarts aan het Amster dam UMC: „Door deze behandeling kan het gebruik van insuline wor den uitgesteld of misschien wel worden voorkomen. Dat is veelbe lovend." Zelfs een jaar na de ballon behandeling - die ongeveer een uur We zijn in een voorzichtige jubelstemming. Dit is veelbelovend duurt - is bij 90 procent van de pa tiënten de ziekte stabiel. Zij slikken nog wel dagelijks medicijnen, maar door de lagere bloedsuikerspiegel lopen zij bovendien minder kans op hart- en vaatziekten, nierfalen, blindheid en gevoelloosheid in handen en voeten. Grensgevallen De nieuwe vinding lijkt in eerste instantie geschikt voor zo'n 70.000 'grensgevallen': patiënten die nu al pillen slikken, maar inmiddels een zo hoog bloedsuikergehalte hebben dat ze op korte termijn insuline moeten gaan spuiten. Een nieuwe internationale studie onder hon derd patiënten moet dit resultaat nog eens bevestigen. Momenteel hebben een miljoen Nederlanders diabetes type 2, onder wie 700.000 patiënten die nog géén insuline spuiten. De professor hoopt dat deze groep in de toe komst nooit een naald in been of buik zal hoeven steken. Mogelijk kan zelfs een deel van de insuline- spuiters van hun dagelijks prik- beurt worden verlost na de ballon behandeling. Ook hier doet hij - als enige in de wereld - onderzoek naar in klein studieverband onder zes tien patiënten. P7 16°C Nieuwsmedia ZEELAND 2 FOTO MARCELLE DAVIDSE Jaarlijks sterven 150.000 Nederlanders: hoe ga jij om met de dood verloor Ada, zij uw. Pieter dankt Darktourism I De uitvaart van Johan (31) -y i 'Ik had al dood moeten zijn' Nieuwe behandeling diabetes Wetenschappers hebben een behandeling gevonden waar door diabetespatiënten (type 2) mogelijk niet meer hoeven te spuiten. Het Amsterdamse on derzoek biedt hoop aan hon derdduizenden Nederlanders. Hanneke van Houwelingen Amsterdam —Amsterdamse wetenschappers woensdag 24 oktober 2018 Vooral oosten bewolkt pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1