14 Een expeditie van toeristen en wetenschappers vertrekt volgend jaar naar het wrak van de Titanic om er een 3D-model van te maken, voor het te laat is. Bacteriën zijn het wrak in hoog tempo aan het verteren. Het verhaal is bekend: op 14 april 1912 voer de Tita nic tijdens zijn maiden trip tegen een ijsberg en zonk. Het wrak zou pas in 1985 worden teruggevonden. Het ligt ongeveer 600 kilometer voor de kust van Newfoundland (Canada), op een diepte van 3,8 kilometer. Ze ker 1500 mensen zijn bij de ramp omgekomen. „Minder bekend is dat er nu meer leven aan boord is dan toen het schip nog trots de golven doorkliefde", zegt Lori Johnston, een microbiële eco loog die de resten van de Titanic al zes keer heeft bezocht. „Het wrak is bezaaid met roestvormende bacte riën die het in hoog tempo verslin den. Ze eten per dag zo'n 180 kilo van het schip op. Dat betekent dat het over twintig a vijftig jaar niet eens meer als wrak herkenbaar zal zijn." OceanGate, een privéonderneming met een kleine vloot bemande duik boten, vindt het doodzonde dat het wrak van de Titanic zomaar zou ver dwijnen. Van eind juni tot half au gustus 2019 willen ze met lasers, so- nar en geavanceerde beeldvormings technieken een perfect 3D-model van het schip maken. Daartoe wor den teams ingezet van telkens negen personen, samengesteld uit zowel wetenschappers als kapitaalkrachtige burgers. 'Toeristen' die met OceanGate naar de Titanic willen reizen, moeten na melijk eerst hun bankrekening plun deren. Een ticket voor de elfdaagse expeditie kost ongeveer 100.000 euro. Ironisch genoeg is dat het he dendaagse equivalent van wat passa giers in 1912 moest ophoesten voor de overtocht in de eerste klasse. Het micro-organisme dat het wrak van de Titanic verslindt, werd pas in 2010 ontdekt door een groep onder zoekers onder leiding van Henrietta Mann van Dalhousie University. Het bleek om een soort te gaan die tot dan toe volslagen onbekend was voor de wetenschap. De onderzoekers doopten de bacterie naar het schip waarop zij werd aangetroffen: Halo- monas titanicae. Extremofiel Halomonas titanicae is een zogehe ten extremofiel: een bacterie die kan overleven in op het eerste gezicht on waarschijnlijke omstandigheden. Pikzwart zout water, bijvoorbeeld, op een diepte van bijna vier kilometer waar een immense druk heerst. De halomonasbacterie komt overigens ook voor aan de oppervlakte, in het barre milieu van zoutmeren. De on derzoekers kwamen erachter dat de bacterie gebruikmaakt van de stof ec- toïne, dat een beschermde laag vormt rond de bacterie. De Titanic is lang niet het enige wrak dat zo snel door bacteriën wordt opgegeten. Zo zijn er duizen den schepen op de zeebodem. „Of het nu een houten driemaster uit de 19de eeuw is of een oorlogsschip van metaal uit de Tweede Wereldoorlog", zegt maritiem archeoloog Melanie Damour. „Zodra een schip zinkt, wordt het door micro-organismen overwoekerd. Ze vormen een kleve rige substantie die we 'biofilm' noe men. Het is een gedroomde biotoop voor koralen, sponzen en weekdie ren, die dan weer grotere zeedieren aantrekken. Het wrak verandert in een kunstmatig rif, dat een veelheid aan leven herbergt." Ijspegels Sommige bacteriën - zoals Halomo nas titanicae - hebben een voorkeur voor metaal, terwijl andere liever hout eten. Ze vormen structuren die lijken op ijspegels of stalagmieten. Uiteindelijk zullen alle scheepswrak ken verdwijnen, hoewel dat proces bij sommige sneller gaat dan bij an dere. Soms vormen de bacteriën een Er is nu meer leven aan boord van de Titanic dan toen het nog trots de golven doorkliefde laag die het wrak tijdelijk tegen cor rosie beschermt. Veranderingen in het milieu, zoals een ramp met een olietanker, zullen de aftakeling dan weer bespoedigen. Een enkele keer vind je nog een scheepswrak uit de veertiende eeuw voor Christus, maar zo lang zal het bij de Titanic dus niet duren. Over hooguit enkele tiental len jaren zal het schip volledig 'gere cycled' zijn en voortleven in de licha men van miljoenen zeedieren en - planten. Niet iedereen vindt het echter oké dat de Titanic een soort wetenschap pelijk pretpark wordt. Veel nabe staanden van de opvarenden ervaren een bezoek aan het wrak als een vorm van grafschennis. Maar volgens Mark Bauman, de ceo van het bedrijf dat voor OceanGate de beeldvorming zal verzorgen, weegt dergelijke teer gevoeligheid niet op tegen de enorme mogelijkheden: „Het resul taat, na verwerking van de gegevens door een vloeistofgekoelde super computer, zal een 3D-model zijn in ultrahoge resolutie. Dat wordt adem- benemender dan alles wat je op dat vlak al gezien hebt. We beginnen met de boeg en het achterdek. Het zal ons jaren kosten om de binnenkant in kaart te brengen. Maar het resultaat zal maand na maand verbluffender worden. We zullen zelfs in staat zijn om de schade te volgen die de bacte riën aanrichten. Later gaan we daar virtual reality apps van maken en het model verwerken in videogames. Dan kun je thuis van achter je com puter zelf door de Titanic zwem men." woensdag 24 oktober 2018 GO De Titanic ligt op een diepte van 3,8 kilometer op de zeebodem voor de kust van Newfound- land, Canada. FOTOGETTY Bacteriën eten per dag 180 kilo van de Titanic op Jean-Paul Mulders Brussel - Ecoloog Lori Johnston Het laatst bekende beeld van de Titanic. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14