Goes test gebouwen op toegankelijkheid ZLM legt veiligheidspark aan naast hoofdkantoor 7 Peelandmars levert3000euro op voor'Job' BIETENTOCHT AANGEMEERD IN YERSEKE Krijg nou bieten! Met haar armen gespreid laat Lianne van der Giessendetekstop haar trui zien in de haven van Yerseke. De Rotterdamse maakt maar eens een wandelingetje langs de 25 schuiten die net als zij meedoen aan de jaarlijkse Bietentocht. Stuk voor stuk liggen de platbodems gisteren aan het einde van de middag aangemeerd in Yerseke. Vertrokken uit Steenbergen. Via het Volkerak en de Krammersluizen zijn ze tussen Tholen en Schouwen door gevaren en aangemeerd in Yerseke. Etappe één van een tocht die voor de twintigste keer gevaren wordt en waar het vooral om de nostalgie en gezelligheid draait. Neem nou 't Immetje. Een klei nere schuit waar nét de scheeps- bitter uit het ruim wordt gehaald. Varend onder Jamaicaanse vlag ('Maar eigenlijk komen we uit Brielle') is de boot versierd in de zelfde stijl. De bieten aan boord zijn omgedoopt tot 'wietbieten'. 'Don't worry, biet happy', leest een bordje aan boord. „Als we 's ochtends wegvaren hebben we rastapruiken op", grinnikt Ma- riska. Vanaf de buurboot stappen mensen zó over aan boord van 't Immetje. Even een borreltje doen. Het zou zomaar eens een kans hebber kunnen zijn voor de eerste prijs van de Bietentocht, dit jaar. De organisatie geeft namelijk pun ten voor ludieke acties en dus komt het regelmatig voor dat er kleurrijke deelnemers of boten meevaren. Daarnaast gaat het er niet zozeer om wie het snelste vaart. De uitdaging zit 'm er vooral in om zo traditioneel mogelijk te varen. Op de motor varen levert bijvoorbeeld strafpunten op. Straffe wind Verdeeld over vier etappes krijgen de boten op die manier (min)pun- ten. Vandaag wordt het wel een uitdaging, weet Mariska. De weer berichten voorzien een straffe wind tegen, terwijl die gisteren nog vol in de zeilen stond. Op weg naar Zierikzee moet dan ook nog de Zeelandbrug gepasseerd wor den. „Daar heb je hele heftige gol- De uitdaging zit 'm er vooral in om zo traditioneel mogelijk te varen. Dus zonder motor. ven en stroming", zegt haar buur vrouw Christine. Maar als het aan de vrouwen ligt, blijft de motor uit. Hoe gaan ze dat dan oplossen? „Opkruisen", zegt Mariska stellig. In landrottentaal: flinke zigzagbe wegingen maken om tegen de wind in vooruit te komen. Het zeil moet dan wel om en om in een an dere richting draaien. Christine: „Dat is hard werken. Dan ben je dus wel even bezig." De Bietentocht is in 1999 in het leven geroepen. Platbodems varen met symbolische hoeveelheden bieten die elke morgen gebracht worden en aan boord genomen worden in een rieten mand. Oor spronkelijk was Steenbergen de eindbestemming, maar vanwege de kleine haven daar is die ver plaatst naar Willemstad. Daar ko men de schuiten donderdag aan, nadat ze eerst Zierikzee (vandaag) en Dintelmond (morgen) hebben aangedaan. WISSENKERKE De eerste Peel andmars 'nieuwe stijl' heeft 3.000 euro opgebracht voor het goede doel. Ook heeft de organiserende Rotaryclub Goes-De Bevelanden bekendgemaakt dat de Noord-Be- velandse wandeltocht volgend jaar een vervolg krijgt. De Rotaryclub besloot de op brengst te doneren aan de stichting Jarige Job, die ervoor zorgt dat ou ders die het niet zo breed hebben toch een kinderfeestje kunnen or ganiseren voor hun jarige kind. De cheque is gisteren aan de stichting overhandigd. De Peelandmars was lange tijd een jaarlijkse traditie waarbij tientallen mensen rond Noord-Beveland liepen. GOES ZLM Verzekeringen gaat naast het kantoor in Goes een veiligheidspark aanleggen waar onder meer trainingen gegeven worden in het kader van verkeersvei ligheid. Daarvoor heeft de verzeke raar het pand van Venduhuis De Jager (naast de nieuwe Gamma) en het naastgelegen woonhuis aangekocht. Deze panden worden gesloopt om plaats te maken voor het vei ligheidspark en een instruc tieruimte. Op het terrein worden in de toekomst allerlei activiteiten gehouden, waaronder cara van- en motortrainingen, verkeersdagen voor senioren en cursussen veilig rijden met de scootmobiel of de e- bike. Het wordt ook geschikt gemaakt om schoolkinderen les te geven over verkeersvei ligheid. ZLM zegt met het veiligheidspark meer invul ling te willen geven aan haar maatschappelijke functie. Een klein deel van het terrein wordt overigens ook benut voor extra kantoorruimte. De verzekeraar is momenteel te krap behuisd. Bij ZLM wer ken meer dan 250 mensen. GOES Zijn stembureaus en ge meentelijke gebouwen wel goed toegankelijk met een rolstoel? De gemeente Goes laat het in kaart brengen door de onderneming On gehinderd. Het bedrijf is opgericht door Ge- rard de Nooij, die op zijn 23ste een dwarslaesie opliep bij een motor ongeval en nu in een rolstoel zit. Ongehinderd gaat voor de ge meente Goes 22 stembureaus en 33 gebouwen als scholen, buurthui zen en sportkantines controleren op toegankelijkheid. Het college wil daar de komende twee jaar ruim 60.000 euro voor uittrekken. Van de 2 ton die eerder is gereserveerd om de toegankelijk heid te vergroten blijft dan nog ruim 135.000 euro over om daad werkelijk aanpassingen te doen aan gebouwen. Website Overigens is de twee ton bedoeld voor de toegankelijkheid in brede zin. Het gaan ook om de website en de manier waarop mensen met een beperking worden geholpen door bijvoorbeeld de medewerkers van de publieksbalie en sociale zaken. Voor dat laatste komen cursussen. Onlangs vond in Goes al een On- gehinderd-testdag plaats, waarbij mensen in een rolstoel de toegan kelijkheid van een aantal gebouwen onder de loep namen. r;iu7iiirnjl dinsdag 23 oktober 2018 Nostalgie en gezelligheid Michiel Bouwman Yerseke De deelnemers aan de Bietentocht liggen voor anker in Yerseke. marcelledavidse 't Immetje, met Jamaicaanse vlag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52