Met restaurantmuziek van Abba en Queen zit fooienpot snel vol 12 Hoe krijg je de plof kip op het menu in het Europees Parlement? Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren vertelt. „Toch mooi dat één lid het verschil kan maken." Frankrijk zegt tolpoorten adieu SUCCES EENMANSFRACTIE Frankrijk wil de tolpoortjes vervangen door een automa tisch systeem zoals in Portu gal of Noorwegen. Reizigers hebben dan een tolkastje no dig of moeten zich online re gistreren. Tolpoorten veroorzaken op stoppingen en dus ook vertra ging en extra milieuvervui ling. Om het verkeer vlotter te laten doorstromen wil de re gering ze allemaal laten ver wijderen, zo meldt Autogids.be. Ze moeten wor den vervangen door télépé- age-systemen, ook wel be kend a 1 sfreeflow -systemen. Deze oplossing maakt het mogelijk om te 'betalen' ter wijl er gewoon wordt gere den. Detectiepoorten herken nen gebruikers via de kente kenplaat. De beheerders kun nen de eigenaar of bestuurder van het voertuig identificeren via een tolkastje, via online geregistreerde contactgege vens, met een 'vignet' of met een prepaid-kaartsysteem. Wel wordt de boete van 35 euro voor fraude of doorgang zonder betaling verhoogd, omdat het risico op zwartrij den groter is zonder fysiek obstakel. Wim Koks respect volle leiderschap en zijn vermogen om consensus tot stand te brengen, zou een model moeten zijn voor het oplossen van de problemen in de wereld van vandaag Inspectie ontrafelt schijnconstructies Bij het onderzoek naar schijn constructies heeft de Inspec tie SZW tussen januari 2014 en mei van dit jaar in 61 over tredingen geconstateerd. Daarbij ging het onder meer om verzonnen dienstverban den en onwenselijke toestan den in de 24 uurszorg. Bij het onderzoek richtte een speci aal team zich vooral op bedrij ven die bewust de regels ont doken. Via ingewikkelde con structies probeerden ze de kosten van arbeid te verlagen. Verzetsgroep ontbonden Ongelukstrein reed te snel Moordenaar toch de cel in Ik had vier jaar geleden niet verwacht dat we zo toon aangevend zouden zijn op het gebied van dierenwelzijn Blijkens onderzoek van de Uni versiteit van Innsbruck kan het zomaar 4 euro fooi per maaltijd schelen als er feelgoodmuziek wordt gedraaid tijdens het diner. Voorbeelden van muziek die klanten vrijgeviger maakt zijn de meeste nummers van ABBA en de hits Uptown Girl van Billy Joel en Don't Stop Me Now van Queen. Deze spreken met name oudere klanten aan. Zij bleken na de maaltijd vrijgeviger dan wanneer neutrale achtergronddeuntjes werden gedraaid, aldus de Oos tenrijkse onderzoeker Annika Beer. Nostalgische nummers als bijvoorbeeld Back To Black van Amy Winehouse leverden ook extra fooigeld op, maar wel min der dan de upbeat hits. Je zou verwachten dat vooral de kwaliteit van het eten de hoogte van de fooi bepaalt, maar kenne lijk zijn er subtiele manieren om de klant te beïnvloeden. Sfeer speelt een grote rol en die kan aangenamer worden door de mu ziekkeuze. „Opgewekte muziek maakt mensen blij en hoe beter de stemming, hoe meer fooi ze geneigd zijn te geven", aldus Beer. Voor het onderzoek werden 277 maaltijden gevolgd in een van de betere restaurants van Innsbruck. Gemiddeld kost daar een diner met drank 100 euro per persoon. De gemiddelde fooi bedraagt 10 euro. Maar dat bedrag bleek dus variabel en steeg met 4 euro in re latie tot de gedraaide muziek. het toch op de agenda komt? Als je in Brussel je punt wil maken, heb je twee mogelijkheden: schrifte lijk of mondeling. „Dat eerste wilde ik niet", zegt ze. „Je krijgt al heel snel een vaag en nietszeggend antwoord." Mondeling dus. Ook daar zijn weer verschillende mogelijkheden voor. Hazekamp koos ervoor om 38 leden van verschillende fracties te verza melen (het reglementaire minimum) en gezamenlijk een mondelinge vraag in te dienen. Te druk Daarna, om het nog ingewikkelder te maken, moeten de gezamenlijke fractievoorzitters van het parlement het onderwerp op de agenda zetten. De eerste poging, vóór de zomer, mislukte. Officiële reden: 'Te druk'. Officieuze reden, volgens Hazekamp: „De christendemocraten, de libera len en de conservatieven zien het niet zitten om iets over dieren be spreekbaar te maken." En tweede poging volgde, met wat meer druk, en als uitkomst het debat op 4 ok tober. „Maar ja, als je het parlement een half uurtje laat praten over plofkippen, is het vrij zinloos als je ver volgens met z'n allen geen standpunt inneemt." Dus moest er een re solutie komen. Maar ook dat is weer ingewikkeld. Je kunt als parle mentslid een agendapunt toe voegen, en dat moet dan gebeuren om 17.00 uur bij het openen van de Alleen is ook maar alleen. Maar soms ben je niet in je eentje. Met handig manoeuvreren kun je het zomaar voor elkaar krijgen dat er voor het eerst in de ge schiedenis op initiatief van het Euro pees Parlement wordt gedebatteerd én gestemd over een kip, met als toe tje mogelijk een resolutie. Dat ging zo: het was op Dierendag en Anja Hazekamp stond op van haar parlementszetel, hield een foto van een zielige, veel te zware kip omhoog en zei: „In Nederland noemen we dit een plofkip." In 1 minuut en 12 secon den introduceerde ze ook nog het woord 'kiloknaller', somde ze de kwalen van de kuikens op ('Ze wor den kreupel, krijgen voetzweren, ge wrichtspijn en hartfalen'). Ze pleitte voor een verbod op snelgroeiende kippenrassen en vroeg om meer ruimte, frisse lucht en daglicht voor de dieren. Dit lijkt eenvoudig, maar dat is het nier. Anja Hazekamp (50) zit nu meer dan vier jaar in het Europees Parlement voor de Partij voor de Dieren, en als haar één ding duide lijk is geworden, dan is het dar 'de mensen hier niet begaan zijn met dierenwelzijn'. „Alleen: niemand wil het hardop zeg gen, want iedereen weet donders goed dar de kiezers her wél interessant vin den." Dus hoe zorg je er dan voor dat woensdag 24 oktober 2018 •PC PARIJS Bill Clinton, oud-president van Amerika staat stil bij het overlijden van Wim Kok. DEN HAAG Door een grote brand op een varkensbedrijf aan de Pan nenhoef in Heusden (bij Asten, Noord-Brabant) zijn gisteren zo'n vierduizend biggen gedood. 4800 varkens (vooral big gen) in twee andere stallen konden worden gered, fotoanp DOORN De Stichting Sa menwerkend Ver zet 1940-1945 (SSV), de koepel van organisaties van voormalig ver zetslieden en ver volgingsslachtof fers, is definitief ontbonden. Van de zeven bij deze stichting aangeslo ten organisaties waren de meeste al opgeheven we gens vergrijzing. De NFR, met 56 leden, gaat door zolang dit nog lukt. RABAT Het ongeval met een trein, afgelo pen week in Ma rokko, is vermoe delijk veroorzaakt door te hoge snel heid. Volgens justi tie reed de trein 158 kilometer per uur, waar 60 was toegestaan. HAARLEM Een nu 43-jarige man die in 2002 bij verstek wegens moord in Haarlem werd veroordeeld tot achttien jaar cel, moet die hele straf alsnog in Tur kije uitzitten. Am sterdammer Ertan K. was daar na de moord in 1999 naartoe gevlucht. Zijn slachtoffer was de 17-jarige Hakim Ryani. Hij zou met de vrien din van K. in bed hebben gelegen. Vernuftig spel —Anja Hazekamp, Europarlementariër Partij voor de Dieren Tip voor restaurants: zorg er voor dat er opbeurende mu ziek van Abba of Queen wordt gedraaid, want dan geven de klanten meer fooi aan de obers. Bob van Huët Innsbruck BRAND VARKENSSTAL Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12