<D O O 18 De rente blijft nog heel lang heel laag, vrezen economen en de Europese Centrale Bank. En dat heeft vergaande consequenties. WERKPLEK ONDER HOOGSPANNING T Kort Nederland en Zweden willen duikboten gaan bouwen Damen Shipyards gaat samen met het Zweedse Saab een nieuwe onderzeeër ont wikkelen als mogelijke vervanger voor de Walrus-klasse van de Nederlandse marine. De Nederlandse scheepswerf en het Zweedse defensiebedrijf willen de duikbo ten in delen in Zweden gaan maken. Die worden dan vervolgens in Vlissingen geas sembleerd. Voor de nieuwe duikboten ma ken beide bedrijven gebruik van de inzich ten die Saab opdeed bij het ontwerpen van de Collins-klasse onderzeeërs van de Aus tralische marine. Ook de Zweedse A26 en de upgrade van de Zweedse Gotland dienen als voorbeelden. Europese milieuprojecten komen niet van de grond Twee omvangrijke EU-programma's (voor de afvang en opslag van koolstofdioxide en voor hernieuwbare energiebronnen zoals zonlicht en water) zijn zo goed als mislukt. Alleen de 255 miljoen euro die in offshore windenergie werd gestoken, heeft positief bijgedragen aan de sector, stelt de Europese Rekenkamer in een rapport. Veel projecten werden voortijdig ingetrokken of niet afge rond. In totaal werd bijna 2 miljard euro in de projecten gestoken. Laatste Belg uit directie De directie van Ahold Delhaize kent vanaf eind deze maand geen Belgen meer. De laat ste Belg, Mare Croonen, vertrekt en wordt niet vervangen. Dit is opmerkelijk, omdat het samengaan van het Nederlandse super marktconcern met het Belgische Delhaize erg gevoelig lag bij de zuiderburen. Op de vraag of het niet vreemd is dat er nu geen Belgen meer aan het roer staan, antwoordt het concern: „We zijn een internationaal be drijf. 60 procent van onze omzet komt uit de VS. Ons directiecomité is internationaal sa mengesteld." De directie telt na het vertrek van Croonen nog zeven leden: drie Neder landers, twee Britten en twee Amerikanen. In de raad van commissarissen zitten nog wel twee Belgen Flitsen Ahold Delhaize Unilever DSM Altice Europe Afgelopen week hield Peter Praet, de hoofdeconoom bij de Europese Centrale Bank, een toespraak over de gevolgen van de toenemende vergrijzing. En dat was een somber verhaal. Door de vergrijzing komen er minder nieuwe werknemers bij en dat zorgt voor een lagere economische groei. Dat wordt versterkt door het feit dat door diezelfde vergrijzing mensen meer van hun inkomen sparen voor hun pensioen. Dat zorgt voor minder uitgaven. De overheid zou de groei kun nen aanjagen door de uitgaven te vergroten. Dat is wat veel landen de afgelopen crisis ook deden. Maar die weg lijkt nu afgesloten, constateert Praet. Veel landen zit ten al tot hun nek in de schulden. Bovendien moeten landen juist bezuinigen om de toenemende kosten van de vergrijzing te kun nen betalen. De uitgaven aan ge zondheidszorg zullen stijgen en er moet meer aan pensioenen wor den uitgekeerd. Weinig groei, dus weinig infla tie. Dat betekent dat de rente ook laag blijft, verwacht Praet. Hij voorziet dat we nog zeker tien jaar lage rentes zullen houden. En dat heeft weer consequenties op tal van terreinen. Het is bijvoor beeld slecht nieuws voor de pen sioenen. Die worden al jaren niet meer verhoogd vanwege de lage rente. De kans is groot dat een aanpassing er ook de komende ja ren niet of nauwelijks in zit. De negatieve gevolgen voor spaar ders zijn eveneens overduidelijk. Rendement maken met spaargeld kan de spaarder gevoeglijk op zijn buik schrijven. Praet waarschuwt nog voor veel verdergaande consequenties. De centrale bank bestreed tot nu toe economische recessies door de rente te verlagen. Een lagere rente maakt lenen goedkoper en dat leidt weer tot extra investeringen. Die jagen de economische groei weer aan. Nu de rente al laag is en blijft kunnen centrale banken de economie niet meer stimuleren met renteverlagingen. „Dat bete kent dat de recessies langer zullen duren en dieper zullen zijn dan tot nu toe", waarschuwt de hoofdeco noom. „En het economisch herstel zal kleiner zijn en minder lang du ren", voegt hij er nog aan toe. Nieuw geld Tijdens de laatste crisis bleek al hoe moeilijk het is de economie weer aan te jagen. Zelfs met nega tieve rentes trok de groei nauwe lijks aan. Daarop besloot de ECB de geldpers aan te zetten en hon derden miljarden aan nieuw geld in de economie te pompen. „Maar dat extra geld bijdrukken is lang niet zo effectief als het rentewa pen", zegt Bert Colijn, econoom bij ING. „Al met al hebben cen trale banken minder mogelijk heden de volgende recessie te be strijden." Colijn vreest ook voor een lang durig lage rente. Als oorzaak voor de lage groei wijst hij op de stag nerende arbeidsproductiviteit. „Als je niet kunt groeien door ex tra handjes in te zetten, moet je groeien door met hetzelfde aantal mensen meer te produceren. Maar juist die productiviteit stijgt al ja ren nauwelijks meer. Het beeld is dat dankzij de smartphone en de VERVANGER VOOR WALRUS-KLASSE 2 MILJARD EURO GAAT IN ROOK OP VERANDERING BIJ SUPERMARKTCONCERN BMW roept in Nederland nog eens 20.000 dieselauto's terug. Afgelopen zomer moesten al 6500 auto's naar de garage. In augustus kwam aan het licht dat bij bepaalde modellen de koeler van de uitlaatgasrecircu latie kan lekken, wat in het uiterste geval tot brand kan leiden. Bedrijven zijn hun rekeningen weer later gaan betalen. Gemiddeld deden ze er 0,7 da gen langer over om te betalen en moesten hun leveranciers 40,6 dagen wachten op hun geld, blijkt uit onderzoek van Graydon. O •m Het supermarkt concern was de grootste stijger in de AEX. woensdag 24 oktober 2018 GO De soepfabrikant scoorde nog net een plusje. De meeste andere bedrijven noteer den een min. Het chemie concern deelde in de algehele beursmalaise. De Franse kabelaar sloot de rij in de AEX. O c Hoe lager de hoe groter Peet Vogels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18