Waterschap: 'We kappen niet zomaar bomen' 5 de gemeente een grote stinkende Connexxion-bus liet rijden op het smalle fietsweggetje, werd ze link. De bus heeft er drie dagen gere den." Lubbers maakte het in de ogen van de gemeente Schouwen-Dui- veland te bont. De Renessenaar kreeg vier jaar geleden een belver- bod opgelegd en dit jaar over kwam hem dat opnieuw. Zodra ambtenaren op het Zierikzeese ge meentehuis Lubbers aan de lijn krijgen, moeten ze de hoorn erop gooien. Zelf zit Lubbers er niet mee. Hij laat zijn dochter bellen en schrijft brieven, waarvan hij de ontvangst laat tekenen. De printer in het duinhuis ratelt onophoude lijk. Die brieven liegen er niet om. „En de gemeente móet ze beant woorden", gniffelt dochter Renée (38). „Verbaal konden ze ons niet aan. Nu kunnen ze er wat langer over nadenken. Als ze het zo wil len, dan kunnen ze het zo krijgen." Strijdbare genen Lubbers waarschuwde al: zijn dochter is erger dan hij. Zij heeft namelijk niet alleen de strijdbare genen van haar vader geërfd, ze heeft ook nog eens rechten gestudeerd. Elke ochtend is Renée in Renesse. Om de eendenkooi te verzorgen en om haar vader bij te staan. Tot de kinderen uit school komen. Ze lacht. „Laatst kwam mijn dochter Carlijn thuis na een gastles van de wethouder op school. Ik had expres mijn mond gehouden. Maar het eerste wat ze zei was: ik kreeg gewoon geen antwoord op mijn vragen! Het meisje is elf." De zon zakt achter de duinen. Het gouden uur treedt in. Even is Watergat het mooiste plekje op aarde. Lubbers zucht net zo diep als zijn bezoek. „De burgemeester heeft me wel eens gevraagd of ik niet eens zou gaan genieten van mijn landgoed. Graag, heb ik ge antwoord. Als het eindelijk eens mag." moet je acht formulieren invullen. Vergunningen stroken niet met elkaar, instanties spreken elkaar tegen." Ambtenaren maken fouten. Moolenburghers zien die. En schromen niet er melding van te maken. „Mijn grootvader heeft een rechtszaak gevoerd over een weg die de gemeente dwars over Als er vroeger een boom omgezaagd diende te worden, dan zaagde je 'm om zijn landgoed wilde leggen. Tot aan de Raad van State. Maar hij kreeg gelijk: de weg is er nooit ge komen." Foto's Na de dood van zijn moeder in 2011 streed Peter verder. Van fout geparkeerde auto's maakt hij fo to's, die hij stuurt naar de ge meente. Knalt er nog een telefoon tje overheen. Krijgt hij geen ant woord, dan doet hij daar zijn be klag weer over. „Ik kan niet tegen onrecht. Als iets niet klopt, dan doe ik daar wat mee. Mijn moeder was net zo. Die heeft niet voor niets achttien jaar in een onver deelde boedel gezeten. Ze genoot van het landgoed, echt. Maar toen De fractie had aan de bel getrokken, vanwege de plannen om de monu mentale populieren te rooien aan de Oranjezonweg, de Lijdijkweg en de Rijnsburgseweg, tussen Oostka pelle en Vrouwenpolder. Onder meer de Heemkundige Kring Wal cheren vreest kaalslag en heeft erop aangedrongen de bomenkap in elk geval in fases uit te voeren. De PvdA in het waterschapsbe stuur vindt dat 'het kappen van bo men ondanks verzet het draagvlak voor het gehele kap- en herplan- tingsbeleid kan ondermijnen'. Als het landschap te zeer wordt aange tast, zou 'lokaal maatwerk' mogelijk moeten zijn. Het bestuur is zich bewust van de gevoeligheid van bomenkap, maar zegt dat er ook andere afwegingen meespelen. In dit geval vormen de bomen een risico voor 'de veilig heid van onze weggebruiker'. „Kap pen is soms nodig om deze veilig heid te garanderen. Als er ongeval len ontstaan door het niet kappen Kappen is soms nodig om de veiligheid te garanderen van bomen, zal de verontwaardi ging vanuit de gemeenschap groter zijn." Waar dat mogelijk is, rooit het waterschap eerst één kant van de weg, om al te grote kaalslag te ver mijden. „In het geval van de smalle wegen in dit deel van Walcheren willen we hiervan afwijken. Het ri sico van beschadiging van de nieuwe aanplant als er aan de an dere kant van de weg gerooid wordt, is te groot." Volgens Scheldestromen is de ge meente Veere het ermee eens dat kappen noodzakelijk is. Wel ver schillen zij van mening over de plantafstand voor de nieuwe bo men. Voorheen was 6 meter de norm. Het waterschap hanteert nu 12 meter. Dat geeft ruimte om te ko men tot 'mooie volwaardige bo men' die langer kunnen blijven staan en minder onderhoud nodig hebben. „Hoe dichter we de bomen op elkaar planten, hoe meer risico op 'dood hout' in de toekomst. Dit omdat de bomen in eikaars scha duw komen te staan." Het waterschap streeft bij het vervangen van bomen naar meer variatie in het landschap, door te kiezen voor andere dan de traditio nele soorten. Daarmee worden de risico's van ziektes gespreid en wordt voorkomen dat uiteindelijk opnieuw alle bomen tegelijk moe ten worden gerooid. dinsdag 23 oktober 2018 GO kan niet tegen onrecht Peter Lubbers uit Renesse, hier met dochter Renée, mag niet meer bellen met de gemeente Schouwen-Duiveland. foto ernestaverburg -Peter Lubbers Het rooien van bomen is soms onvermijdelijk, ondanks protes ten uit de omgeving. „Het water schap kapt niet om het kappen", antwoordt het dagelijks bestuur van Scheldestromen op vragen van de PvdA. Rolf Bosboom Oostkapelle -Waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37