Rij-examinatorzei 1700 keer: 'Stop, dit heeft geen zin' Kidnapper Insiya 'sukkel' Militair overlijdt na ongeval tijdens oefening in zwembad 5 hergebruikt materiaal moeten be staan. Veel fabrikanten hebben hier voor hun medewerking al toegezegd. Wat de sigarettenfdters betreft, moet de helft in 2025 vervangen zijn door milieuvriendelijk materiaal, en 80 procent in 2030. De bedoeling is dat uiteindelijk alle filters worden vervan gen. De groene oppositie in het parle ment is blij met het voorstel. „Zeker omdat de plasticindustrie hoofdzake lijk aan onze kant staat", zegt Margrete Auken. „En ook omdat de Oostenrij kers hiermee heel graag eind dit jaar hun voorzitterschap van de EU willen afsluiten." Als het Europees Parlement morgen instemt met het voorstel, en die kans is groot, dan gaat het vervolgens naar de Raad van Ministers. Daarin is elke EU-lidstaat vertegenwoordigd met de minister die dit onderwerp in zijn of haar portefeuille heeft. Als de Raad ak koord gaat, is het wetsvoorstel defini tief goedgekeurd. Het verbod zal dan op zijn snelst in 2021 van kracht wor den. Het lijkt onvoorstelbaar dat de rij- examinator al na een paar kilometer zegt: 'Stop! Dit is levensgevaarlijk', maar het gebeurt steeds vaker. Tot en met september hebben exami natoren al 1679 autopraktijkexa- mens afgebroken. „Omdat de kandidaat een direct gevaar vormde voor zichzelf, de meerijdende instructeur, de exami nator en het overige verkeer. Het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) verwacht dat zo'n kandidaat minimaal zes weken no dig heeft om het gewenste gedrag aan te leren", zegt Nathalie Dingel- dein van het CBR. De kandidaten die een ingreep krijgen, snappen niets van ver keersveiligheid. Ze voegen met een slakkengangetje in op de snelweg, snijden medeweggebruikers en voorrangsregels zijn multiplechoi- cesituaties. In juli kondigde het CBR al aan dat er een verplichte wachttijd aan zat te komen. „Het aantal ingrepen is sindsdien alleen maar opgelopen, ook omdat onze examinatoren toen beter doorhadden dat ze het exa men niet hoeven af te maken als het niet veilig is. Eerst zaten we op 130 ingrepen per maand. Nu al op 180." De zes weken wachttijd is geen straf. Het CBR zegt dat die tijd mi nimaal nodig is om de potentiële brokkenpiloten op een niveau te krijgen waarbij ze überhaupt kans hebben het roze pasje te bemachti gen. Brancheorganisatie Vereniging Rijschool Belang sprak eerder de hoop uit dat door de maatregel de beunhazen in de branche de klap pen krijgen. Er zijn rijscholen die pakketten verkopen waarbij je na vijf lessen al een examen doet, ter wijl de wachttijden al zo lang zijn. „De maatregel van een langere wachttijd is ook bedoeld als steun in de rug voor rij-opleiders, als kan didaten en/of hun ouders druk uit oefenen om te vroeg op examen te gaan. Bijkomend voordeel in deze tijd van economische groei en lange wachttijden is dat de beschikbare examencapaciteit niet onnodig wordt gebruikt door kandidaten die nog niet klaar zijn voor het exa men." Gemiddeld haalt de helft het rij examen niet. Volgens het CBR kan het slagingspercentage omhoog als de opleiding beter is. „Niemand wil minimaal zes weken wachten voor dat hij weer rijexamen kan doen. Dus zullen kandidaten beter voor bereid naar het examen komen, waardoor het percentage afgebro ken autopraktijkexamens kleiner zal worden." Er zijn grote regionale verschillen in succes bij het rij-examen (zie ta bel hieronder). In Noord-Holland breekt de rij-examinator het vaakst het examen af. Limburgers lijken goed geschoold, ze slagen vaker dan gemiddeld. De cijfers zijn over de eerst negen maanden van het jaar. ROOSENDAAL De militair die vorige week bij een oefening van het Korps Commandotroe pen in een zwembad onwel werd, is overleden aan zijn ver wondingen. Het gaat om een korporaal. Het ongeval gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag in zwembad De Stok in Roosen daal. Wat er precies is voorge vallen, is nog onduidelijk, maar collega's zagen dat hij in het wa ter onwel werd en belden de hulpdiensten. Een traumaheli kopter is ter plaatse geweest om hem zo snel mogelijk naar het ziekenhuis te brengen, maar de militair is later alsnog aan zijn verwondingen overleden. De marechaussee heeft een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. Het is de tweede keer dat het Korps Commandotroepen een militair verliest tijdens een oe fening. Op 22 maart 2016 over leed commando Sander Klap tij dens een schietoefening in het schiethuis Ossendrecht. Hij werd per ongeluk geraakt door een kogel van collega. Later bleek dat met het schiethuis van alles mis was. Duidelijk werd ook dat de zaak zonder vader Shehzad Hemani, het brein achter de kidnap, nog heel lang gaat duren. Insiya Hemani werd twee jaar geleden in Amsterdam op klaar lichte dag ontvoerd en naar India gebracht. Slechts twee van de zes vermeende kidnappers kwamen gisteren bij de inhoudelijke be handeling van hun zaak opdagen. Twee anderen hebben hun deel name aan de ontvoering niet aan hun werkgever verteld. Ze vrezen voor hun baan als ze in de recht bank verschijnen. De vijfde is spoorloos en de zesde verdachte Peuter werd twee jaar geleden ontvoerd en naar India gebracht durfde gisteren ook niet. Willem V. (54) was er gisteren wel. Bij de ontvoering van Insiya bestuurde hij de vluchtauto en hij belde aan bij het huis waar Insiya was, met de smoes dat hij van de sociale dienst was. Toen Insiya's oma opendeed, sloegen andere man nen toe en namen de peuter mee. Willem V. (54) zei gisteren dat hij 'in de luren is gelegd' door de vader van het meisje, de rijke In diase zakenman Shehzad Hemani. Die zou het brein achter de kidnap zijn. Shehzad Hemani had een si tuatie geschetst waarin hij recht zou hebben op het kind, en gezegd dat er weinig problemen zouden ontstaan met de politie als het kind zou worden teruggehaald. Willem V. zegt dat hij 's avonds schrok toen hij een Amber Alert zag. Ik vind mezelf een ongeloof lijke sukkel." De ouders van Insiya Hemani zijn al jaren in een vecht- scheiding verwikkeld. dinsdag 23 oktober 2018 GO in onze v> - De 'vangst' van een dagje jutten begin dit jaar bij de monding van de Theems in Londen. Voor talloze vogelsoorten is het een belangrijk voed- selgebied. FOTO GETTY IMAGES Het CBR laat mensen bij wie het rijexamen wordt afgebroken omdat ze er niets van bakken minimaal zes weken wachten voordat ze weer een poging mogen doen. De maatregel gaat maandag 29 oktober in. Ton Voermans Rotterdam Rijexamens Afbreek- en slaagpercentage Afgebroken Slaagkans N-Holland 1,20/0 48,0% Z-Holland o,7 43,9 Utrecht 0,5 50,3 N-Brabant o,4 50,1 Flevoland o,3 52,9 Gelderland o,3 52,8 Drenthe o,2 54,3 Limburg 0,2 57,7 Overijssel o,2 55,6 Zeeland 0,2 51,1 Friesland o,1 51,5 Groningen o,1 51,9 Totaal 316.705 examens Op dag één van de rechtszaak tegen zes verdachten die peu ter Insiya Hemani ontvoerden, toonde één verdachte spijt. Wil lem V. (54) schold zichzelf zelfs uit. Victor Schildkamp Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5